ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ռազմավարական օրակարգով սահմանված են չափազանց հավակնոտ առաջնահերթություններ․ Մարագոս
Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության առանցքում ռազմավարական օրակարգն է, որով հստակ սահմանված են չափազանց հավակնոտ առաջնահերթություններ մի շարք կարևոր ուղղություններով, որոնք ուղղորդելու են համագործակցությունը գալիք տարիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը Հանրային ոլորտի նորարարության 3-րդ երևանյան միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտնեց ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը։
«Պետական ոլորտում բարեփոխումներին, այդ թվում՝ արդյունավետ, լավ կառավարմանն աջակցելը ԵՄ-ի կարևորագույն հանձնառություններից մեկն է։ Ժողովրդավարական հասարակարգերում կան գրված ու չգրված կանոններ, քաղաքացիների ու պետական կառույցների փոխգործակցության օրենսդրական ընթացակարգեր, որոնց համաձայն՝ պետությունները պարտավորվում են տրամադրել անվտանգային երաշխիքներ, պաշտպանել քաղաքացիների հիմնարար ազատությունները, մատուցել այնպիսի ծառայություններ, որպեսզի հասարակությունները կարողանան զարգանալ»,- նշեց Մարագոսը։
Նրա դիտարկմամբ՝ դա իր հերթին օգուտ է բերում նաև նրանց, ովքեր ներգրավված են նորարարության ոլորտում՝ զուտ դիմակայունության ապահովման տեսանկյունից։ Մարագոսի համոզմամբ՝ հասարակության զարգացման նախադրյալը խաղաղությունն  ու անվտանգությունն է։ Այդ արժեքներն այսօրվա աշխարհում ծայրահեղ կարևոր են դարձել։
«Մենք Հայաստանում տեսել ենք նշանակալի զարգացում։ Նախորդ տարվա օգոստոսին Սպիտակ տանը կայացած համաժողովը մեծապես նպաստել է այդ գործընթացին։ ԵՄ-ն նույնպես աջակցում է խաղաղության և բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը տարածաշրջանում՝ կարևորելով հատկապես դիվանագիտական աշխատանքը, ինչպես նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության առկայությունը Հայաստանում։ Հայաստանի կողմից նախաձեռնված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը հաղորդակցության շրջանակների ընդլայնման տեսանկյունից նպաստում են հարաբերությունների զարգացմանը՝ էլ ավելի բարձրացնելով դրանց մակարդակը։ Հակամարտության բացակայությունը և Միջին միջանցքի առկայությունը թույլ կտան Հայաստանին ավելի մեծ հանձնառությամբ աշխատել պետական կառույցների գործունեության արդիականացման ուղղությամբ»,- ասաց Մարագոսը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցություն տրամադրել Հայաստանին։
Մարագոսն իր ելույթում ուշադրություն դարձրեց համագործակցության ռազմավարական օրակարգին, որն ընկած է ԵՄ-ՀՀ փոխգործակցության առանցքում, և որը ստորագրվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին։ Ըստ նրա՝ այդ օրակարգով հստակ սահմանված են չափազանց հավակնոտ առաջնահերթություններ մի շարք կարևոր ուղղություններով, որոնք ուղղորդելու են համագործակցությունը գալիք տարիներին, ինչը թույլ կտա ամբողջությամբ օգտագործել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներուժը։ Դրա շնորհիվ Հայաստանը կդառնա ավելի անվտանգ, հաջողությամբ կդիմակայի հետագա արտաքին ցնցումներին՝ միաժամանակ ապահովելով պատշաճ արդյունքներ քաղաքացիների համար։
«Մենք պետք է համագործակցենք, որպեսզի ստեղծենք հավելյալ կարողություններ՝ համատեղ օրակարգն իրականացնելու համար։ Համագործակցությունը ոչ միայն միտված է ծրագրերի իրականացմանը, այլև կառուցակարգերի ամրապնդմանն ու դրանց գործունեության կանխատեսելիությունը խթանելուն։ Այդ իմաստով համակարգային փոխակերպումները հիմնված են նաև նորարարական լուծումների վրա։ Մենք Հայաստանի պետական կառավարման բարեփոխումներին աջակցել ենք մի շարք գործիքներով։ Կցանկանայի ընդգծել մասնավորապես «ՍԻԳՄԱ» ծրագիրը ։ Փոխգործակցության միջոցով մենք Հայաստանին կօգնենք ստեղծել թափանցիկ, հաշվետու և արդյունավետ պետական կառույցներ»,- ասաց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը։
