ԱՄՆ-ն հաղորդել է Խաղաղ օվկիանոսում նավերին նոր հարվածներ հասցնելու մասին
ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարությունը (SOUTHCOM) հայտարարել է, որ անցած հանգստյան օրերին երկու հարված է հասցրել նավերին, որոնք, ըստ ամերիկյան հետախուզության տվյալների, շահագործվում էին ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում ներգրավված ընկերությունների կողմից և զբաղվում էին Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում թմրանյութերի փոխադրմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է SOUTHCOM-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«ԱՄՆ Հարավային հրամանատարության հրամանատար գեներալ Ֆրենսիս Դոնովանի ցուցումով «Հարավային նիզակ» առաքելության միացյալ օպերատիվ խումբը երկու մահացու կինետիկ հարված է հասցրել երկու նավի, որոնք շահագործվում էին ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների կողմից», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես պնդում է SOUTHCOM-ը, երկու նավն էլ ընթանում էին թմրամաքսանենգության հայտնի երթուղիներով և մասնակցել են թմրանյութերի առևտրին։ Հրամանատարության տվյալների համաձայն՝ առաջին հարվածի հետևանքով ոչնչացվել է երկու տղամարդ, մեկը ողջ է մնացել։ Երկրորդ հարվածի ժամանակ, ըստ ամերիկացի զինվորականների, զոհվել է երեք տղամարդ։
Հարվածից հետո ԱՄՆ Հարավային հրամանատարությունը առափնյա պահպանության ծառայությանը տեղեկացրել է, որ հարկավոր է որոնողափրկարարական գործողություն սկսել ողջ մնացածին հայտնաբերելու համար։ Հրամանատարությունում ընդգծել են, որ գործողության ընթացքում ամերիկացի զինվորականներ չեն տուժել։

США сообщили о новых ударах по судам в Тихом океане
Южное командование США (SOUTHCOM) объявило о проведении двух ударов в выходные дни по судам, которые, по данным американской разведки, эксплуатировались компаниями, включенными в список террористических организаций и занимались перевозкой наркотиков в восточной части Тихого океана. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении SOUTHCOM.
«По указанию командующего Южным командованием США генерала Фрэнсиса Донована объединенная оперативная группа миссии «Южный копье» провела два смертоносных кинетических удара по двум судам, эксплуатируемым организациями, признанными террористическими», — говорится в заявлении.
По данным SOUTHCOM, оба судна следовали по известным маршрутам контрабанды наркотиков и были вовлечены в наркоторговлю. По данным командования, в результате первого удара погибли двое мужчин, один выжил. Во втором ударе, по данным американских военных, погибли трое мужчин.
После удара Южное командование США сообщило береговой охране о необходимости начать поисково-спасательную операцию по поиску выжившего. В командовании подчеркнули, что в ходе операции никто из американских военнослужащих не пострадал.