ԱՄՆ-ն մարտահրավեր է նետում կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգին. Կոշտա
Ռուսաստանը խախտում է խաղաղությունը, Չինաստանն՝ առևտուրը, իսկ ԱՄՆ-ն՝ կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգը, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է ԵՄ երկրների դեսպանների առջև իր ելույթում, որը հեռարձակվել է X հարթակում նրա էջում։
Նա նշել է, որ դժվար է 27 տարբեր երկրների հետ փոխհամաձայնության գալ արտաքին միասնական արտաքին քաղաքականության շուրջ։ Միևնույն ժամանակ, Կոշտայի խոսքով, բազմաշերտ աշխարհը պահանջում է բազմակողմ լուծումներ։
«Մենք գիտենք նոր իրականությունը. իրականություն, որտեղ Ռուսաստանը խախտում է խաղաղությունը, Չինաստանը խախտում է առևտուրը, իսկ Միացյալ Նահանգները մարտահրավեր է նետում կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգին: Այս նոր իրականության մեջ ո՞րը պետք է լինի Եվրամիության առաքելությունը: Նախ, մենք պետք է պաշտպանենք միջազգային իրավունքի վրա հիմնված կանոնները: Մենք պետք է նպաստենք այն սկզբունքների պահպանմանը, որոնք ամրագրված են (ՄԱԿ-ի) Կանոնադրության մեջ և շարադրված մեր միջազգային պայմանագրերում», - ասել է Կոշտան։
X-ում մեկ այլ հրապարակման մեջ Կոշտան նշել է, որ Եվրամիությունը միշտ պետք է լինի հուսալի գործընկեր, կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի պաշտպան և ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահապանը։

США бросают вызов основанному на правилах международному порядку - Кошта
Россия нарушает мир, Китай нарушает торговые правила, а США нарушают основанный на правилах международный порядок, заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта. Как сообщает «Арменпресс», он заявил об этом в своем обращении к послам ЕС, которое транслировалось на его странице в X.
Он отметил, что трудно достичь соглашения с 27 различными странами по общей внешней политике. В то же время, по словам Кошты, многогранный мир требует многосторонних решений.
«Мы знаем новую реальность: реальность, в которой Россия нарушает мир, Китай нарушает торговые правила, а Соединенные Штаты бросают вызов основанному на правилах международному порядку. Какова должна быть миссия Европейского союза в этой новой реальности? Во-первых, мы должны соблюдать правила, основанные на международном праве. Мы должны способствовать соблюдению принципов, закрепленных в Уставе (ООН) и в наших международных договорах», — сказал Кошта.
В другом посте в X Кошта отметил, что Европейский союз всегда должен быть надежным партнером, защитником основанного на правилах международного порядка и хранителем Устава ООН.