Թրամփն աջակցություն է հայտնել Օրբանին Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին աջակցություն է հայտնել վարչապետ Վիկտոր Օրբանին Հունգարիայում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Truth Social հարթակում Թրամփն Օրբանին անվանել է «ուժեղ և հզոր ղեկավար, որն ապացուցել է, որ հասնում է ֆենոմենալ արդյունքների»:
«Վիկտորը ջանասիրաբար աշխատում է Հունգարիայի պաշտպանության, նրա տնտեսության աճի, աշխատատեղերի ստեղծման, առևտրի խթանման, անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարի և օրենքի ու կարգի պահպանման համար», - ասել է Թրամփը։
Նրա խոսքով՝ իր վարչակազմի օրոք ԱՄՆ-ի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունները «հասել են նոր բարձունքների»:
«Ես հպարտ էի աջակցելու Վիկտորին 2022 թվականին նրա վերընտրության ժամանակ, և ինձ համար պատիվ է դա կրկին անել», - ընդգծել է Թրամփը:
Նա նշել է, որ Օրբանը «երբեք չի հիասթափեցնի հունգար ժողովրդին»:
«Գնացեք և քվեարկեք Վիկտոր Օրբանի համար.... Նա ունի իմ լիակատար աջակցությունը», - հավելել է Թրամփը։
Ապրիլի 7-8-ին Հունգարիա էր այցելել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը՝ հաջողություն մաղթելով Օրբանին ընտրություններում:
Հունգարիայում խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան ապրիլի 12-ին: Օրբանի գլխավորած «ՖԻԴԵՍ-Հունգարական քաղաքացիական միություն» կառավարող կուսակցությունը մրցակցում է ընդդիմադիր «Տիսա» կուսակցության հետ, որի առաջնորդ Պետեր Մադյարը վայելում է ԵՄ ղեկավարության աջակցությունը:

Трамп выразил поддержку Орбану в преддверии парламентских выборов в Венгрии
Президент США Дональд Трамп в очередной раз выразил поддержку премьер-министру Виктору Орбану в преддверии парламентских выборов в Венгрии. Как передает “Арменпресс”, Трам написал на платформе Truth Social, назвав Орбана “сильным лидером, который доказал, что добивается феноменальных результатов”.
“Виктор усердно работает над защитой Венгрии, ростом ее экономики, созданием рабочих мест, продвижением торговли, борьбой с нелегальной иммиграцией и поддержанием закона и порядка”, — заявил Трамп.
По его словам, за время его президентства отношения между США и Венгрией “достигли новых высот”.
“Я был горд поддержать Виктора во время его переизбрания в 2022 году, и для меня честь сделать это снова”, — подчеркнул Трамп.
Он отметил, что Орбан “никогда не подведёт венгерский народ”.
“Идите и голосуйте за Виктора Орбана… Он пользуется моей полной поддержкой”, — добавил Трамп.
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс посетил Венгрию 7-8 апреля, чтобы пожелать Орбану успехов на выборах.
Парламентские выборы в Венгрии пройдут 12 апреля. Правящая партия Орбана “ФИДЕС – Венгерский гражданский союз” борется с оппозиционной партией “Тиса”, лидер которой, Петер Мадьяр, пользуется поддержкой руководства ЕС.