Նա հայտնեց, որ վերջերս իրենք հրապարակել են զեկույց այն մասին, թե ինչ կատարողական ունի Հայաստանը մասնավորապես պետական կառավարման սկզբունքների իրականացման առումով։ Զեկույցը բավականին որակյալ փաստաթուղթ է պետական կառույցներում բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին։
«Հայաստանն, ընդհանուր առմամբ, ապահովել է առաջընթաց պետական կառավարման համակարգի ֆունկցիոնալության տեսանկյունից։ Նշանակալի ձեռքբերումներ են գրանցվել նաև պետական ֆինանսների կառավարման և պետական ծառայությունների թվայնացման ուղղությամբ։ Հայաստանի նախարարությունների ու պատկան կառույցների հետ   մեր համագործակցության բոլոր ուղղություններում շեշտը դնում ենք ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ու նորարարության վրա։ Շատ հաճախ հաշվի ենք առնում մասնավոր հատվածը, որպեսզի ապահովենք մրցակցային տարրը, բայց հատկապես պետական կառավարման ոլորտում նորարարությունն իսկապես ունի կենսական նշանակություն՝ զուտ քաղաքացիակենտրոն ճկուն համակարգ ունենալու առումով, ինչն անհրաժեշտ է ժողովրդավարության տեսանկյունից»,- նշեց Մարագոսը։
Նա հավելեց, որ տնտեսական մրցունակությունը բարձրացնելու և արտահանման կարողությունները զարգացնելու նպատակով ԵՄ-ն նույնպես սերտորեն աշխատում է Հայաստանի հետ։ Կարևոր ուղղություններից են նաև սոցիալական ծառայություններն ու առողջապահությունը, որոնց զարգացումը նախընտրելի է հատկապես դիմակայունության եվրոպական մոդելի օրինակով։
Մարագոսի կարծիքով՝ պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումները պետք է իրականացվեն տեղական ինքնակառավարման մարմինների բարեփոխումներին զուգընթաց, քանի որ համայնքներն են հիմնական քարշակ ուժերը։
«Այդ առումով նույնպես իրականացվում են համատեղ ծրագրեր, որոնցից են, օրինակ, «Համայնքապետերն հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագիրն ու «Կանաչ Երևան» նախաձեռնությունը։ Անհրաժեշտ է ընդլայնել ներդրումների ծավալը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ ոչ միայն ենթակառուցվածքների զարգացման համար։ Խոսքը նաև էներգետիկայի, թվային հաղորդակցության մասին է։ Այդ ոլորտներում ԵՄ-ն տեսնում է համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտություն։ ԵՄ-ն կշարունակի լինել Հայաստանի գործընկերը բոլոր ոլորտներում՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը»,- եզրափակեց ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը։

Стратегической повесткой дня сотрудничества Армения-ЕС определены чрезвычайно амбициозные приоритеты: Василис Марагос
В основе сотрудничества Армении и ЕС лежит стратегическая повестка дня, которая четко определяет чрезвычайно амбициозные приоритеты в ряде важных направлений, которые будут определять сотрудничество в ближайшие годы.
Как сообщает “Арменпресс”, такое мнение высказал Василис Марагос, глава делегации ЕС в Армении, выступая на III Ереванской международной конференции по инновациям в государственном секторе.
“Поддержка реформ в государственном секторе, в том числе эффективного и хорошего управления, является одним из важнейших обязательств ЕС. В демократических обществах существуют писаные и неписаные правила, законодательные процедуры взаимодействия граждан и государственных институтов, в соответствии с которыми государства обязаны предоставлять гарантии безопасности, защищать основные свободы граждан и предоставлять услуги, необходимые для развития общества”, — отметил Марагос.
