Խնդիրների լուծման բանաձևը մեկն է՝ խաղաղությունը. Վահագն Խաչատուրյան
Այցի ավարտին լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ այցի շրջանակներում հույն գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումներում քննարկումները հիմնականում միտված են եղել աշխարհում ընթացող գործընթացներին և դրանց լուծումներին։
«Իսկ այդ լուծումների բանաձևը մեկն է՝ խաղաղությունը։ Երբ մենք պատմական զուգահեռներ ենք անցկացնում Հայաստանի և Հունաստանի միջև, տեսնում ենք, որ շատ նման ենք իրար։ Հետաքրքիր է, որ իրենք էլ, ի վերջո, լուծումների առումով եկել են այն եզրակացության, որ լուծումը մեկն է՝ հարևանների հետ խաղաղ ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը»,- նշել է ՀՀ նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հունաստանի ներկայիս տնտեսական ցուցանիշները եվրոպական միջին ցուցանիշներից բարձր են։ Նրա խոսքով՝ որևէ երկրի տնտեսական զարգացման համար անհրաժեշտ են քաղաքական պայմաններ՝ առաջին հերթին խաղաղություն, հետո ցածր հարկեր, որպեսզի բիզնեսը կարողանա զարգանալ, ինչպես նաև կանխատեսելիություն։
«Սրան ձգտում ենք նաև մենք։ Հունաստանի առավելությունը մեր նկատմամբ այն է, որ իրենք կանխատեսելիության գործոնը ունեն, գիտեն, որ ԵՄ-ում են, գիտեն, որ կարող են ակնկալել եվրոպական ներդրումներ»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը՝ հիշեցնելով, որ կարճ ժամանակ է անցել այն ճգնաժամային վիճակից, որից Հունաստանը կարողացավ դուրս գալ՝ լուծելով իր առաջ ծառացած խնդիրները։
Նախագահի խոսքով՝ Հունաստանի օրինակը կարող է ուսանելի լինել Հայաստանի համար։ «Մենք պետք է ապավինենք մեր ուժերին, մեր կարողություններին ու հնարավորություններին։ Շատ կարևոր է, որ մենք իրականությունից չկտրվենք։ Պետք է հասկանանք, որ ամեն ինչ նոր է սկսվում. ես նկատի ունեմ խաղաղության գործընթացը։ Եվ մենք անելիք ունենք, որպեսզի հարմարվենք խաղաղության պայմաններում ապրելուն»,- ասել է ՀՀ նախագահը։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը պետական այցով Հունաստան էր այցելել փետրվարի 17-ին։ Այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահը հանդիպել է Հունաստանի նախագահի և խորհրդարանի ղեկավարի հետ։ Նախագահը հանդիպել է նաև հույն գործարարների հետ։

Формула решения проблем одна – мир: президент Армении
В заключительной части визита, выступая перед журналистами, президент Армении подчеркнул, что обсуждения на встречах с греческими коллегами в рамках визита были в основном направлены на процессы, происходящие в мире, и их решения.
“И формула этих решений одна: мир. Если провести исторические параллели между Арменией и Грецией, мы увидим, что очень похожи друг на друга. Интересно, что в итоге они пришли к выводу, что решение одно: установление мирных и добрососедских отношений с нашими соседями”, — отметил президент Армении.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что текущие экономические показатели Греции выше среднеевропейских. По его словам, для экономического развития любой страны необходимы политические условия: прежде всего, мир, затем низкие налоги, чтобы бизнес мог развиваться, а также предсказуемость.
“Мы тоже к этому стремимся. Преимущество Греции перед нами в том, что у них есть фактор предсказуемости, они знают, что находятся в ЕС, они знают, что могут ожидать европейских инвестиций”, — сказал Ваагн Хачатурян, напоминая, что с момента кризиса, из которого Греция смогла выйти, решив возникшие проблемы, прошло совсем немного времени.
По словам президента, пример Греции может быть поучительным для Армении. “Мы должны полагаться на свои силы, свои способности и возможности. Очень важно, чтобы мы не отрывались от реальности. Мы должны понимать, что все только начинается. Я имею в виду мирный процесс. И нам предстоит много работы, чтобы приспособиться к жизни в условиях мира”, — сказал президент Армении.
Делегация, возглавляемая президентом Армении Ваагном Хачатуряном, 17 февраля посетила Грецию с государственным визитом. В рамках визита президент Армении встретился с президентом и главой Парламента Греции. Президент также провел встречи с греческими бизнесменами.