Բորիս Պիստորիուսը ԱՄՆ զորքերը Գերմանիայից դուրս բերելու որոշումը համարել է սպասելի
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը հայտարարել է, որ Գերմանիայից 5000 ամերիկացի զինվորի դուրսբերման մասին հայտարարությունը կանխատեսելի էր։
«Ամերիկյան զորքերի ներկայությունը Եվրոպայում և հատկապես Գերմանիայում բխում է ինչպես մեր, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների շահերից», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պիստորիուսն ասել է DPA լրատվական գործակալությանը։
Նա հստակեցրել է, որ այդ որոշումը անսպասելի չէր։
«Մենք սերտ համագործակցում ենք ամերիկացիների հետ Ռամշտայնում, Գրաֆենվյորում, Ֆրանկֆուրտում և այլուր՝ Եվրոպայում, Ուկրաինայում խաղաղության և անվտանգության, ինչպես նաև փոխադարձ զսպման համար», - նշել է Պիստորիուսն ու հավելել, որ ԱՄՆ-ն նաև այլ ռազմական գործառույթներ է իրականացնում Գերմանիայի իր բազաներում, որոնք կապված են, օրինակ, Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում անվտանգության քաղաքականության շահերի հետ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի հասարակայնության հետ կապերի գծով օգնական Շոն Փարնելը հայտարարել էր, որ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հրամայել է Գերմանիայից դուրս բերել 5000 ամերիկացի զինծառայողի: Նա ասել է, որ զորքերի դուրսբերումը, ենթադրաբար, կավարտվի 6-12 ամսվա ընթացքում:

Борис Писториус назвал решение о выводе американских войск из Германии ожидаемым
Министр обороны Германии Борис Писториус заявил, что объявление о выводе 5000 американских военнослужащих из Германии было предсказуемым.
«Присутствие американских военнослужащих в Европе и особенно в Германии отвечает как нашим интересам, так и интересам США», - как передает Арменпресс, сказал Писториус агентству DPA.
В то же время он уточнил, что это решение не стало неожиданностью.
«Мы тесно сотрудничаем с американцами в Рамштайне, Графенвёре, Франкфурте и других местах ради мира и безопасности в Европе, ради Украины и для совместного сдерживания», - отметил Писториус, добавив, что на своих базах в Германии США также сосредоточили и другие военные функции, связанные, например, с их интересами в сфере политики безопасности в Африке и на Ближнем Востоке.
Ранее Шон Парнелл, помощник министра обороны США по связям с общественностью, объявил, что глава Пентагона Пит Хэгсет отдал приказ о выводе 5000 американских военнослужащих из Германии. Он сказал, что вывод войск, вероятно, будет завершен в течение 6-12 месяцев