Он продолжил, что это, в свою очередь, приносит пользу и тем, кто работает в сфере инноваций, исключительно с точки зрения обеспечения устойчивости. Марагос убежден, что предпосылкой развития общества являются мир и безопасность. Эти ценности приобрели чрезвычайно важное значение в современном мире.
“Мы наблюдаем значительное развитие в Армении. Конференция, состоявшаяся в Белом доме в августе прошлого года, внесла огромный вклад в этот процесс. ЕС также поддерживает установление мира и добрососедских отношений в регионе, особенно подчеркивая дипломатическую работу, а также присутствие миссии наблюдателей ЕС в Армении. Инициированная Арменией программа “Перекресток мира”, институционализация мира в плане расширения коммуникационных каналов способствуют развитию отношений, дальнейшему повышению их уровня. Отсутствие конфликтов и наличие Среднего коридора позволят Армении с большей отдачей работать над модернизацией деятельности государственных структур”, — сказал Марагос, добавив, что ЕС продолжит оказывать поддержку Армении.
Марагос обратил внимание на стратегическую повестку дня сотрудничества, которая лежит в основе сотрудничества ЕС-Армения и была подписана в декабре прошлого года. По его словам, эта программа четко определяет весьма амбициозные приоритеты в ряде важных направлений, которые будут направлять сотрудничество в ближайшие годы и позволят в полной мере использовать потенциал Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Благодаря этому Армения станет более защищенной, сможет успешно противостоять внешним потрясениям, обеспечивая при этом надлежащие результаты для граждан.
“Нам необходимо сотрудничать для создания дополнительных возможностей по реализации совместной повеьстки. Сотрудничество направлено не только на реализацию программ, но и на укрепление структур и повышение предсказуемости их деятельности. В этом смысле системные преобразования также основаны на инновационных решениях. Мы поддержали реформы государственного управления Армении с помощью ряда инструментов. Хотелось бы особо отметить программу “SIGMA”. Благодаря сотрудничеству мы поможем Армении создать прозрачные, подотчетные и эффективные государственные структуры”, — сказал глава делегации ЕС.
Он отметил, что недавно был опубликован доклад о достижениях Армении, в частности, в плане реализации принципов государственного управления. Доклад представляет собой достаточно качественный документ о пути реализации реформ в государственных структурах.
“Армения в целом добилась прогресса в плане функционирования системы государственного управления. Значительные успехи также зафиксированы в области управления государственными финансами и цифровизации государственных услуг. Во всех сферах нашего сотрудничества с министерствами и соответствующими структурами Армении мы делаем акцент на развитии институционального потенциала и инновациях. Очень часто мы учитываем частный сектор для обеспечения конкурентоспособности, но особенно в сфере государственного управления инновации действительно жизненно важны для создания гибкой системы, ориентированной исключительно на граждан, что необходимо с точки зрения демократии”, — отметил Марагос.
Он добавил, что ЕС тесно сотрудничает с Арменией и ради повышения экономической конкурентоспособности и развития экспортного потенциала. Среди важных направлений также социальные услуги и здравоохранение, развитие которых предпочтительнее, особенно на примере европейской модели устойчивости.
По мнению Марагоса, реформы в системе государственного управления должны проводиться параллельно с реформами в органах местного самоуправления, поскольку основными движущими силами являются местные общины.
“В этом плане также реализуются совместные программы, среди которых, например, программа “Главы общин во имя экономического развития” и инициатива “Зеленый Ереван”. Необходимо расширять объем инвестиций, создавая новые возможности не только для развития инфраструктуры. Речь не только о развитии инфраструктур. Это также касается энергетики и цифровых коммуникаций. ЕС видит необходимость расширения сотрудничества в этих областях. ЕС продолжит быть партнером Армении во всех сферах, внося свой вклад в ее устойчивое развитие”, — заключил глава делегации ЕС в Армении.