Կենսաթոշակների բարձրացումը կարող է հանգեցնել 0.2 տոկոս գնաճի. Մարտին Գալստյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Ապրիլի 1-ից կենսաթոշակների բարձրացումը կարող է հանգեցնել 0.2 տոկոս գնաճի: 0.1-0.2 տոկոս՝ նայած, թե ոնց եք չափում, բայց, մինչև տարեվերջ»,- նշեց նա:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում ապրիլի 1-ից բարձրացվելու են կենսաթոշակներն ու նպաստները։ Թոշակառուների մեծ մասի համար բարձրացումը կլինի 10 հազար դրամով, որոշ դեպքերում բարձրացումն ավելի շատ կլինի, քան 10 հազար դրամն է՝ մինչև 15 հազար դրամ, որոշ դեպքերում էլ՝ ավելի քիչ՝ 7-9 հազար դրամ։

Предстоящее повышение пенсий в Армении может привести к инфляции в 0,2%
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 17 марта сказал председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
«Повышение пенсий с 1 апреля может привести к инфляции в 0,2 процента. 0,1-0,2 процента, в зависимости от того, как измерять, но до конца года», — отметил он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян объявил, что с 1 апреля в Армении будут повышены пенсии и пособия. Для большинства пенсионеров повышение составит 10 тысяч драмов, в некоторых случаях — до 15 тысяч драмов, а в некоторых случаях — 7-9 тысяч драмов.