Մեծ Բրիտանիան չի աջակցում ԱՄՆ-ի կողմից Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը, իսկ Իսպանիան դա «անիմաստ» է համարում
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ Լոնդոնը չի աջակցի ԱՄՆ-ի կողմից Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է BBC Radio 5 Live-ին։
«Մենք չենք աջակցում շրջափակմանը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ նեղուցի վերաբացումը կենսական նշանակություն ունի։
«Իմ կարծիքով, կենսական նշանակություն ունի, որ մենք նեղուցը բացենք և ամբողջովին բացենք, և վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում մենք այդ ուղղությամբ ներդրել ենք մեր բոլոր ջանքերը և կշարունակենք դա անել», - ասել է նա։
Սթարմերը նաև նշել է, որ անկախ ճնշումից՝ Մեծ Բրիտանիան չի ներքաշվի Իրանի շուրջ պատերազմի մեջ։
«Իմ որոշումը շատ հստակ է եղել, որ անկախ ճնշումից, ընդ որում եղել է զգալի ճնշում, մենք չենք ներքաշվի պատերազմի մեջ», - շեշտել է նա։
Իր հերթին Իսպանիայի պաշտպանության նախարար Մարգարիտա Ռոբլեսն Իսպանիայի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ շրջափակումն «անիմաստ է»։
«Ես կարծում եմ, որ սա անիմաստ բան է... Սա ևս մեկ դրվագ է այս ամբողջ անկման պարույրում, որի մեջ մենք ներքաշվել ենք», - նշել է նա։
ԱՄՆ զինված ուժերը հայտարարել են, որ ապրիլի 13-ից կսկսեն Իրանի նավահանգիստներ և ափամերձ տարածքներ մտնող և այնտեղից դուրս եկող ամբողջ ծովային երթևեկության շրջափակումն այն բանից հետո, երբ Իրանի հետ բանակցությունները ձախողվել են։ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարել էր, որ այդ նախաձեռնությանը կմիանան նաև այլ երկրներ։

Великобритания не поддержит блокаду Ормузского пролива Соединенными Штатами, а Испания считает ее “бессмысленной”
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что Лондон не поддержит блокаду Ормузского пролива со стороны США. Как сообщает “Арменпресс”, он сказал об этом в эфире BBC Radio 5 Live.
“Мы не поддерживаем блокаду”, — сказал он, добавив, что открытие пролива крайне важно.
“С моей точки зрения, жизненно важно, чтобы пролив был открыт, а не закрыт, и в последние несколько недель мы вложили все наши усилия в этом направлении, и мы будем продолжать это делать”, — сказал он.
Стармер также отметил, что, несмотря на давление, Великобритания не будет втянута в войну из-за Ирана.
“Мое решение было предельно ясным: несмотря на давление, а давление было значительным, мы не будем втянуты в войну”, — подчеркнул он.
В свою очередь, министр обороны Испании Маргарита Роблес заявила в интервью испанскому общественному телевидению, что блокада “бессмысленна”.
“Я думаю, это бессмысленно… Это еще один эпизод в этой спирали упадка, в которую мы попали”, — сказала она.
Соединенные Штаты объявили, что 13 апреля ВС США начнут блокаду иранских портов, но не будут препятствовать движению судов, следующих через Ормузский пролив, которые не заходили в иранские порты и не выходили из них. Трамп заявил, что к этой инициативе присоединятся и другие страны.