Կանադայի վարչապետը շնորհավորել է Թրամփին «Արտեմիս-2» առաքելության մեկնարկի առթիվ. քննարկվել է նաև իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ շնորհավորելով վերջինիս դեպի Լուսին ուղևորվող «Արտեմիս-2» մարդատար առաքելության հաջող մեկնարկի կապակցությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Կանադայի վարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Արտեմիս-2» առաքելության կազմում ընդգրկված են չորս աստրոնավտ՝ երեքը Միացյալ Նահանգներից (Ռիդ Ուայզմանը, Քրիստինա Կոխը և Վիկտոր Գլովերը), մեկը՝ Կանադայից (Ջերեմի Հանսենը)։
Վիկտոր Գլովերը դարձել է առաջին աֆրոամերիկացին, իսկ Քրիստինա Կոխը՝ առաջին կինը, ով մասնակցում է մարդատար լուսնային առաքելությանը։ Առաքելության տևողությունը նախատեսված է շուրջ 10 օր․ տիեզերագնացները պետք է պտտվեն Լուսնի շուրջ և վերադառնան Երկիր։
«Առաջնորդները քննարկեցին տիեզերագնացների, այդ թվում՝ գնդապետ Ջերեմի Հանսենի քաջությունը, տիեզերքում համագործակցության կարևորությունը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի հակամարտության շուրջ զարգացումները»,- ասվում է Կանադայի վարչապետի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
«Արտեմիս-2»-ը ԱՄՆ նոր լուսնային ծրագրի երկրորդ փուլն է։ Առաջին փուլը՝ «Արտեմիս-1»-ը, իրականացվել էր 2022 թվականին անօդաչու ռեժիմով։

Премьер-министр Канады поздравил Трампа с запуском миссии Artemis II, они также обсудили ситуацию на Ближнем Востоке
Премьер-министр Канады Марк Карни провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, поздравив его с успешным запуском пилотируемой миссии Artemis II на Луну. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном канцелярией премьер-министра Канады.
В миссии Artemis II  участвуют четыре астронавта: три из США - Рид Уайзман, Кристина Кох и Виктор Гловер и один из Канады - Джереми Хансен.
Виктор Гловер стал первым афроамериканцем, а Кристина Кох — первой женщиной, принявшей участие в пилотируемой лунной миссии. Миссия рассчитана примерно на 10 дней. Астронавты должны совершить орбитальный полет вокруг Луны и вернуться на Землю.
«Лидеры обсудили мужество астронавтов, включая полковника Джереми Хансена, важность сотрудничества в космосе, а также события, связанные с конфликтом на Ближнем Востоке», — говорится в заявлении канцелярии премьер-министра Канады.
Artemis II  — это второй этап новой американской лунной программы. Первый этап, Artemis I, был запущен в 2022 году в беспилотном режиме.