Իտալիան երկու ականորս նավ է պատրաստել հակամարտության ավարտից հետո Հորմուզի նեղուց ուղարկելու համար
Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գուիդո Կրոզետոն հայտնել է, որ դեռևս 20 օր առաջ կարգադրել է պատրաստել երկու մասնագիտացված հակաականային նավ Հորմուզի նեղուց ուղարկելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Corriere della Sera թերթի հետ հարցազրույցում նա նշել է, որ դրանց գործարկումը հնարավոր կլինի միայն Իրանի, ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև հակամարտության ավարտից հետո և ազգային խորհրդարանի կողմից առաքելության համապատասխան հաստատման դեպքում։
«Իտալիան ունի աշխարհի լավագույն ռազմածովային նավատորմերից մեկը, և մենք կարող ենք ականորս նավեր տրամադրել: 20 օր առաջ ես կարգադրել եմ պատրաստել երկու նավ: Բայց դրանք ուղարկելու համար անհրաժեշտ է ռազմական գործողությունների դադարեցում, որովհետև ոչ ոք չի ցանկանում պատերազմի մեջ մտնել», - ասել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը կկարողանա մուտք գործել Հորմուզի նեղուց միայն զինադադարից հետո՝ մարտական գործողությունների գոտում չհայտնվելու համար:
«Նաև Իտալիայի կառավարությունը պետք է քվեարկություն անցկացնի խորհրդարանում, ինչը մեզ համար անհրաժեշտ, պարտադիր և հիմնարար քայլ է», - պարզաբանել է նախարարը։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը լայնածավալ գործողություն են սկսել Իրանի դեմ: Ապրիլի 8-ին ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադար է հաստատվել: Ապրիլի 11-ին կողմերն Իսլամաբադում բանակցություններ են անցկացրել, սակայն համաձայնության հասնել չի հաջողվել։ Միացյալ Նահանգներն ապրիլի 13-ին սկսել է Իրանի ծովային շրջափակումը:

Италия подготовила два тральщика для отправки в Ормузский пролив после окончания конфликта
Министр обороны Италии Гвидо Крозетто заявил, что 20 дней назад отдал приказ о подготовке двух специализированных кораблей-тральщиков для отправки в Ормузский пролив. Как сообщает “Арменпресс” в интервью газете Corriere della Sera, он отметил, что их развертывание станет возможным только после окончания конфликта между Ираном, США и Израилем и в случае соответствующего одобрения миссии национальным парламентом.
“У Италии один из лучших военно-морских флотов в мире, и мы могли бы предоставить тральщики. 20 дней назад я распорядился подготовить два корабля. Но для их отправки необходимо прекращение боевых действий, потому что никто не хочет вступать в войну”, — сказал министр.
Он подчеркнул, что Ормузский пролив будет открыт для международного сообщества только после прекращения огня, чтобы не оказаться в зоне боевых действий.
“И итальянскому правительству придется провести голосование в парламенте, что для нас является необходимым, обязательным и основополагающим шагом”, — пояснил министр.
28 февраля США и Израиль начали масштабные военные действия против Ирана. 8 апреля между США и Ираном было установлено двухнедельное взаимное перемирие. 11 апреля стороны провели переговоры в Исламабаде, но не смогли достичь соглашения. 13 апреля США начали военно-морскую блокаду иранских портов.