Բաղդադում ամերիկացի լրագրող է առևանգվել
Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադում մարտի 31-ին ամերիկացի կին լրագրող է առևանգվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտնել են երկու ոստիկան՝ նշելով, որ ներկայում ընթանում են լրագրողի որոնողական աշխատանքները։
Իրաքի ներքին գործերի նախարարությունը հաստատել է կին լրագրողի առևանգումը, բայց չի բացահայտել նրա ազգությունը։ Նախարարությունը հայտնել է, որ մեկ կասկածյալ ձերբակալվել է, իսկ լրագրողին ազատելու աշխատանքները շարունակվում են։
Ոստիկանության աշխատակիցները, որոնք հրաժարվել են հրապարակել անունները, ավելի ուշ զոհին նույնականացրել են որպես Շելլի Քիթլսոն։
AL-Monitor կայքը հայտնել է, որ Քիթլսոնը Հռոմում բնակվող ամերիկացի լրագրող է, որը լուսաբանել է տարածաշրջանում մի քանի պատերազմներ և հոդվածներ է գրել իրենց համար։
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնյան ասել է, որ իրենք տեղյակ են Բաղդադում ամերիկացի լրագրողի առևանգման մասին։ «Պետդեպարտամենտը նախկինում կատարել է իր պարտականությունը՝ այս անձին զգուշացնելու իր դեմ սպառնալիքների մասին, մենք կշարունակենք համակարգել աշխատանքները Հետախուզությունների դաշնային բյուրոյի հետ՝ նրա ազատ արձակումը հնարավորինս շուտ ապահովելու համար», - X-ում գրել է պետքարտուղարի օգնական Դիլան Ջոնսոնը՝ առանց տալու առևանգնված լրագրողի անունը։
The U.S. Department of State is aware of the reported kidnapping of an American journalist in Baghdad, Iraq.
— Dylan Johnson (@ASDylanJohnson) March 31, 2026
The State Department previously fulfilled our duty to warn this individual of threats against them and we will continue to coordinate with the FBI to ensure their…
Ջոնսոնը հիշեցրել է, որ ամերիկացիներին խորհուրդ է տրվում չմեկնել Իրաք։
Ոստիկանության պաշտոնյաները հայտնել են, որ Քիթլսոնին առևանգել են քաղաքացիական հագուստով չորս տղամարդ՝ նստեցնելով մեքենա։

Американская журналистка похищена в Багдаде
В столице Ирака Багдаде 31 марта была похищена американская журналистка. Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом сообщили двое полицейских, отметив, что поиски журналистки продолжаются.
Министерство внутренних дел Ирака подтвердило похищение журналистки, но не раскрыло ее гражданство. Министерство заявило, что один подозреваемый арестован и что усилия по освобождению журналистки продолжаются.
Полицейские, отказавшиеся назвать свои имена, позже опознали жертву как Шелли Киттлсон.
Сайт AL-Monitor сообщил, что Киттлсон — американская журналистка, проживающая в Риме, которая освещала несколько войн в регионе и писала для них статьи.
Представитель Госдепартамента США заявил, что им известно о похищении американской журналистки в Багдаде.
«Государственный департамент ранее выполнил свой долг, предупредив этого человека об угрозах в его адрес, и мы продолжим координировать свои действия с ФБР, чтобы обеспечить его скорейшее освобождение», — написал помощник госсекретаря Дилан Джонсон в электронном письме X, не называя имени похищенной журналистки.
Джонсон напомнил, что американцам не рекомендуется ездить в Ирак.
По словам представителей полиции, Киттлсон похитили четверо мужчин в штатской одежде, посадив в машину.