ԵՄ-ն չի ցանկանում ակտիվորեն մասնակցել Մերձավոր Արևելքում ընթացող պատերազմին. Կալաս
Եվրամիությունը չի նախատեսում ընդլայնել և Հորմուզի նեղուցում տարածել Կարմիր ծովում գործող «Վահաններ» (Aspides) առաքելությունը, որը ստեղծվել է 2024 թվականին միջազգային նավագնացությունը Եմենի հութիների հարձակումներից պաշտպանելու համար, քանի որ չի ցանկանում մասնակցել Մերձավոր Արևելքում հակամարտությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին է Բրյուսելում ԵՄ արտգործնախարարների գագաթնաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը։
Նրա խոսքով՝ Հորմուզի նեղուցը շատ կարևոր առաջնահերթություն է, և գագաթնաժողովի ժամանակ քննարկվել է այդ տարածաշրջանում նավագնացությունը պաշտպանելու հարցը, այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն չի ցանկանում ներգրավվել Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտության մեջ։
«Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը Եվրոպայի պատերազմը չէ։ Ինչպես ասացի, մենք ունենք «Վահաններ» գործողությունը Կարմիր ծովում։ Քննարկումն այն մասին էր, որ այն պետք է ուժեղացվի, քանի որ այն շատ ռազմածովային միջոցներ չունի և պետք է ավելի շատ ունենա։ Սակայն քննարկումն այն մասին՝ արդյոք մենք այս մանդատը տարածում ենք նաև Հորմուզի նեղուցի վրա՝ Մասկատի գծից հյուսիս, անդամ պետությունների կողմից դա անելու ցանկություն չկար։ Ինչպես ասացի, ոչ ոք չի ցանկանում ակտիվորեն մասնակցել այս պատերազմին։ Եվ, իհարկե, բոլորը մտահոգված են, թե ինչպիսին կլինի արդյունքը», - Կալասի խոսքերն է մեջբերում ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայությունը։
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ աշխատանք է տարվում դիվանագիտական լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ծավալած ռազմական գործողությունների և Իրանի պատասխան հարվածների պատճառով փակվել է Հորմուզի նեղուցը, որով անցնում է համաշխարհային նավթի մատակարարումների 20%-ը։ Սա հանգեցրել է նավթի գնի կտրուկ աճի։

Европейские страны не хотят участвовать в войне с Ираном: Каллас
Европейский союз не планирует расширять и укреплять миссию “Щиты” (Аспидес) в Красном море, стартовавшую в 2024 году в целях защиты международного судоходства от нападений йеменских хуситов, поскольку не желает вмешиваться в конфликт на Ближнем Востоке.
Об этом, как передает “Арменпресс”, заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас на пресс-конференции, состоявшейся по итогам заседания министров иностранных дел ЕС в Брюсселе.
Она подчеркнула, что Ормузский пролив очень важен, и вопрос защиты судоходства в этом регионе обсуждался на заседании, однако ЕС не хочет вмешиваться в продолжающийся конфликт на Ближнем Востоке.
“Это не война Европы. Как я уже говорила, у ЕС уже есть военно-морские операции. У нас есть ASPIDES, которая играет ключевую роль в обеспечении свободы судоходства. В ходе наших обсуждений прозвучало явное желание усилить эту операцию. Но на данный момент не возникло намерения менять мандат операции ASPIDES. Во всяком случае, пока. Конечно, всех волнует, каким будет её исход”, — слова Каллас приводит служба внешней политики ЕС.
Верховный представитель ЕС отметила, что ведётся работа по поиску дипломатических решений.
Ормузский пролив, через который проходит 20% мировых поставок нефти, закрыт Ираном из-за военных действий США и Израиля и ответных ударов Ирана. Это привело к резкому росту цен на нефть.