Իրաքում անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է ԱՄՆ դիվանագիտական ​​​​հաստատությանը. Reuters
Անօդաչու թռչող սարքը մարտի 10-ին հարվածել է Իրաքում Միացյալ Նահանգների դիվանագիտական ներկայացուցչությանը։ Հարվածի հետևանքով տուժածներ չեն եղել, բոլորն անվտանգ են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Անօդաչուն հարվածել է Բաղդադի օդանավակայանի կողքին գտնվող Բաղդադի դիվանագիտական ​​​​աջակցության կենտրոնին։ Հաստատությունում գտնվող անձանց հրամայվել է թաքնվել։
Սպիտակ տունը և Պետդեպարտամենտը անմիջապես չեն արձագանքել տեղեկությունը մեկնաբանելու խնդրանքին։
The Washington Post-ը առաջինն էր, որ հաղորդել էր միջադեպի մասին և հայտնել, որ Բաղդադի համալիրի ուղղությամբ ընդհանուր առմամբ վեց անօդաչու թռչող սարք է արձակվել, որից հինգը խփվել են։ Պարբերականը նշել էր, որ հարձակումը, ամենայն հավանականությամբ, իրականացրել է Իրաքի իսլամական դիմադրությունը, որը Իրանի կողմից աջակցություն ստացող զինված խումբ է։
Ըստ Washington Post-ի՝ Իրաքը դատապարտել է իրաքյան բազաների մոտ տեղի ունեցած հարձակումները, բայց չի նշել ԱՄՆ օբյեկտի վնասվելու մասին։
«(Իրաքի) պաշտպանության նախարարությունը ընդգծում է, որ չի մնա անտարբեր՝ իբրև դիտորդ։ Փոխարենը, այն վճռականորեն կդիմադրի և կհետապնդի… բոլոր ներգրավված կողմերին», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։

Беспилотник нанес удар по американскому дипломатическому представительству в Ираке - Reuters
Беспилотник 10 марта нанес удар по американскому дипломатическому представительству в Ираке. Никто не пострадал, все в безопасности. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters со ссылкой на свои источники.
Беспилотник ударил по центру поддержки дипломатов, расположенному рядом с аэропортом Багдада. Людям внутри здания было приказано укрыться.
Белый дом и Госдепартамент не сразу ответили на запрос о комментариях.
Первой об инциденте сообщила газета Washington Post, заявив, что по багдадскому представительству было выпущено шесть беспилотников, пять из которых были сбиты. Газета отметила, что атака, скорее всего, была совершена Исламским сопротивлением Ирака, вооруженной группировкой, поддерживаемой Ираном.
По данным Washington Post, Ирак осудил атаки вблизи иракских баз, но не упомянул о каком-либо ущербе американским объектам.
«Министерство обороны Ирака подчеркивает, что не останется равнодушным наблюдателем. Напротив, оно будет решительно противостоять и преследовать… все вовлеченные стороны», — говорится в заявлении министерства.