Այսօր մենք անկախ ենք ավելի, քան երբևէ. վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը՝ 2018 թվականի համեմատ, այսօր բոլորովին այլ պետություն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը։
«Այսօր մենք անկախ ենք ավելի, քան երբևէ, ինքնիշխան ենք ավելի, քան երբևէ, պետություն ենք ավելի, քան երբևէ, ժողովրդավարական ենք ավելի, քան երբևէ, զարգացած ենք ավելի, քան երբևէ, խաղաղ ենք ավելի, քան երբևէ, բարեկեցիկ ենք ավելի, քան երբևէ, անվտանգ ենք ավելի, քան երբևէ»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց ժողովրդագրական ցուցանիշների դրական միտումները՝ նշելով կյանքի միջին տևողության աճը։
«Մի բան էլ ասեմ, երկարակյաց ենք ավելի, քան երբևէ, որովհետև 2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետությունում կյանքի միջին տևողությունը 78,6 է, ինչը բացարձակ ռեկորդային ցուցանիշ է, և ինչքան հասկանում եմ՝ նույնիսկ Խորհրդային Միության ժամանակների հետ համեմատ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կարևորեց նաև տարածաշրջանային զարգացումները՝ շեշտելով խաղաղության գործոնի նշանակությունը Հայաստանի ապագայի համար։
Նրա խոսքով՝ երկրի հեռանկարները դարձել են ավելի կանխատեսելի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի շնորհիվ․
«Այսօր մեր պետության հեռանկարները որոշակի են ավելի, քան երբևէ, և սա առաջին հերթին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շնորհիվ է, որը հաստատվեց 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ առաջիկայում Հայաստանը կանգնած է կարևոր իրադարձությունների առաջ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման և խաղաղության հաստատման գործընթացների շրջանակում։
«Առաջիկայում մեզ սպասում են մեծ ու պատմական իրադարձություններ։ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի իրագործումը, որը Հայաստանը վերջնականորեն դուրս կբերի շուրջ 30-ամյա շրջափակումից, և, իհարկե, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը և վավերացումը, որը կապահովի մեր պետությունների և ժողովուրդների միջև թշնամանքի վերացման հետագա ընթացքը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan said in parliament on Wednesday that Armenia today is a completely different country compared to 2018, when he first took office.
Pashinyan made the remarks in parliament while presenting the 2025 report on the implementation and results of the 2021–2026 government program.
“Today we are more independent than ever, more sovereign than ever, more of a state than ever, more democratic than ever, more developed than ever, more peaceful than ever, more prosperous than ever, and more secure than ever,” Pashinyan said.
He also highlighted positive demographic trends, noting an increase in life expectancy.
“I will add one more thing: we have higher life expectancy, because according to 2024 data, the average life expectancy in the Republic of Armenia is 78.6 years, which is an absolute record, and as far as I understand, even compared to the Soviet period,” he said.
The prime minister also stressed regional developments, emphasizing the importance of peace for Armenia’s future.
According to him, the country’s prospects have become more predictable due to the peace process between Armenia and Azerbaijan.
“Today the prospects of our state are clearer than ever, and this is primarily due to peace between Armenia and Azerbaijan, which was established on August 8, 2025, in Washington, D.C., with the support of US President Donald Trump,” he said.
Pashinyan added that Armenia faces important upcoming milestones, including regional connectivity projects and the consolidation of peace.
“In the near future, major and historic events are expected. The implementation of the ‘Trump Route for International Peace and Prosperity’ project, which will finally take Armenia out of nearly 30 years of blockade, and, of course, the signing and ratification of the agreement on the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, which will ensure the continued elimination of hostility between our states and peoples,” he concluded.