Շարիֆն ու Փեզեշքիանն ավելի քան մեկ ժամ հեռախոսազրույց են անցկացրել
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի միջև ավելի քան մեկ ժամ տևած հեռախոսազրույցում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային իրադրությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցի բովանդակության մասին X-ի իր միկրոբլոգում մանրամասներ է հայտնել Պակիստանի վարչապետը։
«Մանրամասն հեռախոսազրույց ունեցա իմ եղբոր՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ, որը տևեց ավելի քան մեկ ժամ։ Ես վերահաստատեցի Պակիստանի կողմից Իրանի վրա Իսրայելի շարունակական հարձակումների, այդ թվում՝ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա վերջերս կատարված հարվածների խստորեն դատապարտումը և փոխանցեցի Պակիստանի համերաշխությունը Իրանի քաջարի ժողովրդին»,-գրել է Շարիֆը։
Նա նաև հավելել է, որ Իրանի նախագահին տեղեկացրել է Պակիստանի շարունակական դիվանագիտական միջոցառումների մասին՝ Միացյալ Նահանգների և Պարսից ծոցի ու իսլամական երկրների հետ ներգրավմամբ՝ երկխոսությունը և լարվածության թուլացումը խթանելու համար։

Шариф и Пезешкиан провели телефонный разговор, длившийся более часа
В телефонном разговоре, продолжавшемся более часа, премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф и президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан обсудили региональную ситуацию.
Как передает Арменпресс, премьер-министр Пакистана рассказал о содержании телефонного разговора в своем микроблоге X.
«У меня состоялся подробный телефонный разговор с моим братом, президентом Ирана Масудом Пазешкианом, который длился более часа. Я вновь выразил решительное осуждение со стороны Пакистана продолжающихся атак Израиля на Иран, включая недавние удары по гражданской инфраструктуре, и выразил солидарность Пакистана с мужественным народом Ирана», — написал Шариф.
Он также добавил, что проинформировал президента Ирана о текущих дипломатических усилиях Пакистана, включая взаимодействие с Соединенными Штатами, странами Персидского залива и исламскими странами — с целью содействия диалогу и деэскалации.