Լեհաստանը մտադիր չէ Մերձավոր Արևելքում Patriot հրթիռներ տեղակայել
Վարշավան Մերձավոր Արևելքում Patriot հրթիռային համակարգեր տեղակայելու ծրագրեր չունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում հայտարարել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
«Մեր Patriot մարտկոցները և դրանց զենքերն օգտագործվում են Լեհաստանի օդային տարածքի և ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևի պաշտպանության համար։ Այս առումով ոչինչ չի փոխվել, և մենք դրանք որևէ տեղ տեղափոխելու ծրագրեր չունենք», - գրել է Կոսինյակ-Կամիշը։
Նախարարի խոսքով՝ դաշնակիցները գիտեն և հասկանում են, թե որքան կարևոր են իրենց առաքելությունները:
«Լեհաստանի անվտանգությունը մեր բացարձակ առաջնահերթությունն է»,- եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ «Rzeczpospolita» թերթը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն Լեհաստանի հետ ոչ պաշտոնապես քննարկել է Վարշավայի երկու Patriot մարտկոցներից մեկն իրենց հրթիռներով Մերձավոր Արևելքում տեղակայելու հնարավորությունը։
Լեհաստանի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Յանուշ Սեյմեյն ընդգծել է, որ այս հարցի վերաբերյալ Վաշինգտոնից դեռևս պաշտոնական հարցում չի ստացվել։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելն Իրանի դեմ համատեղ ռազմական գործողություն են սկսել՝ մեղադրելով Թեհրանին հրթիռային և միջուկային ծրագիրը զարգացնելու համար։ Իրանը, հերքելով մեղադրանքները, սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Իսրայելին, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաներին։

Польша не намерена размещать зенитные ракетные комплексы Patriot на Ближнем Востоке
У Варшавы нет планов по размещению зенитных ракетных комплексов Patriot на Ближнем Востоке. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш в интервью X.
«Наши батареи Patriot и их вооружение используются для защиты польского воздушного пространства и восточного фланга НАТО. В этом отношении ничего не изменилось, и мы не планируем их куда-либо перемещать», — написал Косиняк-Камыш.
По словам министра, союзники знают и понимают, насколько важны их задачи.
«Безопасность Польши — наш абсолютный приоритет», — заключил он.
Ранее газета Rzeczpospolita сообщила, что США неофициально обсуждали с Польшей возможность размещения одной из двух варшавских батарей Patriot со своими ракетами на Ближнем Востоке.
Пресс-секретарь Министерства обороны Польши Януш Сеймей подчеркнул, что официального запроса по этому вопросу из Вашингтона пока не поступало.
28 февраля США и Израиль начали совместную военную операцию против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран, отрицая обвинения, нанес ответные удары по Израилю, а также по американским военным базам в регионе.