Հայաստանն ու Զիմբաբվեն քննարկել են փոխգործակցության շրջանակի և երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունները
Հայաստանի Հանրապետության և Զիմբաբվեի Հանրապետության միջև տեղի են ունեցել առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանի և Զիմբաբվեի արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության մշտական քարտուղար Ալբերտ Չիմբինդիի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ նշելով, որ խորհրդակցություններին նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Զիմբաբվեի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կարողությունների զարգացման և առևտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության խթանման հեռանկարներին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են բազմակողմ հարթակների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում  երկու երկրների միջև փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնման և առկա  համագործակցության խորացման կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է 2026 թվականի  Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի անցկացման հարցում Հայաստանի առաջնահերթությունները: Կարևորվել է  Համաժողովի ընթացքում ներառական և բազմաշահառու մասնակցության ապահովումը կենսաբազմազանության և բնապահպանության հարցերի շուրջ արդյունավետ և թիրախային քննարկումների անցկացման համար: ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է նաև COP17-ի շրջանակներում նախատեսվող Առաջնորդների գագաթնաժողովի կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից նշում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացին և Անդրսահարյան Աֆրիկայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին:

Armenia and Zimbabwe held their first political consultations. The meeting was co-chaired by Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan and Permanent Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and International Trade of Zimbabwe, Ambassador Albert Chimbindi.
The consultations were preceded by the signing of a Memorandum of Understanding between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs and International Trade of the Republic of Zimbabwe on holding political consultations.
During the consultations, the parties discussed prospects for expanding the bilateral agenda, including promoting cooperation in agriculture, education, information technology, capacity building, as well as trade and economic sectors, the Foreign Ministry said in a press release.
The officials emphasized the importance of broadening the framework of cooperation and deepening existing collaboration between the two countries within multilateral platforms and international organizations.
Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Abisoghomonyan presented Armenia’s priorities for the 17th meeting of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17), to be held in Yerevan in 2026. The importance of ensuring inclusive and multi-stakeholder participation during the conference was underscored in order to facilitate effective and targeted discussions on biodiversity and environmental protection issues. The Deputy Minister also highlighted the significance of the Leaders’ Summit planned within the framework of COP17.
The officials also exchanged views on a wide range of regional and international issues of mutual interest, including the process of institutionalizing peace in the South Caucasus and recent developments in Sub-Saharan Africa.