ՆԱՏՕ-ն չի կարող հաստատել Իսրայելի պնդումները, որ իրանական հրթիռներն ունակ են հասնելու եվրոպական մայրաքաղաքներ. Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ դաշինքն ուսումնասիրում է Իսրայելի այն պնդումները, թե Իրանն ունի հրթիռներ, որոնք ունակ են թիրախավորելու եվրոպական մայրաքաղաքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է CBS News-ի Face the Nation հաղորդման հետ զրույցում։
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ Թեհրանն ունի հրթիռներ, որոնք կարող են հասնել Լոնդոն, Փարիզ և Բեռլին։
«Այս պահին մենք դա չենք կարող հաստատել, այդ պատճառով ուսումնասիրում ենք։ Բայց եթե դա ճիշտ լինի, ապա դա ևս մեկ վկայություն է, որ այն, ինչ անում է նախագահը (խմբ.՝ Դոնալդ Թրամփը)՝ ոչնչացնելով Իրանի բալիստիկ հրթիռների կարողությունները, ոչնչացնելով միջուկային կարողությունները, կարևոր է», - ասել է Ռյուտեն:
Նա հավելել է, որ եթե Իրանն ունենա միջուկային հնարավորություններ՝ հրթիռային կարողությունների հետ մեկտեղ, ապա դա «ուղիղ սպառնալիք, գոյութենական սպառնալիք կլինի Իսրայելի, տարածաշրջանի, Եվրոպայի համար, ինչպես նաև աշխարհի կայունության համար»։
Ռյուտեն նաև նշել է՝ իրենք վստահ են, որ Իրանը մոտ է այդ կարողությունն ունենալուն։ Նա որպես օրինակ է բերել Իրանի կողմից երկու բալիստիկ հրթիռներով հարվածը Հնդկական օվկիանոսում բրիտանական և ամերիկյան ուժերի կողմից համատեղ օգտագործվող Դիեգո Գարսիայի ավիաբազայի ուղղությամբ, որը, սակայն, չի հասել նպատակակետին։ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարի խոսքով՝ այս հարվածը դեռ գնահատվում է։
Մարկ Ռյուտեն նաև հայտնել է, որ Մեծ Բրիտանիայի առաջնորդությամբ 22 երկիր համաձայնել է մասնակցել Հորմուզի նեղուցով նավագնացության անվտանգությունն ապահովելու նախաձեռնությանը։ Այժմ սա պլանավորման փուլում է։

НАТО не может подтвердить заявления Израиля о том, что иранские ракеты способны поразить европейские столицы - Рютте
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что Альянс расследует заявления Израиля о том, что Иран обладает ракетами, способными поразить европейские столицы. Как сообщает Арменпресс, он сказал это в интервью программе Face the Nation телеканала CBS News.
Ранее Армия обороны Израиля заявляла, что у Тегерана есть ракеты, способные поразить Лондон, Париж и Берлин.
«В данный момент мы не можем это подтвердить, поэтому мы проводим расследование. Но если это правда, то это станет еще одним доказательством того, что действия президента (Дональда Трампа – ред.), направленные на уничтожение баллистических ракетных возможностей Ирана, уничтожение его ядерного потенциала, имеют важное значение», — сказал Рютте.
Он добавил, что если бы у Ирана был ядерный потенциал наряду с ракетным, это представляло бы собой «прямую угрозу, экзистенциальную угрозу для Израиля, региона, Европы и стабильности мира».
Рютте также отметил, что они уверены в том, что Иран близок к обладанию такими возможностями. В качестве примера он привел атаку Ирана на авиабазу Диего-Гарсия в Индийском океане, которая используется совместно британскими и американскими войсками, с применением двух баллистических ракет, которые, однако, не достигли цели. По словам главы НАТО, эта атака все еще находится на стадии оценки.
Марк Рютте также объявил, что 22 страны во главе с Великобританией договорились принять участие в инициативе по обеспечению безопасности судоходства через Ормузский пролив. В настоящее время эта инициатива находится на стадии планирования.