Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՇՄ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները վերահաստատել են Հայաստանի Հանրապետություն–Եվրոպական միություն համագործակցության կարևորությունը՝ հատկապես բնապահպանական և կլիմայական ուղղություններով, որոնք գործընկերության առանցքային բաղադրիչներից են։
Քննարկվել են համատեղ ծրագրերի ընթացքն ու առաջիկա առաջնահերթությունները։ Կարևորվել են ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ու հարմարվողականությանը, շրջանառու տնտեսության զարգացմանը, ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավմանը և Սևանա լճի պահպանությանը։
ՇՄ նախարարը ներկայացրել է շրջակա միջավայրի ոլորտում իրականացվող օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ շեշտադրելով ԵՄ չափանիշներին մոտարկման գործընթացը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքները՝ կարևորելով ԵՄ-ի հետ սերտ և համակարգված համագործակցությունը։
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու արդյունավետ գործընկերությունը՝ ուղղված շրջակա միջավայրի պահպանության և կայուն զարգացման ընդհանուր նպատակների իրագործմանը։

Armenia’s Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan, held a meeting with Ambassador Vassilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia.
Matevosyan and Maragos reaffirmed the importance of cooperation between the Republic of Armenia and the European Union, particularly in the areas of environmental protection and climate action, which are key components of the partnership, according to the ministry’s readout.
The progress of joint programs and upcoming priorities was discussed. Emphasis was placed on EU-supported initiatives aimed at climate change mitigation and adaptation, the development of a circular economy, the improvement of water resource management, and the preservation of Lake Sevan.
The minister presented ongoing legislative and institutional reforms in the environmental sector, highlighting the process of alignment with EU standards.
The parties also discussed preparations for the upcoming 17th Meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), to be held in Armenia, stressing the importance of close and coordinated cooperation with the EU.
The sides reaffirmed their readiness to continue effective cooperation aimed at achieving shared goals in environmental protection and sustainable development.