Չեխիայի վարչապետը դատապարտել է Իսրայելի հարվածը Իրանի գազի հանքավայրին
Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումն Իրանի «Հարավային Պարս» բնական գազի հանքավայրի վրա՝ դա անվանելով «անհասկանալի»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
«Այս քայլը լիովին վնասել է շուկաները։ Գազի գինը կտրուկ աճում է, ինչպես նաև նավթի գինը», - ասել է նա։
The Associated Press-ը հիշեցնում է, որ Չեխիան Իսրայելի ամենամեծ դաշնակիցներից մեկն է Եվրոպական միության շրջանակներում։
Իրանն ի պատասխան իր հանքավայրի թիրախավորման հարվածել է Կատարում բնական գազի կարևոր օբյեկտի, որը կարող է ապահովել համաշխարհային գազի մեկ հինգերորդը։ Հարվածներ են հասցվել նաև Քուվեյթում երկու նավթավերամշակման գործարանի։
Այս հարվածների ֆոնին նավթի և բնական գազի գները կրկին աճել են։ Brent նավթի գինը հասել է 1 բարելի դիմաց 114 դոլարի՝ պատերազմից առաջ 73 դոլարի համեմատ։

Премьер-министр Чехии осудил израильский удар по иранскому газовому месторождению
Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш осудил израильскую атаку на иранское газовое месторождение Южный Парс, назвав ее «непонятной». Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press.
«Этот шаг полностью подорвал рынки. Цена на газ резко растет, как и цена на нефть», — сказал он.
Associated Press напоминает, что Чехия является одним из крупнейших союзников Израиля в Европейском союзе.
В ответ на обстрел своего месторождения Иран нанес удар по ключевому газоперерабатывающему объекту в Катаре, который может обеспечивать пятую часть мирового объема газа. Также были атакованы два нефтеперерабатывающих завода в Кувейте.
На фоне этих ударов цены на нефть и природный газ снова выросли. Цена на нефть марки Brent достигла 114 долларов за баррель по сравнению с 73 долларами до войны.