Բեյրութում գտնվող «Երևան» երիտասարդական նվագախումբը Երևան կվերադառնա նախատեսվածից շուտ. Ավինյան
Երևանի քաղաքապետարանը, տարածաշրջանում լարված իրավիճակով պայմանավորված, որոշել է Բեյրութում գտնվող «Երևան» երիտասարդական նվագախմբին Հայաստան վերադարձնել նախատեսված ժամկետից էականորեն շուտ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութով հայտնեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Նվագախումբը հանդես էր գալիս Ալ-Բուստան միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում: Մեր նվագախումբը շատ տպավորիչ ելույթներ է ունեցել միջազգային աստղերի հետ համատեղ: Բայց, հաշվի առնելով տարածաշրջանում լարված իրավիճակը, մենք որոշում ենք կայացրել մեր երեխաներին, մեր նվագախումբը վերադարձնել Երևան ժամկետից էականորեն ավելի շուտ: Եվ ինտենսիվ կապի մեջ ենք Լիբանանում մեր դեսպանի և լիաբանանյան ազգային ավիափոխադրողի հետ, որ ավիափոխադրումը կազմակերպենք ժամկետից էականորեն շուտ»,-ասաց Ավինյանը:
Քաղաքապետը զրուցել է գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ, վստահեցնում է՝ երեխաները լավ են: Նա հորդորեց ծնողներին չանհանգստանալ: Քաղաքապետարանը ամենժամյա ռեժիմով զբաղվում է այդ հարցով: Նա հավաստիացրեց, որ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչությունը ծնողների հետ ինտենսիվ կապի մեջ է լինելու:

Находящийся в Бейруте молодежный оркестр «Ереван» вернется в Армению раньше запланированного срока
В связи с напряженной ситуацией в регионе мэрия Еревана приняла решение вернуть в Армению находящийся в Бейруте молодежный оркестр «Ереван» значительно раньше запланированного срока.
Как передает Арменпресс, мэр Еревана Тигран Авинян сообщил об этом в опубликованном на своей странице в Facebook видео.
«Оркестр выступал в рамках Международного музыкального фестиваля «Аль-Бустан». Наш оркестр вместе с международными звездами показал очень впечатляющие выступления. Однако, учитывая напряженную ситуацию в регионе, мы приняли решение вернуть наших детей, наш оркестр, в Ереван значительно раньше запланированного срока. И мы находимся в интенсивном контакте с нашим послом в Ливане и ливанской национальной авиакомпанией, чтобы организовать авиаперевозку раньше запланированного срока», — сказал Авинян.
Мэр поговорил также с главным дирижером Сергеем Смбатяном, который заверил, что с детьми всё в порядке. Он призвал родителей не волноваться. Мэрия занимается этим вопросом круглосуточно. Авинян заверил, что департамент культуры мэрии Еревана будет поддерживать интенсивный контакт с родителями.