Ինդոնեզիան պահանջել է ՄԱԿ-ից հետաքննել Իսրայելի հարվածներից ինդոնեզացի խաղաղապահների զոհվելու միջադեպը
Ինդոնեզիան կոչ է արել ՄԱԿ-ին հետաքննություն անցկացնել Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի՝ UNIFIL-ի կազմում իր երեք խաղաղապահների մահվան գործով։ Նրանք զոհվել էին Լիբանանի հարավում՝ Իսրայելի հարվածներից հետո։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտարարություն է արել ՄԱԿ-ում Ինդոնեզիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Ումար Հադին՝ Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ժամանակ։
Հադին հայտարարել է, որ իրենց բավարար չեն Իսրայելի արդարացումները և իրենք պահանջում են ՄԱԿ-ից ուղիղ հետաքննություն սկսել կատարվածի առնչությամբ։
Ինդոնեզիան այս շաբաթվա սկզբին հայտարարել էր, որ Իսրայելի ռազմական գործողությունները լուրջ վտանգի են ենթարկում Լիբանանում գտնվող ՄԱԿ-ի խաղաղապահներին։

Индонезия требует от ООН расследования израильских авиаударов, в результате которых погибли трое индонезийских миротворцев
Индонезия призвала ООН расследовать гибель трех ее миротворцев, служивших в составе миротворческих сил ООН (UNIFIL) на юге Ливана. Они погибли в результате израильских авиаударов на юге страны.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом заявил представитель Министерства иностранных дел Индонезии в ООН Умар Хади во время экстренного заседания Совета безопасности.
Хади заявил, что они не удовлетворены оправданиями Израиля и требуют от ООН начать прямое расследование инцидента.
Ранее на этой неделе Индонезия заявила, что военные действия Израиля серьезно угрожают миротворцам ООН в Ливане.