Հայաստանն ու Զիմբաբվեն քննարկել են փոխգործակցության շրջանակի և երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունները
Հայաստանի Հանրապետության և Զիմբաբվեի Հանրապետության միջև տեղի են ունեցել առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանի և Զիմբաբվեի արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության մշտական քարտուղար Ալբերտ Չիմբինդիի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ նշելով, որ խորհրդակցություններին նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Զիմբաբվեի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կարողությունների զարգացման և առևտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության խթանման հեռանկարներին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են բազմակողմ հարթակների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում  երկու երկրների միջև փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնման և առկա  համագործակցության խորացման կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է 2026 թվականի  Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի անցկացման հարցում Հայաստանի առաջնահերթությունները: Կարևորվել է  Համաժողովի ընթացքում ներառական և բազմաշահառու մասնակցության ապահովումը կենսաբազմազանության և բնապահպանության հարցերի շուրջ արդյունավետ և թիրախային քննարկումների անցկացման համար: ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է նաև COP17-ի շրջանակներում նախատեսվող Առաջնորդների գագաթնաժողովի կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից նշում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացին և Անդրսահարյան Աֆրիկայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին:

Армения и Зимбабве обсудили возможности расширения сотрудничества и двусторонней повестки дня
Состоялись первые политические консультации между Республикой Армения и Республикой Зимбабве, которые возглавили заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян и постоянный секретарь Министерства иностранных дел и международной торговли Зимбабве Альберт Чимбинди.
Как сообщили Арменпресс, об этом заявило Министерство иностранных дел Республики Армения, отметив, что консультациям предшествовало подписание меморандума о взаимопонимании по проведению политических консультаций между Министерством иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел и международной торговли Республики Зимбабве.
В ходе консультаций стороны обсудили перспективы расширения двусторонней повестки дня, в том числе в областях сельского хозяйства, образования, информационных технологий, наращивания потенциала и содействия сотрудничеству в торгово-экономической сферах.
Собеседники подчеркнули важность расширения масштабов сотрудничества между двумя странами и углубления существующего сотрудничества в рамках многосторонних платформ и международных организаций.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян представил приоритеты Армении на 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Ереване в 2026 году. Была подчеркнута важность обеспечения инклюзивного и многостороннего участия в Конференции для проведения эффективных и целенаправленных дискуссий по вопросам биоразнообразия и окружающей среды. Заместитель министра иностранных дел также подчеркнул важность Саммита лидеров, запланированного в рамках COP17.
Министерство иностранных дел Армении отмечает, что собеседники также затронули широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес на региональной и международной повестке дня, включая процесс институционализации мира на Южном Кавказе и последние события в странах Африки к югу от Сахары.