Եվրամիությունը 8.55 միլիոն եվրո է հատկացրել Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումներին
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացրել են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ծրագրի առանցքային ուղղություններից մեկը կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումն է։ Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար սահմանված թիրախների ավելի քան կեսի իրականացումը։
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ուղղությամբ ևս գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսն անցել է կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու մասնագիտական բարձր չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ սահմանված թիրախային արդյունքն ամբողջությամբ ապահովվել է։ Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների կատարումը։
Միևնույն ժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչներ վերապատրաստվել են նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով թիրախային նպատակի լիարժեք իրականացումը։ Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են ՀՀ բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրված է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված թիրախի կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։
Հիմնվելով վերոնշյալ թիրախների գնահատման վրա՝ ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո:
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար։ ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որն էական դեր ունի ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման գործում։

EU allocates €8.55 million for education reforms in Armenia
Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport and the European Union Delegation have jointly presented the current results of reforms implemented under the “EU Support to Education in Armenia” financing agreement.
According to the ministry, one of the key areas of the programme is the development of educational infrastructure. Construction and major renovation works have already been carried out in 13 selected schools in the Kapan and Goris communities of Syunik region, achieving more than half of the targets set for 2025.
Significant progress has also been recorded in improving school management. Around 50 percent of state general education schools have transitioned to a new management system, while 346 principals have been appointed based on recommendations by professional commissions, ensuring transparency and high professional standards.
A new funding mechanism has been introduced to improve the organisation of multi-grade classes, fully meeting the target set in this area.
To support the development of science, technology, engineering and mathematics (STEM) education, 231 schools in the Ararat, Kotayk and Gegharkunik regions have been equipped with modern laboratories, meeting programme targets.
At the same time, around 9,000 teachers have been trained in line with new educational standards, also fully achieving the target in this area. Career guidance programmes have been introduced in all schools across Armenia for grades 8 to 11, supporting students in career orientation and informed educational choices.
As part of efforts to modernise educational content, around 27 percent of school projects focus on the green economy and climate change, meeting the established target.
A new assessment system has been introduced in schools across Armenia, ensuring full implementation of the planned results.
Based on the assessment of these targets, the European Union has allocated €8.55 million for education reforms
The ministry reaffirmed its commitment to continuing education reforms to ensure quality, inclusive and modern education for all citizens of Armenia, and highlighted the importance of its close and effective cooperation with the European Union Delegation in Armenia in the successful implementation of the EU budget support programme.