Իրաքում անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է ԱՄՆ դիվանագիտական ​​​​հաստատությանը. Reuters
Անօդաչու թռչող սարքը մարտի 10-ին հարվածել է Իրաքում Միացյալ Նահանգների դիվանագիտական ներկայացուցչությանը։ Հարվածի հետևանքով տուժածներ չեն եղել, բոլորն անվտանգ են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Անօդաչուն հարվածել է Բաղդադի օդանավակայանի կողքին գտնվող Բաղդադի դիվանագիտական ​​​​աջակցության կենտրոնին։ Հաստատությունում գտնվող անձանց հրամայվել է թաքնվել։
Սպիտակ տունը և Պետդեպարտամենտը անմիջապես չեն արձագանքել տեղեկությունը մեկնաբանելու խնդրանքին։
The Washington Post-ը առաջինն էր, որ հաղորդել էր միջադեպի մասին և հայտնել, որ Բաղդադի համալիրի ուղղությամբ ընդհանուր առմամբ վեց անօդաչու թռչող սարք է արձակվել, որից հինգը խփվել են։ Պարբերականը նշել էր, որ հարձակումը, ամենայն հավանականությամբ, իրականացրել է Իրաքի իսլամական դիմադրությունը, որը Իրանի կողմից աջակցություն ստացող զինված խումբ է։
Ըստ Washington Post-ի՝ Իրաքը դատապարտել է իրաքյան բազաների մոտ տեղի ունեցած հարձակումները, բայց չի նշել ԱՄՆ օբյեկտի վնասվելու մասին։
«(Իրաքի) պաշտպանության նախարարությունը ընդգծում է, որ չի մնա անտարբեր՝ իբրև դիտորդ։ Փոխարենը, այն վճռականորեն կդիմադրի և կհետապնդի… բոլոր ներգրավված կողմերին», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։

A drone struck a major U.S. diplomatic facility in Iraq on Tuesday amid the U.S.-Israeli air war on Iran, but there were no ​injuries and everyone was accounted for, Reuters reported citing a U.S. official and an internal State Department alert.
The drone hit the Baghdad Diplomatic Support Center, next to the Baghdad airport, impacting near a guard tower, the internal alert from the Department seen by Reuters said. Individuals at the facility were ordered to "duck and cover", it said. A separate alert said ​everyone was accounted for.
The Washington Post first reported the incident and said a total of six ⁠drones were launched toward the compound in Baghdad and that five were shot down. It also said the attack ​was likely carried out by the Iran-backed Islamic Resistance in Iraq.
Iraq condemned the ​attacks near the Iraqi bases but did not mention the damaged U.S. facility, according to the Washington Post.