ԵՄ-ն երեք տարում ավելի քան 78 միլիոն եվրո է հատկացրել Ղարաբաղից տեղահանված հայերի աջակցությանը
Եվրամիությունը 2023 թվականից մինչ օրս ավելի քան 78 միլիոն եվրո է հատկացրել Ղարաբաղից տեղահանված հայերի հրատապ մարդասիրական կարիքները հոգալու և երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը աջակցելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի Ինստագրամի էջում։
Հաղորդվում է, որ նշված գումարից 21.5 միլիոն եվրոն տրամադրվել է Եվրոպական քաղաքացիական պաշտպանության և մարդասիրական օգնության գլխավոր տնօրինության ( DG ECHO-ի) միջոցով, 40 միլիոնը՝ որպես ԵՄ-ի կողմից բյուջետային աջակցություն Հայաստանի Հանրապետությանը, 9 միլիոնը՝ ՔՀԿ-ների կողմից իրականացվող ծրագրերի համար, իսկ 8 միլիոնը՝ «Փախստականների դիմակայության պատուհան Հայաստանի համար» ծրագրին, որն իրականացնում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը։

Since 2023, the European Union has allocated more than €78 million to address the urgent humanitarian needs of displaced Karabakh Armenians and to support their long-term socio-economic integration, the EU Embassy in Armenia said in a statement.
"Of the total amount, €21.5 million was provided through the Directorate-General for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (DG ECHO), €40 million as EU budget support to the Republic of Armenia, €9 million for programmes implemented by civil society organisations (CSOs), and €8 million for the Refugee Response Window for Armenia (RRWA), implemented by the European Bank for Reconstruction and Development,'' the statement said.