Խնդիրների լուծման բանաձևը մեկն է՝ խաղաղությունը. Վահագն Խաչատուրյան
Այցի ավարտին լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ այցի շրջանակներում հույն գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումներում քննարկումները հիմնականում միտված են եղել աշխարհում ընթացող գործընթացներին և դրանց լուծումներին։
«Իսկ այդ լուծումների բանաձևը մեկն է՝ խաղաղությունը։ Երբ մենք պատմական զուգահեռներ ենք անցկացնում Հայաստանի և Հունաստանի միջև, տեսնում ենք, որ շատ նման ենք իրար։ Հետաքրքիր է, որ իրենք էլ, ի վերջո, լուծումների առումով եկել են այն եզրակացության, որ լուծումը մեկն է՝ հարևանների հետ խաղաղ ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը»,- նշել է ՀՀ նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հունաստանի ներկայիս տնտեսական ցուցանիշները եվրոպական միջին ցուցանիշներից բարձր են։ Նրա խոսքով՝ որևէ երկրի տնտեսական զարգացման համար անհրաժեշտ են քաղաքական պայմաններ՝ առաջին հերթին խաղաղություն, հետո ցածր հարկեր, որպեսզի բիզնեսը կարողանա զարգանալ, ինչպես նաև կանխատեսելիություն։
«Սրան ձգտում ենք նաև մենք։ Հունաստանի առավելությունը մեր նկատմամբ այն է, որ իրենք կանխատեսելիության գործոնը ունեն, գիտեն, որ ԵՄ-ում են, գիտեն, որ կարող են ակնկալել եվրոպական ներդրումներ»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը՝ հիշեցնելով, որ կարճ ժամանակ է անցել այն ճգնաժամային վիճակից, որից Հունաստանը կարողացավ դուրս գալ՝ լուծելով իր առաջ ծառացած խնդիրները։
Նախագահի խոսքով՝ Հունաստանի օրինակը կարող է ուսանելի լինել Հայաստանի համար։ «Մենք պետք է ապավինենք մեր ուժերին, մեր կարողություններին ու հնարավորություններին։ Շատ կարևոր է, որ մենք իրականությունից չկտրվենք։ Պետք է հասկանանք, որ ամեն ինչ նոր է սկսվում. ես նկատի ունեմ խաղաղության գործընթացը։ Եվ մենք անելիք ունենք, որպեսզի հարմարվենք խաղաղության պայմաններում ապրելուն»,- ասել է ՀՀ նախագահը։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը պետական այցով Հունաստան էր այցելել փետրվարի 17-ին։ Այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահը հանդիպել է Հունաստանի նախագահի և խորհրդարանի ղեկավարի հետ։ Նախագահը հանդիպել է նաև հույն գործարարների հետ։

Formula for solving all problems is peace, says Armenian President
At a press briefing at the end of the visit, the Armenian President emphasized that during his meetings with Greek counterparts, discussions were primarily focused on ongoing global developments and their solutions.
“The formula for these solutions is one: peace. When we draw historical parallels between Armenia and Greece, we see that we are very similar. Interestingly, they too ultimately reached the conclusion that the solution is one: establishing peaceful and friendly relations with neighbors,” the President of Armenia told reporters.
Vahagn Khachaturyan highlighted that Greece’s current economic indicators are above the European average. According to him, for any country’s economic development, political conditions are necessary—first and foremost peace, then low taxes to allow businesses to grow, as well as predictability.
“We are striving for the same. Greece’s advantage over us is that they have the factor of predictability—they know they are in the EU, they know they can expect European investments,” Vahagn Khachaturyan said, recalling that only a short time has passed since Greece managed to overcome a crisis situation by resolving the challenges it faced.
According to the President, Greece’s example can be instructive for Armenia. “We must rely on our own strengths, abilities, and capacities. It is very important not to be detached from reality. We need to understand that everything is starting anew—I mean the peace process. And we have work to do to adapt to living in conditions of peace,” said the President of Armenia.
The delegation led by Armenian President Vahagn Khachaturyan arrived in Greece on February 17 for a state visit. During the visit, the Armenian President met with the President of Greece and the Speaker of Parliament, as well as with Greek business leaders.