ՀՀ վարչապետը ներկա է գտնվել «ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի» հիմնարկեքի արարողությանը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի» (EUCC) հիմնարկեքի արարողությանը։
Այն կառուցվում է Երևանի Հրազդանի կիրճի մոտակայքում՝ գործող Թումո կենտրոնի անմիջական հարևանությամբ։ 18.000 մ² ընդհանուր մակերես զբաղեցնող շենքը նախագծել է աշխարհահռչակ MVRDV ճարտարապետական ընկերությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ համալիրը կներառի Թումո լաբեր՝ կրթական, ինժեներական և ինկուբացիոն ծրագրերով, 42 Երևան՝ ֆրանսիական ծրագրավորման դպրոցի տեղական մասնաճյուղ, հետազոտական և կիրառական լաբորատորիաներ, համատեղ աշխատանքի և համաֆինանսավորման հարթակներ, կոնֆերանս կենտրոն և բիզնես տարածքներ։
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կառավարության՝ Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացման բարեփոխումների ընդհանուր տրամաբանությամբ։
Ծրագրի արժեքը 42,5 մլն եվրո է, որի 12,5 մլն եվրոն Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև կնքված «ԵՄ-ն հանուն նորարարության» ծրագրի շրջանակում «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամին ԵՄ–ի տրամադրած դրամաշնորհն է։
EUCC-ի կառուցումը կնպաստի Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական և ինժեներական կենտրոն դիրքի բարձրացմանը։ Արդյունքում, ըստ պատասխանատուների, կձևավորվի  տարածաշրջանի եզակի STEM հանգույց, կստեղծվեն ներդրումային և բիզնես համագործակցության նոր հնարավորություններ, կապահովվի համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան կրթություն և փորձառություն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և շնորհակալություն հայտնել նախագիծն իրականացնողներին՝ ԵՄ գործընկերներին, Թումո կենտրոնին, նախագծի հեղինակին: Վարչապետն իր խոսքում անդրադարձել  է ժողովրդի և ապագայի միջև առկա տարածությանը և նշել, որ  այն հաղթահարելու համար ապագան պետք է բերել և տեղադրել այսօրվա մեջ, որովհետև եթե ապագան այսօրվա մեջ չէ, այն գործնականում գոյություն չունի:
«Սա շատ կարևոր արձանագրում է, և  մեր մտածողության մեջ ամենաշատը դա է փոխվում, որ ապագան ինչ-որ հեռու մի տեղ չէ, ապագան այսօր է, որովհետև այսօր ինչ ապագա մենք ստեղծում ենք, այդ ապագան էլ գոյություն կունենա»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է՝ այսօր  Հայաստանի Հանրապետությունում լավ կյանքը հասանելի է.
«Լավ կյանքը հասանելի է բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր կարող են և ուզում են ընթանալ կրթության ճանապարհով, ընդ որում՝ անկախ տարիքից: Եվ ընդհակառակը՝ անհասանելի է ցանկացած մարդու համար, ով լավ կյանք տանող ճանապարհին չի որդեգրում կրթությունը»:
Ամփոփելով, վարչապետն ընդգծել է՝ այս նախագիծը լավ և գեղեցիկ կյանքի մասին է և ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել նրանց, ովքեր կառուցում են այդ ճանապարհը և  նրանց, ովքեր ոտք են դնելու այդ ճանապարհին։
2020 թ.-ից Թումո լաբերն ու 42 Երևանը հազարավոր շահառուների են տրամադրել նորարարական կրթություն և իրականացրել ավելի քան 55 նախագիծ տեղական և միջազգային ընկերությունների հետ՝ ձևավորելով գիտելիքի փոխանցման և տեխնոլոգիական արտադրանքի զարգացման գործուն միջավայր։

Премьер-министр Пашинян присутствовал на церемонии закладки фундамента Центра конвергенции инженерных и прикладных наук ЕС «Тумо»
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии закладки фундамента Центра конвергенции инженерных и прикладных наук ЕС «Тумо» (The EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science, EUCC)
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, центр строится недалеко от Разданского ущелья в Ереване, по соседству с центром «Тумо». Здание площадью 18 000 м² спроектировано всемирно известным архитектурным бюро MVRDV. Комплекс будет включать в себя лаборатории «Тумо» с образовательными, инженерными и инкубационными программами, филиал французской школы программирования «42 Ереван», научно-исследовательские и прикладные лаборатории, коворкинговые и кофинансовые (co-financing) площадки, конференц-центр и офисные помещения.
Проект реализуется в рамках общей логики реформ правительства Республики Армения по развитию технологического образования в Армении. Стоимость проекта составляет 42,5 млн евро, из которых 12,5 млн евро — грант, предоставленный ЕС образовательному фонду «Симонян» в рамках программы «ЕС для инноваций». Строительство EUCC будет способствовать укреплению позиций Армении как технологического и инженерного центра. В результате, по словам ответственных лиц, будет создан уникальный в регионе STEM-хаб, появятся новые возможности для инвестиций и бизнес-сотрудничества, а также будет обеспечено соответствующие мировым стандартам образование и опыт.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью и поблагодарил партнеров из ЕС, центр «Тумо» и автора проекта. Премьер-министр коснулся темы разрыва между народом и будущим, отметив, что для его преодоления будущее необходимо привнести в настоящее, потому что если будущее не в настоящем, то его, по сути, не существует.
«Это очень важно, и самое главное, что меняется в нашем мышлении — это то, что будущее не где-то далеко, будущее — это сегодня, потому что нас будет ожидать ровно такое будущее, какое мы создаем сегодня», — сказал глава государства.
Никол Пашинян отметил, что сегодня в Республике Армения достойная жизнь доступна:
«Достойная жизнь доступна всем, кто может и хочет идти по пути образования, независимо от возраста. И наоборот, она недоступна тому, кто не выбирает образование в качестве пути к достойной жизни».
Подводя итоги, премьер-министр подчеркнул, что это проект про хорошую и красивую жизнь, и еще раз выразил благодарность тем, кто строит этот путь, и тем, кто ступит на него.
С 2020 года лаборатории «Тумо» и «42 Ереван» предоставили инновационное образование тысячам бенефициаров и реализовали более 55 проектов с местными и международными компаниями, сформировав активную среду для передачи знаний и развития технологической продукции.