Պետքարտուղարությունը հաստատել է Իրաքում առևանգված ամերիկացի կին լրագրողի ազատ արձակումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հաստատել է Իրաքում առևանգված ամերիկացի կին լրագրող Շելլի Քիթլսոնի ազատ արձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X-ում։
«Ուրախ եմ հայտարարելու ամերիկացի լրագրող Շելլի Քիթլսոնի ազատ արձակման մասին, որին վերջերս Բաղդադում առևանգել էին «Քաթայիբ Հեզբոլլահ» օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպության անդամները», - հայտարարել է Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ վարչակազմն «աշխատում է, որ նա անվտանգ կերպով հեռանա Իրաքից»: Ավելի վաղ Քիթլսոնի ազատ արձակման մասին հայտարարել էր շիաների «Քաթայիբ Հեզբոլլահ» խմբավորումը։
Լրագրողին առևանգել էին մարտի 31-ին Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադի կենտրոնում՝ այն հյուրանոցի մոտ, որտեղ նա մնում էր։ Քիթլսոնը երկար ժամանակ աշխատել է Բաղդադում. նրա նյութերը հիմնականում նվիրված էին իրաքյան զինված խմբավորումներին, ամերիկա-իրաքյան հարաբերություններին և անվտանգության ոլորտում տարածաշրջանային իրադարձություններին։

Госдепартамент подтвердил освобождение американской журналистки, похищенной в Ираке
Госсекретарь США Марко Рубио подтвердил освобождение американской журналистки Шелли Киттлсон, похищенной в Ираке. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в X.
«Я рад сообщить об освобождении американской журналистки Шелли Киттлсон, которая недавно была похищена в Багдаде членами иностранной террористической организации «Катаиб Хезболла», — заявил Рубио.
По его словам, администрация США «работает над тем, чтобы она благополучно покинула Ирак». Ранее шиитская группировка «Катаиб Хезболла» объявила об освобождении Киттлсон.
Журналистка была похищена 31 марта в центре иракской столицы Багдада, недалеко от отеля, где она проживала. Киттлсон долгое время работала в Багдаде. Ее материалы были в основном посвящены иракским вооруженным группировкам, американо-иракским отношениям и событиям в области региональной безопасности.