Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը դե յուրե ամրագրում ունի. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը իր անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղություն՝ շեշտելով, որ 2025 թվականի օգոստոսին նախորդած շրջանում երբեք խաղաղություն չի եղել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այդ մասին ասել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում։
«Պատերազմի եռագլուխ Քոչարյան-Կարապետյան-Ծառուկյան կուսակցությունը փորձում է համոզել, թե 2024-2025 թվականից առաջ, նաև 2018 թվականից առաջ մենք ունեցել ենք խաղաղություն։
Իհարկե, այս պնդումը ցինիկ սուտ է հենց թեկուզ այն փաստի բերումով, որ ընդհանրապես անկախությունից ի վեր և 1994 թվականի հրադադարից հետո էլ մենք ամեն տարի ունեցել ենք զոհեր և վիրավորներ Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգության հետևանքով։ Ընդ որում, զոհերը հարյուրավոր են, վիրավորների թիվն էլ էականորեն ավելի մեծ է։ Սա, թերևս, նրանց պատկերացումն է խաղաղության մասին, որ ամեն տարի շարունակաբար մենք ունենանք զոհեր, իսկ մեր պատկերացումը հակառակն է, որ խաղաղություն նշանակում է զոհերի և վիրավորների բացակայություն, խաղաղություն նշանակում է ընդհանրապես որևէ լարվածության բացակայություն։
Նախորդող շրջանում մենք, կարելի է ասել, ամենօրյա ռեժիմով ունեցել ենք փոխհրաձգություններ, պարբերաբար եղել են դիպուկահարների մարտեր, դիպուկահարների մինի պատերազմներ։ Բայց այստեղ շատ կարևոր է արձանագրել նաև, թե այդ իրավիճակը և մեծ պատերազմի հետ հարաբերությունները ի՞նչ են եղել և ի՞նչ են նշանակել։ Իմ ասածն այն է, որ մենք նախորդող շրջանում երբեք չենք ունեցել խաղաղություն, այլ ունեցել ենք պատերազմի հետաձգում»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ կարևոր է արձանագրել նաև, թե ինչպես և ինչի հաշվին է եղել պատերազմի հետաձգումը։
«Դա էլ, ըստ էության, գին է ունեցել, որով մենք վճարել ենք։ Իսկ պատերազմի հետաձգման համար մենք վճարել ենք Հայաստանի անկախությամբ, ինքնիշխանությամբ, պետականությամբ, Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցությամբ և տնտեսական զարգացմամբ։ Նաև սա է պետք արձանագրել, որ այդ վճարամիջոցն արդեն սպառվել էր 2016 թվականին, երբ տեղի էր ունեցել քառօրյա պատերազմը։ Ոչ միայն տեղի էր ունեցել քառօրյա պատերազմը, այլև բանակցային սեղանին դրվել էր բոլորովին այլ տրամաբանություն, որը հօդս էր ցնդեցրել Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի բոլոր պատկերացումները։ Նրանք, ովքեր կփորձեն վիճարկել այս պնդումը, ես հղում կանեմ արդեն իսկ հրապարակված և բոլորին հայտնի Սերժ Սարգսյանի՝ 2016 թվականի օգոստոսի նամակին»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ իր հայտարարությունը, որ նախորդ շրջանում երբեք խաղաղություն չի եղել, իսկ հիմա խաղաղություն է հաստատված, հիմնավորում է նրանով, որ 2025 թվականն առաջին օրացուցային տարին է, որ Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգության հետևանքով Հայաստանը չի ունեցել զոհեր և վիրավորներ։
«Իսկ գործնականում մենք զոհեր և վիրավորներ չենք ունեցել 2024 թվականի փետրվարից։ Այսինքն, վերջին նման դեպքն արձանագրվել է 2024 թվականի սկզբին»,- նշել է նա։
ՀՀ վարչապետը շեշտել է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը ոչ թե ստորագրված, այլ նախաստորագրված է, սակայն հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն արդեն իսկ դե յուրե ամրագրում ունի։
«Դե յուրե ամրագրումը 2024 թվականին երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների կողմից ստորագրված համատեղ գործունեության կանոնակարգի ընդունումն է, որն ընդունվելուց հետո երկու երկրներում համապատասխան ընթացակարգերով վավերացվել է՝ ստանալով բարձրագույն իրավաբանական ուժ։ Այդ փաստաթղթում է, որ Ալմաթիի հռչակագիրն արձանագրված է որպես երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատման բազային սկզբունք։ Եվ սա ունի դե յուրե բարձրագույն նշանակություն երկու երկրներում։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար դե յուրե բարձրագույն իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթղթով ճանաչել են, որ անկախ Հայաստանը իր տարածքով նույնական է Խորհրդային Հայաստանի հետ, և անկախ Ադրբեջանը իր տարածքով նույնական է Խորհրդային Ադրբեջանի հետ։ Սա է խաղաղության հիմքը, և սա ունի երկու երկրներում բարձրագույն իրավաբանական ուժ։ Եվ ահա այս տրամաբանությունից շեղվելը, ինչ ուղղությամբ տանում է պատերազմի Քոչարյան-Կարապետյան-Ծառուկյան եռագլուխ կուսակցությունը, միանշանակ և աներկբա նշանակում է պատերազմ՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի գործող իշխանությունը բազում զոհերի և զոհողությունների գնով հասել է ոչ թե պատերազմի հետաձգման, այլ հասել է խաղաղության։
«Մեր խոնարհումը մեր բոլոր ընկած եղբայրներին... մենք հասել ենք խաղաղության, և ազատ, ժողովրդավար, զարգացող, բարեկեցիկ, ինքնիշխան Հայաստանը նրանց հիշատակը հարգելու բարձրագույն միջոցն է։ Դրանից ավելի մեծ գնահատական նրանց զոհողություններին մենք չենք կարող մատուցել։ Եվ ուրեմն խաղաղությունն այսօր արդեն դե յուրե հաստատված է, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պետք է տեր կանգնի իր խաղաղությանը, որովհետև սա իր խաղաղությունն է, իր ստեղծած խաղաղությունն է, որովհետև այդ խաղաղության վրա աշխատել է, այդ արդյունքին հասել է իր ընտրած իշխանությունը։ Իշխանությունը խաղաղություն հաստատելու հարցը համարել է առաջնահերթություն՝ 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ժողովրդի տված պատգամին հավատարիմ մնալով, ժողովրդի ասած խոսքին հասու լինելով, ժողովրդի ասած խոսքը լսելով և այն իրականացնելով։ Եվ ուրեմն գալիս է ժամանակը, և այդ ժամանակը 2026 թվականի հունիսի 7-ն է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին տեր կանգնի իր խաղաղությանը։ Անկեղծ ասեմ՝ որևէ կասկած չունեմ, որ Հայաստանի քաղաքացին տեր է կանգնելու իր խաղաղությանը»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

Мир, установленный между Арменией и Азербайджаном, имеет де-юре подкрепление - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что Армения впервые с момента обретения независимости установила мир с Азербайджаном, подчеркнув, что до августа 2025 года мира не было.
