Մարթա Կոսը գերազանց է գնահատել ԵՄ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ ՀՀ ՆԳՆ-ի կատարած աշխատանքը
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի գլխավորած պատվիրակությանը։
ՆԳ նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրամիություն զարգացող հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ սա այս ամսվա ընթացքում արդեն երկրորդ ԵՄ հանձնակատարի այցն է Հայաստան, ինչը վկայում է ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության մասին։
Անդրադառնալով ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացին՝ նախարար Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մայիսին կստանա առաջընթացի գնահատման վերջնական զեկույցը և վստահություն հայտնել, որ երկուստեք կարձանագրվեն գոհացուցիչ արդյունքներ։
Որպես հայկական կողմի գլխավոր բանակցող՝ նախարար Սարգսյանը ներկայացրել է երկխոսության մեկնարկից ի վեր գրանցված շոշափելի արդյունքները և վերահաստատել, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է իրականացնել գործողությունների ծրագիրը բարձր որակով և ամբողջ ծավալով։
Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է միգրացիայի և սահմանների համալիր կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական աշխատանքները։
Ընդգծվել է Հայաստանի կողմից Եվրոպոլում կապի սպայի նշանակման կարևորությունը իրավապահ ոլորտի համագործակցության համատեքստում։
Մարթա Կոսը գերազանց է գնահատել ՆԳ նախարարության և անձամբ նախարար Սարգսյանի գործունեությունը ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման գործընթացում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը վստահելի գործընկեր է Եվրամիության համար՝ ընդգծելով, որ ներկայումս այն միակ երկիրն է, որի հետ ԵՄ-ն այս ուղղությամբ ակտիվ երկխոսություն է վարում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) նախաձեռնությամբ իրականացված հետազոտությանը, ըստ որի՝ ՆԳՆ ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը զգալիորեն աճել է։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև անվտանգության, հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու և կիբեռհարձակումների դեմ պայքարին առնչվող հարցեր։

Марта Кос высоко оценила работу МВД Армении по либерализации визового режима ЕС
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян приняла делегацию во главе с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МВД РА, министр внутренних дел высоко оценила развитие отношений между Арменией и Европейским союзом, подчеркнув, что это второй визит комиссара ЕС в Армению в этом месяце, что свидетельствует об активном и эффективном сотрудничестве.
Говоря о процессе либерализации визового режима ЕС, министр Саргсян отметила, что в мае Армения получит окончательный отчет об оценке прогресса, и выразила уверенность в том, что обе стороны достигнут удовлетворительных результатов.
В качестве главного переговорщика от армянской стороны министр Саргсян представила ощутимые результаты, достигнутые с начала диалога, и подтвердила полную приверженность Армении качественному и полноценному выполнению Плана действий.
Министр особо подчеркнула продолжающуюся работу по комплексному управлению миграцией и границами, а также обеспечению безопасности документов.
Была подчеркнута важность в контексте сотрудничества в сфере правоохранительной деятельности назначения Арменией офицера связи с Европолом.
Марта Кос высоко оценила деятельность МВД РА и министра Саргсян в процессе либерализации визового режима между ЕС и Арменией.
Она отметила, что Армения является надежным партнером для Европейского союза, подчеркнув, что в настоящее время это единственная страна, с которой ЕС ведет активный диалог в этом направлении.
Также был упомянут опрос, проведенный Международным республиканским институтом (IRI), согласно которому уровень доверия населения к полиции Министерства внутренних дел значительно повысился.
На встрече также обсуждались вопросы, связанные с безопасностью, противодействием гибридным угрозам и борьбой с кибератаками.