ԱՄՆ-ն կարող է «բարեկամաբար» վերահսկողություն հաստատել Կուբայի նկատմամբ. Թրամփ
Վաշինգտոնը քննարկում է Կուբայի կարգավիճակը փոխելու զանազան տարբերակներ, ներառյալ այդ երկրի նկատմամբ վերահսկողության հաստատումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆլորիդայում կայացած մամուլի ասուլիսում, որի տեսանյութը տարածել է Fox News-ը։
«Դա կարող է տեղի ունենալ բարեկամաբար, գուցեև ոչ: Դա նշանակություն չի ունենա, որովհետև նրանք իրոք անհնարին վիճակում են: Նրանք էներգիա չունեն, փող չունեն: Նրանք գտնվում են խորը հումանիտար ճգնաժամի մեջ, և մենք չենք ցանկանում դա  տեսնել», - ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով Հավանայի հետ հնարավոր համաձայնության մասին հարցին։
Միացյալ Նահանգների ղեկավարի կարծիքով՝ կղզու ծանր վիճակը համաձայնագրի կնքումը դարձնում է անխուսափելի: Թրամփը կարծում է, որ Կուբայի իշխանությունները «կա՛մ համաձայնության կգան, կա՛մ, միևնույն է, (ԱՄՆ-ն) դա  (իշխանափոխություն) կանի նույնքան հեշտությամբ»:
Թրամփը մարտի 5-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը մտադիր է զբաղվել Կուբայի նկատմամբ գործողությունների հետագա ուղեգծի  մշակմամբ՝ Իրանի դեմ ռազմական գործողության ավարտից հետո: Ավելի վաղ նա բազմիցս պնդել է, որ Կուբայի կառավարությունն ու տնտեսությունը մոտ են անկման, քանի որ ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո Վենեսուելան դադարեցրել է նավթի մատակարարումները երկրին:

США могут “по-дружески” установить контроль над Кубой: Трамп
Вашингтон рассматривает варианты изменения статуса Кубы, вплоть до установления контроля над страной. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил президент США Дональд Трамп на пресс-конференции во Флориде, видеозапись которой распространил телеканал Fox News.
“Это может произойти по-дружески, а может и нет. Это не будет иметь значения, потому что они действительно на пределе. У них нет энергии, нет денег. Они находятся в глубочайшем гуманитарном кризисе, и мы не хотим этого видеть”, — сказал Трамп, отвечая на вопрос о возможном соглашении с Гаваной.
По словам американского лидера, сложная ситуация на острове делает заключение соглашения неизбежным. Трамп считает, что кубинские власти “либо пойдут на сделку, либо [США] сделают это [смену власти] так же легко в любом случае”.
5 марта Трамп заявил, что Вашингтон после окончания военной операции против Ирана намерен заняться разработкой дальнейших действий в отношении Кубы. Ранее он неоднократно говорил, что кубинское правительство и экономика находятся на грани краха, поскольку Венесуэла под давлением США прекратила поставки нефти в эту страну.