Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի առնվազն յոթ ռազմական օբյեկտ է վնասվել Իրանի հարվածներից. NYT
Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի առնվազն յոթ ռազմական օբյեկտի կառույցներ ու սարքավորումներ են վնասվել Իրանի հարվածներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times (NYT) թերթը՝ հղում անելով արբանյակային լուսանկարներին ու տեսագրություններին։
Ըստ հրապարակման՝ հանգստյան օրերին և երկուշաբթի օրը (փետրվարի 28-ից մարտի 2-ը) իրանական հարվածներից վնասվել են այն կառույցները, որոնք Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի առնվազն յոթ օբյեկտի կապի համակարգերի և ռադիոտեղորոշիչ կայանքների մաս են կամ գտնվում են դրանց մերձակայքում։
NYT-ն ընդունում է, որ տեղեկատվության գաղտնի բնույթի պատճառով դժվար է որոշել, թե հատկապես որ ամերիկյան համակարգերը կարող էին տուժել։ Սակայն, ըստ հրատարակության, թիրախների բնույթը ցույց է տալիս, որ Իրանը ձգտել է խաթարել ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կապի և համակարգման հնարավորությունները։
Թերթը նշում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, զգալիորեն վնասվել է նաև Սաուդյան Արաբիայում «Արքայազն Սուլթան» ավիաբազան, որը դարձել է Իրանի հրթիռային և դրոնային հարվածների թիրախը։
ԱՄՆ-ի ռազմական օբյեկտները ԱՄԷ-ում նույնպես վնասվել են։ ԱՄԷ-ի Ար Ռուվայս քաղաքից ոչ հեռու գտնվող ռազմական օբյեկտի՝ մարտի 1-ին արված լուսանկարները ցույց են տալիս, որ մի քանի կառույց վնասվել է։
CNN-ն իր հերթին հաղորդում է, որ իրանական հարվածներից մերձավոր Արևելքում վնասվել է ամերիկյան 9 ռազմական օբյեկտ։

На Ближнем Востоке от иранских ударов пострадали по меньшей мере семь военных объектов США: NYT
На Ближнем Востоке от иранских ударов пострадали по меньшей мере семь военных объектов США. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает газета The New York Times (NYT) со ссылкой на спутниковые фотографии и видеозаписи.
По данным издания, в выходные дни и в понедельник (с 28 февраля по 2 марта) иранские удары повредили конструкции, являющиеся частью или расположенные вблизи систем связи и радиолокационных установок как минимум семи американских военных объектов на Ближнем Востоке.
NYT признает, что из-за секретного характера информации трудно определить, какие именно американские системы могли быть повреждены. Однако, по мнению издания, характер целей указывает на то, что Иран стремился нарушить возможности связи и координации американских военных.
Газета отмечает, что, по всей вероятности, также значительно повреждена авиабаза “Принц Султан” в Саудовской Аравии, которая стала целью ракетных и беспилотных ударов Ирана.
Пострадали и американские военные объекты в ОАЭ. Фотографии, сделанные 1 марта на военном объекте недалеко от города Ар-Рувайс в ОАЭ, показывают, что повреждены несколько сооружений.
CNN, в свою очередь, сообщает, что иранские удары повредили девять американских военных объектов на Ближнем Востоке.
США и Израиль наносят удары по Ирану с 28 февраля, называя это “превентивным” ударом. Они утверждают, что Иран разрабатывал свою программу баллистических ракет большой дальности, а также стремился создать ядерное оружие. Тегеран отрицает эти обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам в странах Ближнего Востока.