Մադուրոն ԱՄՆ դատարանից պահանջել է փակել իր դեմ գործը
Վենեսուելայի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն, որին ԱՄՆ-ն հատուկ գործողության ընթացքում ձերբակալել և տեղափոխել է Միացյալ Նահանգներ, ԱՄՆ դատարանից խնդրել է դադարեցնել իր դեմ հարուցված քրեական հետապնդումը՝ հայտարարելով թույլ տրված խախտումների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով իր տրամադրության տակ հայտնված փաստաթուղթը։
«Նախագահ Մադուրոն հարգանքով խնդրում է այս դատարանին մերժել իր դեմ մեղադրական եզրակացությունը», - ասվում է հայցադիմումում։
Իր միջնորդագրում Վենեսուելայի նախագահը հայտարարել է ԱՄՆ իշխանությունների կողմից իր սահմանադրական իրավունքների խախտման մասին։ Մադուրոյի պաշտպանությունը նաև պնդում է, որ քրեական հետապնդման ընթացքում նրա իրավունքները խախտվել են։
Հայցադիմումում կա պահանջ, որ Մադուրոյին ապահովվի արդար դատավարություն ԱՄՆ-ում, քանի որ Կարակասին ներկայում թույլ չեն տալիս վճարել դատարանում նրա պաշտպանության համար։
«ԱՄՆ կառավարության վարքագիծը ոչ միայն խաթարում է Մադուրոյի իրավունքները, այլև դատարանի պարտավորությունն՝ անցկացնել արդար դատավարություն», - ընդգծվում է փաստաթղթում։
Հունվարի 3-ի գիշերը ԱՄՆ զինված ուժերը հատուկ գործողություն էին անցկացրել՝ զանգվածային հարվածներ հասցնելով Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասին, այնուհետև գերի վերցնելով նախագահ Մադուրոյին և նրա կնոջը՝ Սիլիա Ֆլորեսին։ Նրանք նավով դուրս էին բերվել երկրից և տեղափոխվել ԱՄՆ։ Այժմ նրանք պահվում են Բրուքլինի կալանավայրում։ Ըստ Վենեսուելայի պաշտպանության նախարարության՝ հարձակման հետևանքով զոհվել է 83 մարդ, ավելի քան 112-ը՝ վիրավորվել։
Նյու Յորքի դատարանն արդեն անցկացրել է Մադուրոյի գործով իր առաջին լսումը։ Նրան սպառնում է մինչև չորս ցմահ ազատազրկում՝ «թմրաահաբեկչության, կոկաինի մաքսանենգության, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների դեմ օգտագործելու համար գնդացիրների և պայթուցիկ սարքերի պահման հետ կապված դավադրության» մեղադրանքներով։ Քաղաքական գործիչը չի ընդունել իր մեղքը։ Հաջորդ լսումը նշանակված է մարտի 17-ին։

Мадуро потребовал от суда США прекратить дело против него
Бывший президент Венесуэлы Николас Мадуро, арестованный и экстрадированный в США в ходе специальной операции, обратился в суд США с просьбой прекратить уголовное преследование против него, ссылаясь на нарушения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на попавший в их распоряжение документ.
«Президент Мадуро с уважением просит этот суд прекратить уголовное преследование против него», — говорится в иске.
В своем заявлении президент Венесуэлы указал, что власти США нарушили его конституционные права. Защита Мадуро также утверждает, что его права были нарушены в ходе уголовного преследования.
В иске содержится требование о предоставлении Мадуро справедливого судебного разбирательства в США, поскольку Каракас в настоящее время не имеет права оплачивать его защиту в суде.
«Действия правительства США не только подрывают права Мадуро, но и обязанность суда обеспечить справедливое судебное разбирательство», — подчеркивается в документе.
В ночь на 3 января американские военные провели специальную операцию, нанеся массированные удары по столице Венесуэлы Каракасу, после чего взяли в заложники президента Мадуро и его жену Силию Флорес. Их вывезли из страны на лодке и перевезли в Соединенные Штаты. Сейчас они содержатся в центре заключения в Бруклине. По данным Министерства обороны Венесуэлы, в результате нападения погибли 83 человека и более 112 получили ранения.
В нью-йоркском суде уже состоялось первое слушание по делу Мадуро. Ему грозит до четырех пожизненных сроков заключения по обвинениям в «наркотерроризме, контрабанде кокаина и заговоре с целью хранения пулеметов и взрывных устройств для использования против Соединенных Штатов». Политик не признал себя виновным. Следующее слушание назначено на 17 марта.