ԵՄ-ն լրացուցիչ 140 մլն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին
Եվրամիությունը լրացուցիչ 140 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ բարեփոխումները խթանելու և երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ համատեղ հայտարարությունների ընթացքում։
Մարթա Կոսը նշեց, որ Հայաստանը Եվրամիության համար վստահելի գործընկեր է Հարավային Կովկասում՝ ընդգծելով տարածաշրջանի աճող նշանակությունը՝ աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում։
«Սա կարևոր տարի է Հայաստանի համար, մայիսին Հայաստանը կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որին կհաջորդի առաջին անգամ երբևէ անցկացվող ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովը: Սա վկայում է այն մասին, թե որքան է բարձրացել այս տարածաշրջանի կարևորությունը Եվրոպայի համար և որքան է խորացել մեր գործընկերությունը»,- ասաց նա։
Հանձնակատարի խոսքով՝ վերջին տարիներին զգալի աճ է արձանագրվել Հարավային Կովկասով անցնող բեռնափոխադրումների ծավալներում, որոնք 2022 թվականից ի վեր քառապատկվել են։
Նրա գնահատմամբ՝ ենթակառուցվածքային ներդրումների շնորհիվ հնարավոր է է՛լ ավելի մեծացնել այդ ցուցանիշը՝ նվազեցնելով փոխադրումների ժամանակն ու ծախսերը։
Կոսը նաև ընդգծեց, որ ԵՄ աջակցությունը չի սահմանափակվում միայն տնտեսական համագործակցությամբ՝ այն դիտարկվում է նաև որպես խաղաղության խթանման գործիք։
Նա նաև ողջունեց Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը՝ կարևորելով տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացումը։
Հանձնակատարի տվյալներով՝ «Դիմակայության և աճի» ծրագրի շրջանակում ԵՄ-ն արդեն աջակցել է շուրջ 7000 ձեռնարկության և նպաստել ավելի քան 20 հազար աշխատատեղի ստեղծմանը։
«Իրականացվում են նաև ծրագրեր կրթության, սոցիալական ծառայությունների և բնակարանաշինության ոլորտներում, ինչպես նաև աջակցություն է տրամադրվում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ինտեգրմանը՝ ավելի քան 70 միլիոն եվրոյի չափով»,- ընդգծեց Կոսը։
Մարթա Կոսի խոսքով՝ նոր՝ 140 միլիոն եվրոյի աջակցությունը միտված է նաև այն բարեփոխումներին, որոնք անհրաժեշտ են վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար։
«Այս միջոցները կնպաստեն այն բարեփոխումներին, որոնք անհրաժեշտ են վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար»,- նշեց նա։
Կոսը նաև անդրադարձավ ժողովրդավարական գործընթացներին՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին հիբրիդային սպառնալիքների և ապատեղեկատվության դեմ պայքարում՝ ապահովելու ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը։

Praising Armenia as reliable partner, EU announces additional €140 million in support
The European Union will provide an additional €140 million in financial support to Armenia to promote reforms and deepen bilateral cooperation, EU Commissioner for Enlargement Marta Kos said in Yerevan during a joint press conference with Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
Marta Kos noted that Armenia is a reliable partner for the European Union in the South Caucasus, emphasizing the region’s growing significance amid global geopolitical tensions.
“This is an important year for Armenia. In May, Armenia will host the European Political Community Summit, followed by the first-ever EU-Armenia Summit. This demonstrates how much the importance of this region has increased for Europe and how deeply our partnership has developed,” she said.
According to the Commissioner, in recent years there has been significant growth in freight transport passing through the South Caucasus, which has quadrupled since 2022.
She noted that, thanks to infrastructure investments, it is possible to increase these figures even further by reducing transport times and costs.
Kos also emphasized that EU support is not limited to economic cooperation—it is also seen as a tool for promoting peace.
She welcomed the steps taken by Armenia and Azerbaijan toward peace, highlighting the importance of developing regional connectivity.
According to the Commissioner, under the “Resilience and Growth” program, the EU has already supported around 7,000 enterprises and contributed to the creation of more than 20,000 jobs.
“Projects are also being implemented in the fields of education, social services, and housing, and support is being provided for the integration of persons displaced from Nagorno-Karabakh, amounting to over €70 million,” Kos emphasized.
According to Marta Kos, the new €140 million in support is also aimed at reforms necessary to advance the visa liberalization process.
“These funds will contribute to the reforms needed to make progress in the visa liberalization process,” she said.
Kos also addressed democratic processes, emphasizing that the EU is ready to support Armenia in countering hybrid threats and disinformation, ensuring the conduct of free and fair elections.