Իսրայելի նախագահը տարածաշրջանի համար շրջադարձային է համարում Իրանի դեմ պատերազմը
Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը Agency France Presse-ին (AFP) տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է աջակցի լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման դեմ պայքարին՝ իսրայելական զորքերի կողմից Լիբանանի հարավում ցամաքային գործողությունների ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
«Եվրոպան պետք է հենց հիմա աջակցի «Հեզբոլլահ»-ին արմատախիլ անելուն ուղղված ցանկացած ջանքի, - ասել է նա։ - Նրանք պետք է հասկանան, որ եթե ցանկանում եք ինչ-որ բանի հասնել, երբեմն պետք է հաղթել պատերազմում»։
Դրա հետ մեկտեղ Հերցոգը «շատ դրական» է համարել Լիբանանի հետ ուղիղ բանակցություններ վարելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկը։
«Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է, որ բանակցությունները կայանան», - ասել է Հերցոգը։
Մինչ այժմ Իսրայելի կառավարությունը՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գլխավորությամբ, հրապարակավ ոչ մի ազդակ չի տվել այն մասին, որ Բեյրութի հետ բանակցություններն օրակարգում են, նշում է AFP-ն։
Ընդհանուր առմամբ, խոսելով Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողության մասին՝ Իսրայելի նախագահը հայտարարել է, որ այն «շրջադարձային պահ է դարձել ամբողջ տարածաշրջանի համար»։
«Մենք գտնվում ենք պատմական քառուղում, երբ անվերջ պատերազմներից, արյունահեղությունից և ահաբեկչությունից ավելի քան մի ամբողջ սերունդ հետո այս ամենի արմատական ​​պատճառը, որը բխում է Թեհրանից, կարգելափակվի ու կկանգնեցվի, և տարածաշրջանի զարգացման ամբողջ ուղղությունը կփոխվի», - հավելել է Հերցոգը։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելն Իրանի դեմ համատեղ ռազմական գործողություն են սկսել փետրվարի 28-ից՝ մեղադրելով Թեհրանին հրթիռային և միջուկային ծրագիրը զարգացնելու համար։ Իրանը հերքել է մեղադրանքները և սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Իսրայելին, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաներին։
Իրանին հարվածների ֆոնին լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ը սկսել է գրոհներ իրականացնել Իսրայելի դեմ, որին Իսրայելը պատասխանել է՝ հարվածելով Բեյրութին և Լիբանանի այլ շրջաններին, ինչպես նաև սահմանափակ ցամաքային գործողություն սկսելով Լիբանանի հարավում։

Президент Израиля считает войну против Ирана поворотным моментом для всего региона
Президент Израиля Ицхак Герцог в интервью Agence France Presse (AFP) заявил, что Европа должна поддержать борьбу против ливанской группировки “Хезболла”, которую ведет Израиль, проводя наземные операции на юге Ливана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на BBC.
“Европа должна поддержать любые, любые усилия, направленные на искоренение "Хезболлы“, прямо сейчас”, — сказал он. “Они должны понять, что если вы хотите чего-то добиться, иногда нужно победить в войне”.
Герцог назвал предложение президента Франции Эммануэля Макрона о проведении прямых переговоров с Ливаном “очень позитивным”.
“Я считаю, что очень важно, чтобы переговоры состоялись”, — сказал Герцог.
AFP отмечает, что пока израильское правительство во главе с премьер-министром Биньямином Нетаньяху публично не заявляло о том, что на повестке дня стоят переговоры с Бейрутом.
Говоря в целом о действиях США и Израиля против Ирана, президент Израиля заявил, что это стало “поворотным моментом для всего региона”.
“Мы находимся на историческом перепутье, наступает момент, когда после более чем целого поколения бесконечных войн, кровопролития и террора коренная причина всего этого, исходящая из Тегерана, будет заблокирована и остановлена, и все направление развития региона изменится”, — заключил Герцог.
28 февраля США и Израиль начали совместную военную операцию против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран отрицает эти обвинения и наносит ответные удары по Израилю, а также по энергетическим объектам и военным базам США в странах региона.
После ударов по Ирану ливанская “Хезболла” начала совершать атаки на Израиль, на что Израиль ответил ударами по Бейруту и другим районам Ливана, а также начал ограниченную наземную операцию на юге Ливана.