ԱՄՆ-ն 10 միլիոն դոլար է առաջարկել մեքսիկական «Սինալոա» կարտելի պարագլուխ եղբայրների ձերբակալությանը հանգեցնող տեղեկատվության համար
ԱՄՆ-ն մինչև 5-ական միլիոն դոլար պարգևատրում է առաջարկում Ռենե Արսատե-Գարսիայի և Ալֆոնսո Արսատե-Գարսիայի՝ մեքսիկական «Սինալոա» կարտելի պարագլուխների ձերբակալությանը կամ դատապարտմանը նպաստող տեղեկատվության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության փետրվարի 26-ի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ վերջին 15 տարվա ընթացքում երկու եղբայրները «Սինալոա» կարտելի անունից միասին վերահսկել են «Տիխուանա պլազա» մաքսանենգության կարևոր միջանցքը՝ իրենց իշխանությունը պահպանելով բռնության, մեծ ազդեցության, քաղաքական գործիչներին և ոստիկանությանը կաշառք տալու միջոցով։
2014 թվականին Արսատե-Գարսիա եղբայրները Կալիֆոռնիայում դատապարտվել են թմրանյութերի մաքսանենգության համար և այդ ժամանակից ի վեր փախուստի մեջ են գտնվում։

США предложили $10 миллионов за информацию, которая приведет к аресту главарей мексиканского картеля “Синалоа”
Соединенные Штаты предлагают вознаграждение за информацию, которая приведет к аресту братьев Рене Арсате-Гарсия и Альфонсо Арсате-Гарсия, главарей мексиканского наркокартеля "Синалоа". За каждого обещано по $5 миллионов. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении Государственного департамента США от 26 февраля.
Отмечается, что в течение последних 15 лет два брата вместе контролировали важный контрабандный коридор, сохраняяя свою власть с помощью насилия, большого влияния и подкупа политиков и полиции.
В 2014 году братья Арсате-Гарсия в Калифорнии были осуждены за торговлю наркотиками и с тех пор находятся в бегах.