ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ահազանգել է ողջ աշխարհում մարդու իրավունքների ոտնահարումների մասին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հայտարարել է, որ ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքները ենթարկվում են հարձակումների՝ նշելով միջազգային իրավունքի լայնածավալ խախտումները և քաղաքացիական բնակչության տառապանքները Սուդանում, Գազայում և Ուկրաինայում։
«Օրենքի գերակայությունը ճնշվում է ուժի գերակայության կողմից», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ ելույթ ունենալով Ժնևում Մարդու իրավունքների խորհրդի բացման ժամանակ։
Reuters-ի փոխանցմամբ, Գուտերեշն ասել է, որ մարդու իրավունքները դիտավորյալ հետ են մղվում։ Նա կոչ է արել անդամ պետություններին չդիտարկել մարդու միջազգային իրավունքները որպես ընտրության հնարավորություն։
Գուտերեշը վճռականորեն պաշտպանել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համակարգը, որը, նրա համոզմամբ, գտնվում է «գոյատևման ռեժիմում»՝ ֆինանսավորման կրճատումների, որոշ փորձագետների վրա հարձակումների և Միացյալ Նահանգների՝ մարդու իրավունքների հաշվետվողականության հիմնական մեխանիզմներից մեկից դուրս գալու պատճառով։
«Մարդասիրական կարիքները արագորեն աճում են, մինչդեռ ֆինանսավորումը կրճատվում է», - արձանագրել է նա։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակը, ինչպես կազմակերպության մյուս մասերը, բախվում է բյուջետային դեֆիցիտի խնդրի հետ՝ ՄԱԿ-ի ամենամեծ դոնոր Միացյալ Նահանգների և այլ կառավարությունների կողմից ֆինանսավորման կրճատումների պատճառով։
ՄԱԿ-ի խոսնակն օրեր առաջ հայտնել էր, որ Վաշինգտոնը փետրվարին վճարել է ՄԱԿ-ին պարտք ավելի քան 4 միլիարդ դոլարից մոտ 160 միլիոն դոլարը։

Генеральный секретарь ООН предупреждает о нарушениях прав человека во всем мире
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш заявил, что права человека подвергаются нападкам во всем мире, сославшись на широко распространенные нарушения международного права и страдания мирного населения в Судане, Газе и Украине.
«Верховенство права подрывается верховенством силы», — заявил генеральный секретарь ООН в своей речи на открытии Совета по правам человека в Женеве, сообщает Арменпресс.
По данным Reuters, Гутерриш заявил, что права человека преднамеренно игнорируются. Он призвал государства-члены не рассматривать международное право в области прав человека как возможность выбора.
Гутерриш решительно защитил систему ООН по правам человека, которая, по его словам, находится в «режиме выживания» из-за сокращения финансирования, нападок на некоторых экспертов и выхода Соединенных Штатов из одного из основных механизмов привлечения к ответственности за нарушения прав человека.
«Гуманитарные потребности быстро растут, в то время как финансирование сокращается», — сказал он.
Управление ООН по правам человека, как и другие подразделения организации, сталкивается с дефицитом бюджета из-за сокращения финансирования со стороны Соединенных Штатов, крупнейшего донора ООН, и других правительств.
Ранее в этом месяце представитель ООН заявил, что Вашингтон выплатил около 160 миллионов долларов из более чем 4 миллиардов долларов, причитающихся ООН в феврале.