ՀՀ-ն բարձր է գնահատում ԵԽ-ի դերը՝ որպես ժողովրդավարական անվտանգության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության երաշխավոր․ Ռուբինյան
Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպայի խորհրդի դերն ու սկզբունքային գործունեության արդյունավետ շարունակականությունը՝ որպես ժողովրդավարական անվտանգության հիմնասյուն, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության երաշխավոր, իրական բազմակողմանիության և արդյունավետ երկխոսության հարթակ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Եվրոպայի խորհրդի «Խոսքի և մամուլի ազատության և տեղեկատվության հասանելիության խթանումը Հայաստանում» ծրագրի մեկնարկն ազդարարող միջոցառման ժամանակ ասաց ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցելու 25-ամյա պատմության ընթացքում կազմակերպությունը եղել է հուսալի գործընկեր ՀՀ-ի համար՝ վերջինիս հավակնոտ օրակարգի իրագործման ճանապարհին։
«Բարձր ենք գնահատում Եվրոպայի խորհրդի դերը և սկզբունքային գործունեության արդյունավետ շարունակականությունը՝ որպես ժողովրդավարական անվտանգության հիմնասյուն, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության երաշխավոր, իրական բազմակողմանիության և արդյունավետ երկխոսության հարթակ։
Մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ զգալի արդյունքներ են գրանցվել Հայաստանի անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում և դրանք այլևս անշրջելի են»,-շեշտեց Ռուբեն Ռուբինյանը։
Վերջինս կարևորեց, որ արդեն իսկ գոյություն ունեցող և արդյունավետ ընթացող համագործակցության ոլորտները ընդլայնվում են՝ արձագանքելով ներկա խնդիրներին և մարտահրավերներին։
«Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրի առանցքային մաս են կազմում նաև խոսքի ազատության, լրատվամիջոցների բազմակարծության, լրագրողների անվտանգության ամրապնդումը, տեղեկատվության հասանելիության խթանումը՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան»,-ասաց Ռուբինյանը։
ԱԺ փոխխոսնակի խոսքով՝ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանն այս ոլորտում իրականացրել է լայնածավալ բարեփոխումներ, իսկ պետության ձեռքբերումներն արձանագրված են հեղինակավոր կազմակերպությունների և հասարակական կառույցների զեկույցներում։
«Այնուամենայնիվ, պետք է ասեմ, որ չնայած դրական ձեռքբերումներին՝ մենք դեռ անելիքներ ունենք առկա թերությունները շտկելու համար, և, կարծում եմ, մեր մամուլը ևս շատ անելիքներ ունի այս ուղղությամբ, քանի որ թերությունները նրանց մոտ շատ են»,-ընդգծեց Ռուբինյանը։
Նրա կարծիքով՝ հարափոփոխ աշխարհում ժողովրդավարությունների դեմ հիբրիդային հարձակումները դառնում են ավելի բարդ և կոմպլեքսային գործիքակազմով։ Ռուբինյանի խոսքով՝ նմանատիպ հիբրիդային հարձակումները մեր ժամանակների քաղաքական պայքարի ամենավտանգավոր և անտեսանելի ձևերից են, որոնք նպատակ են հետապնդում հանրային ընկալումներ ձևավորել, հոգեբանական ճնշում գործադրել և այլն։
«Տեղեկատվական դաշտի հուսալիությունը, թափանցիկությունն այն կարևոր գործոններն են, որոնք դիմակայում են այս մարտահրավերներին՝ խուսափելու կեղծ և վտանգավոր օրակարգերից»,-շեշտեց ԱԺ փոխնախագահը։
Վերջինիս խոսքով՝ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ դեր և անելիքներ ունի այս բոլոր մարտահրավերների դեմ պայքարելու տեսանկյունից։

Armenia highly values CoE’s role as cornerstone of democratic security and guarantor of human rights, says Vice Speaker
Armenia highly values the role of the Council of Europe and the effective continuity of its principled work as a cornerstone of democratic security and a guarantor of human rights, Vice Speaker of Parliament Ruben Rubinyan has said.
Rubinyan (Civil Contract), the Vice Speaker of the Armenian Parliament, Vice President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), and Head of the Armenian delegation to PACE, made the remarks at the launch of the CoE “Promoting Freedom of Expression, Media and Access to Information in Armenia” project.
He noted that over Armenia’s 25-year membership in the Council of Europe, the organization has been a reliable partner in supporting the country’s ambitious agenda.
“We highly value the role of the Council of Europe and the effective continuity of its principled work as a cornerstone of democratic security, a guarantor of human rights and the rule of law, and a platform for genuine multilateralism and constructive dialogue. Thanks to our joint efforts, significant results have been achieved in fulfilling Armenia’s commitments, and these achievements are now irreversible,” Rubinyan emphasized.
He highlighted that existing and effective areas of cooperation are expanding to address current challenges and issues.
“The Armenia–Council of Europe Action Plan for 2023–2026 also focuses on strengthening freedom of expression, media pluralism, and journalist safety, as well as promoting access to information in line with European standards,” Rubinyan said.
According to the Vice Speaker, Armenia has undertaken extensive reforms in these areas since 2018, and the country’s achievements have been documented by reputable organizations and civil society reports.
“Nonetheless, I must say that despite these positive accomplishments, there is still work to be done to address remaining shortcomings. I believe our media also has much work to do in this regard, as many gaps still exist,” Rubinyan stressed.
He added that in a rapidly changing world, hybrid attacks against democracies are becoming increasingly complex. Such hybrid attacks, he said, are among the most dangerous and invisible forms of political struggle today, aiming to shape public perceptions, exert psychological pressure, and more.
“The reliability and transparency of the information space are key factors in countering these challenges and avoiding false and harmful agendas,” the Vice Speaker emphasized.
Rubinyan concluded that the Council of Europe has a significant role and important tasks to play in addressing all these challenges.