Վրաստանն ու Ղազախստանը ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ կստորագրեն
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին հայտարարել է, որ իր երկիրն ու Ղազախստանը պատրաստվում են ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթ ստորագրել, որը կսահմանի երկու երկրների կարողությունները հիմնական ոլորտներում։
Նշվում է, որ Վրաստանի նախագահը հանդիպել է իր Ղազախստանի գործընկեր Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ ապրիլի 22-ից 24-ը Աստանայում կայանալիք RES-2026 տարածաշրջանային բնապահպանական գագաթնաժողովի շրջանակներում։
«Մոտ ապագայում Ղազախստանն ու Վրաստանը կստորագրեն ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթ, որը կսահմանի երկու երկրների կարողությունները և փոխշահավետ գործընթացները բոլոր ոլորտներում», - ասել է Կավելաշվիլին։
Նա նաև նշել է, որ փաստաթուղթը ստորագրելու անհրաժեշտությունը ծագել է ավանդական բարեկամությունից, որը երկրներին կապում է առևտրի և տնտեսության տարբեր ոլորտներում։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի համար կարևոր է պահպանել շատ լավ հարաբերություններ Կենտրոնական Ասիայի գրեթե բոլոր երկրների հետ։
«Բացի էկոլոգիայից, դուք գիտեք, որ Միջին միջանցքի հարցը շատ գրավիչ է, հատկապես հաշվի առնելով, որ այն ավելի ու ավելի է ձեռք բերում իր գործառույթը։ Բոլորը գիտեն, որ այս գործընթացը անհնար է առանց Վրաստանի, և մենք բոլորս միաձայն համաձայն ենք դրա հետ։ Մեր երկիրն ունի շատ լավ հնարավորություններ»,-եզրափակել է Կավելաշվիլին։

Грузия и Казахстан подпишут документ о стратегическом партнерстве
Казахстан и Грузия подпишут документ о стратегическом партнерстве, который определит возможности обеих стран по ключевым направлениям. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на “Sputnik Грузия”, об этом заявил президент Грузии Михаил Кавелашвили, подводя итоги своего визита в Казахстан.
Президент Грузии встретился со своим казахстанским коллегой Касым-Жомартом Токаевым в рамках Регионального экологического саммита RES-2026, который проходит в Астане с 22 по 24 апреля. Президент Грузии находится в Казахстане вместе с делегацией.
"В ближайшем будущем Казахстан и Грузия подпишут документ о стратегическом партнерстве, в котором будут прописаны возможности обеих стран и взаимовыгодные процессы по всем направлениям", – сказал Кавелашвили.
Он отметил, что необходимость подписания документа возникла исходя из традиционной дружбы, связывающей страны друг с другом в различных областях торговли и экономики.
По его словам, для Грузии важно поддерживать очень хорошие отношения практически со всеми странами Центральной Азии.
"Помимо экологии, вы знаете, что тема Среднего коридора очень привлекательна, особенно с учетом того, что она все больше обретает свою функцию. Всем известно, что этот процесс немыслим без Грузии, и мы все единодушно с этим согласны. У нашей страны очень хорошие возможности", – резюмировал Кавелашвили.