Եվրամիությունը 8.55 միլիոն եվրո է հատկացրել Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումներին
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացրել են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ծրագրի առանցքային ուղղություններից մեկը կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումն է։ Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար սահմանված թիրախների ավելի քան կեսի իրականացումը։
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ուղղությամբ ևս գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսն անցել է կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու մասնագիտական բարձր չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ սահմանված թիրախային արդյունքն ամբողջությամբ ապահովվել է։ Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների կատարումը։
Միևնույն ժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչներ վերապատրաստվել են նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով թիրախային նպատակի լիարժեք իրականացումը։ Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են ՀՀ բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրված է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված թիրախի կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։
Հիմնվելով վերոնշյալ թիրախների գնահատման վրա՝ ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո:
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար։ ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որն էական դեր ունի ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման գործում։

Европейский союз выделил Армении 8,55 млн евро на реформы в сфере образования
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с делегацией Европейского союза в Армении представляют результаты, достигнутые на сегодняшний день в рамках соглашения о финансировании «Поддержка ЕС образованию в Армении», чтобы подчеркнуть ощутимый прогресс в системе общего образования.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, развитие и модернизация образовательной инфраструктуры являются ключевым элементом программы.
Основные строительные и восстановительные работы уже проведены в 13 выбранных школах в общинах Капан и Горис Сюникской области, что обеспечило выполнение более половины целевых показателей, установленных на 2025 год.
Существенный прогресс также зафиксирован в укреплении школьного менеджмента и управления. Около 50% государственных школ перешли на новую систему управления, а 346 директоров были назначены на основе рекомендаций профессиональных отборочных комиссий, что гарантирует прозрачность и высокие профессиональные стандарты на протяжении всего процесса.
Для повышения эффективности организации разновозрастных классов был внедрен новый механизм финансирования, что привело к полному достижению цели, поставленной в этой области.
В рамках развития STEM-образования (наука, технологии, инженерия и математика) 231 школа в Араратской, Котайкской и Гегаркуникской областях была оснащена современными лабораториями, тем самым выполнены задачи программы
Параллельно с этим около 9 000 учителей прошли обучение в соответствии с новыми образовательными стандартами, что обеспечило полное достижение поставленной в этой области цели.
Во всех школах Армении были внедрены программы профориентации для учащихся 8–11 классов, призванные помочь им принимать более обоснованные решения относительно их будущего образования и профессионального пути.
В рамках модернизации содержания образования примерно 27% школьных проектов посвящены темам «зеленой» экономики и изменения климата, что обеспечило достижение целевого показателя по данному компоненту.
Кроме того, в школах Армении была внедрена новая система оценки знаний учащихся, обеспечивающая выполнение намеченных планов в полном объеме.
По итогам вышеуказанной оценки выполнения целевых показателей Европейская комиссия выделила 8,55 млн евро на проведение реформ в сфере образования.
Министерство образования, науки, культуры и спорта подтверждает свою приверженность продолжению реформ, обеспечивающих качественное, инклюзивное и современное образование для всех граждан Армении.
Министерство придает большое значение тесному и эффективному сотрудничеству, налаженному с делегацией Европейского союза в Армении, которое играет ключевую роль в успешной и целенаправленной реализации программы бюджетной поддержки ЕС.