ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ հարվածել է թմրավաճառների հերթական նավին
Ամերիկացի զինվորականները Խաղաղ օվկիանոսում հարված են հասցրել նավի, որը, ենթադրաբար, օգտագործվում էր թմրավաճառների կողմիցն օգտագործում էին Խաղաղ օվկիանոսում։ Սպանվել է չորս մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարությունը։
«Հարավային հրամանատարության ղեկավար Ֆրենսիս Դոնովանի հրամանով «Հարավային նիզակ» միացյալ օպերատիվ խումբն ապրիլի 14-ին մահացու հարված է հասցրել նավին, որը շահագործվում էր ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից», - ասվում է X-ում հրամանատարության էջում։
Ըստ հաղորդագրության՝ հետախուզությունը հաստատել է, որ նավն ընթացել է թմրանյութերի մաքսանենգության հայտնի երթուղիներով Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում և օգտագործվել է թմրամաքսանենգության համար: Գործողության ընթացքում ամերիկացի զինվորներ չեն տուժել։
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թ. սեպտեմբերից ի վեր Խաղաղ օվկիանոսում և Կարիբյան ծովում ԱՄՆ-ն հարված է հասցրել ավելի քան 50 նավի, որի հետևանքով շուրջ 170 մարդ է զոհվել։

Соединенные Штаты заявили, что нанесли удар по еще одному судну наркоторговцев
Военные США нанесли удар по судну в Тихом океане, которое, предположительно, использовалось наркоторговцами. Четыре человека погибли. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщило Южное командование ВС США.
“По приказу главы Южного командования Фрэнсиса Донована объединенная оперативная группа “Южное копье” нанесла 14 апреля летальный удар по судну”, — говорится на сайте командования.
Согласно сообщению, разведка подтвердила, что судно двигалось по известным маршрутам контрабанды наркотиков в восточной части Тихого океана и использовалось для наркоторговли. В ходе операции ни один американский военный не пострадал.
С сентября 2025 года США атаковали более 50 судов в Тихом океане и Карибском море, в результате погибло около 170 человек.