ԵՄ-ն երեք տարում ավելի քան 78 միլիոն եվրո է հատկացրել Ղարաբաղից տեղահանված հայերի աջակցությանը
Եվրամիությունը 2023 թվականից մինչ օրս ավելի քան 78 միլիոն եվրո է հատկացրել Ղարաբաղից տեղահանված հայերի հրատապ մարդասիրական կարիքները հոգալու և երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը աջակցելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի Ինստագրամի էջում։
Հաղորդվում է, որ նշված գումարից 21.5 միլիոն եվրոն տրամադրվել է Եվրոպական քաղաքացիական պաշտպանության և մարդասիրական օգնության գլխավոր տնօրինության ( DG ECHO-ի) միջոցով, 40 միլիոնը՝ որպես ԵՄ-ի կողմից բյուջետային աջակցություն Հայաստանի Հանրապետությանը, 9 միլիոնը՝ ՔՀԿ-ների կողմից իրականացվող ծրագրերի համար, իսկ 8 միլիոնը՝ «Փախստականների դիմակայության պատուհան Հայաստանի համար» ծրագրին, որն իրականացնում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը։

ЕС с 2023 года выделил более 78 млн евро на удовлетворение неотложных гуманитарных потребностей армянских беженцев из Карабаха
Европейский союз с 2023 года выделил более 78 млн евро на удовлетворение неотложных гуманитарных потребностей армянских беженцев из Карабаха, и поддержку их долгосрочной социально-экономической интеграции. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на странице делегации ЕС в Instagram,
Сообщается, что из указанной суммы 21,5 млн евро были предоставлены через Генеральный директорат по вопросам европейской гражданской защиты и оказания гуманитарной помощи (DG ECHO), 40 млн — в качестве бюджетной поддержки ЕС Республике Армения, 9 млн — на проекты, реализуемые организациями гражданского общества, 8 млн — на программу «Окно повышения устойчивости беженцев в Армении», реализуемую Европейским банком реконструкции и развития.