По сообщению Арменпресс, Пашинян заявил об этом в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
«Военная триада Кочарян-Карапетян-Царукян пытается убедить всех, что мир был до 2024-2025 годов, а также до 2018 года.
Конечно, это утверждение — циничная ложь, хотя бы потому, что с момента обретения независимости и после прекращения огня в 1994 году мы ежегодно сталкивались с жертвами и ранеными в результате перестрелок с Азербайджаном. Более того, число жертв исчислялось сотнями, а число раненых значительно выше. Возможно, это их представление о мире, что у нас должны быть жертвы каждый год, в то время как наше представление прямо противоположное: мир означает отсутствие жертв и раненых, мир означает отсутствие какой-либо напряженности в целом.
В предыдущий период можно было сказать, что стычки происходили ежедневно, случались снайперские бои, снайперские мини-войны время от времени. Но здесь очень важно также отметить, какова была эта ситуация и ее связь с большой войной, и что она означала. Я хочу сказать следующее: «В предыдущий период мира у нас никогда не было, а война откладывалась», — пояснил Пашинян.
По его словам, также важно зафиксировать, как и за какие деньги была отложена война.
«Это, по сути, имело свою цену, которую мы заплатили. И за отсрочку войны мы заплатили независимостью, суверенитетом, государственностью Армении, благополучием граждан Армении и экономическим развитием. Следует также отметить, что эта плата была исчерпана уже в 2016 году, когда произошла Четырехдневная война. Мало того, что произошла Четырехдневная война, так еще и на стол переговоров была поставлена совершенно иная логика, которая разрушила все идеи армянской стороны относительно урегулирования карабахского вопроса. Тем, кто попытается оспорить это утверждение, я сошлюсь на уже опубликованное и хорошо известное письмо Сержа Саргсяна от августа 2016 года», — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, его утверждение о том, что в предыдущий период мира не было, а теперь мир установлен, подкрепляется тем фактом, что 2025 год — первый календарный год, когда в Армении не было жертв и раненых в результате столкновения с Азербайджаном.
«А на практике с февраля 2024 года у нас не было ни жертв, ни пострадавших. То есть последний подобный инцидент был зафиксирован в начале 2024 года», — отметил он.
Премьер-министр РА подчеркнул, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном не подписано, а лишь парафировано, но добавил, что мир, установленный между Арменией и Азербайджаном, уже имеет де-юре подкрепление.
«Де-юре подкрепление – это принятие Регламента о совместной деятельности, подписанного комиссиями по делимитации границ двух стран в 2024 году, который после принятия был ратифицирован в обеих странах в надлежащей процедуре, получив высшую юридическую силу. Именно в этом документе Алматинская декларация зафиксирована как основной принцип делимитации границ между двумя странами. И это имеет наивысшее де-юре значение в обеих странах. Это означает, что Армения и Азербайджан взаимно признали документом, имеющим высшую де-юре юридическую силу, что независимая Армения идентична по своей территории Советской Армении, а независимый Азербайджан идентичн по своей территории Советскому Азербайджану. Это основа мира, и это имеет высшую юридическую силу в обеих странах. А отклонение от этой логики, в направлении, в котором триада Кочарян-Карапетян-Царукян ведет к войне, однозначно и недвусмысленно означает войну со всеми вытекающими из нее последствиями», – подчеркнул Никол Пашинян.
По его словам, нынешнее правительство Армении ценой многочисленных жертв и потерь добилось не отсрочки войны, а достигло мира.
«Наш поклон всем павшим братьям… мы достигли мира, и свободная, демократическая, развивающаяся, процветающая, суверенная Армения — это высший способ почтить их память. Мы не можем дать более высокой оценки их жертвам, чем эта. И поэтому мир уже установлен де-юре сегодня, и гражданин Республики Армения должен встать на защиту своего мира, потому что это его мир, мир, который он создал, потому что он работал над этим миром, и его избранное правительство добилось этого результата. Правительство считало вопрос установления мира приоритетным, оставаясь верным посланию народа, данному на досрочных парламентских выборах 2021 года, будучи доступным для слов народа, прислушиваясь к словам народа и воплощая их в жизнь. И вот настало время, и это время — 7 июня 2026 года, когда гражданин Республики Армения должен встать на защиту своего мира. Честно говоря, я не сомневаюсь, что граждане Армении встанут на защиту своего мира», — заключил Пашинян.