ԱՄՆ-ն դեռևս լուրջ գործողություններ չի սկսել Իրանի դեմ. Պենտագոնի ղեկավար
Միացյալ Նահանգները դեռևս լուրջ գործողություններ չի սկսել Իրանի դեմ ռազմական արշավի առաջադրանքները կատարելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին CBS News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը։
«Սա դեռ միայն սկիզբն է.... Մենք դեռ նույնիսկ ինչպես հարկն է չենք սկսել այս արշավը, ինչն ավելի ակնհայտորեն ցույց կտա, թե ինչպես ենք մենք կատարելու այդ առաջադրանքները», - ասել է նա` հավելելով, որ ամեն ինչ ընթանում է ըստ ծրագրի։
Հեգսեթի խոսքով՝ ամերիկյան հնարավորությունները զգալիորեն գերազանցում են Իրանի հնարավորությունները։ Ներկա պայմաններում ԱՄՆ-ի զինված ուժերն ունակ են հզոր հարվածներ հասցնել ռազմական թիրախներին՝ օգտագործելով ավանդական զինամթերք, այդ թվում՝ 500, 1000 և 2000-ֆունտանոց ավիառումբեր, նշել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Հարցին, թե արդյո՞ք հնարավոր է հասնել ռազմական գործողությունների նպատակներին, եթե չհաջողվի հայտնաբերել և դուրս բերել բարձր հարստացված ուրանը, Պենտագոնի ղեկավարը պատասխանել է, որ «կան դա անելու բազմաթիվ տարբեր եղանակներ»։
«Մենք կհոգանք այն մասին, որ նրանց միջուկային նկրտումները երբեք իրականություն չդառնան…. Մենք պատրաստ ենք գնալ այնքան հեռու, որքան անհրաժեշտ է հաջողության հասնելու համար», - հայտարարել է Հեգսեթը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը The Times of Israel թերթին հայտնել էր, որ Իրանի հետ պատերազմը դադարեցնելու ժամկետների մասին որոշումը կկայացվի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ համատեղ։

США еще не начали серьезные операции против Ирана - глава Пентагона
Соединенные Штаты еще не начали серьезные операции по выполнению задач военной кампании против Ирана. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава Пентагона Пит Хегсет в интервью CBS News.
«Это только начало… Мы еще даже не начали эту кампанию как следует, что более наглядно покажет, как мы будем выполнять эти задачи», — сказал он, добавив, что все идет по плану.
По словам Хегсета, американские возможности значительно превосходят возможности Ирана. В нынешних условиях вооруженные силы США способны наносить мощные удары по военным целям с использованием обычных боеприпасов, включая 500-, 1000- и 2000-фунтовые авиабомбы, отметил глава Пентагона.
На вопрос о том, можно ли достичь целей военной операции, если не удастся обнаружить и извлечь высокообогащенный уран, глава Пентагона ответил: «Есть много разных способов это сделать».
«Мы позаботимся о том, чтобы их ядерные амбиции никогда не стали реальностью… Мы готовы пойти на все, что потребуется для достижения успеха», — сказал Хегсет.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил изданию The Times of Israel, что решение о сроках прекращения боевых действий с Ираном будет принято совместно с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.