Այսօր մենք անկախ ենք ավելի, քան երբևէ. վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը՝ 2018 թվականի համեմատ, այսօր բոլորովին այլ պետություն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը։
«Այսօր մենք անկախ ենք ավելի, քան երբևէ, ինքնիշխան ենք ավելի, քան երբևէ, պետություն ենք ավելի, քան երբևէ, ժողովրդավարական ենք ավելի, քան երբևէ, զարգացած ենք ավելի, քան երբևէ, խաղաղ ենք ավելի, քան երբևէ, բարեկեցիկ ենք ավելի, քան երբևէ, անվտանգ ենք ավելի, քան երբևէ»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց ժողովրդագրական ցուցանիշների դրական միտումները՝ նշելով կյանքի միջին տևողության աճը։
«Մի բան էլ ասեմ, երկարակյաց ենք ավելի, քան երբևէ, որովհետև 2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետությունում կյանքի միջին տևողությունը 78,6 է, ինչը բացարձակ ռեկորդային ցուցանիշ է, և ինչքան հասկանում եմ՝ նույնիսկ Խորհրդային Միության ժամանակների հետ համեմատ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կարևորեց նաև տարածաշրջանային զարգացումները՝ շեշտելով խաղաղության գործոնի նշանակությունը Հայաստանի ապագայի համար։
Նրա խոսքով՝ երկրի հեռանկարները դարձել են ավելի կանխատեսելի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի շնորհիվ․
«Այսօր մեր պետության հեռանկարները որոշակի են ավելի, քան երբևէ, և սա առաջին հերթին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շնորհիվ է, որը հաստատվեց 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ առաջիկայում Հայաստանը կանգնած է կարևոր իրադարձությունների առաջ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման և խաղաղության հաստատման գործընթացների շրջանակում։
«Առաջիկայում մեզ սպասում են մեծ ու պատմական իրադարձություններ։ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի իրագործումը, որը Հայաստանը վերջնականորեն դուրս կբերի շուրջ 30-ամյա շրջափակումից, և, իհարկե, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը և վավերացումը, որը կապահովի մեր պետությունների և ժողովուրդների միջև թշնամանքի վերացման հետագա ընթացքը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Сегодня мы независимы как никогда: премьер-министр Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что сегодня Армения — совершенно иное государство в сравнении с 2018 годом.
Как сообщает “Арменпресс”, Пашинян сделал это заявление в Национальном Собрании, представляя доклад о ходе и результатах правительственной программы на 2021-2026 годы в 2025 году.
“Сегодня мы независимы как никогда, суверенны как никогда, как никогда являемся государством, как никогда демократичны, как никогда развиты, как никогда мирны, как никогда процветающи, как никогда защищены”, — заявил Пашинян.
Пашинян также подчеркнул позитивные тенденции в демографических показателях, отметив и увеличение средней продолжительности жизни.
“Скажу еще кое-что, мы живем дольше, чем когда-либо, потому что по итогам 2024 года средняя продолжительность жизни в Республике Армения составляет 78,6 лет, что является абсолютным рекордом, и, насколько я понимаю, даже по сравнению со временами Советского Союза”, — сказал Пашинян. Премьер-министр также осветил региональные события, подчеркнув важность мирного фактора для будущего Армении.
По его словам, перспективы страны стали более предсказуемыми благодаря мирному процессу между Арменией и Азербайджаном.
“Сегодня перспективы нашего государства более определённы, чем когда-либо, и это прежде всего благодаря миру между Арменией и Азербайджаном, который был установлен 8 августа 2025 года в столице США, Вашингтоне, при поддержке президента Дональда Трампа”, — отметил премьер-министр.
По словам Пашиняна, в ближайшем будущем Армению ждут важные события, в том числе в рамках развития региональных коммуникаций и процессов миротворчества.
“В ближайшем будущем нас ждут великие и исторические события. Реализация проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания”, который наконец выведет Армению из почти 30-летней блокады, и, конечно же, подписание и ратификация Соглашения о мире и межгосударственных отношениях между Республикой Армения и Республикой Азербайджан, которое обеспечит дальнейший процесс устранения вражды между нашими государствами и народами”, — заключил Пашинян.