ԱՄՆ-ն ափսոսում է, որ Վատիկանը հրաժարվել է մասնակցել Խաղաղության խորհրդին
ԱՄՆ վարչակազմն ափսոսում է, որ Վատիկանը հրաժարվել է մասնակցել Գազայի հատվածում իրադրության կարգավորման համար ստեղծված Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը մամուլի ասուլիսում, որի տեսանյութը տարածել է The Associated Press գործակալությունը:
«Կարծում եմ՝ դա խորին ափսոսանք է հարուցում.... Անշուշտ, վարչակազմը ցանկանում է, որ Խաղաղության խորհրդին բոլոր հրավիրվածները մասնակցեն դրան, որովհետև Խաղաղության խորհուրդը վերահսկում է այն հատվածի վերակառուցումը, որտեղ չափազանց երկար ժամանակ եղել է բռնություն, արյունահեղություն, աղքատություն։ Նախագահը շատ խիզախ և հավակնոտ ծրագիր և տեսլական ունի՝ վերակառուցելու Գազայի հատվածը», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով Սուրբ Աթոռի որոշումը:
Լևիթը հավելել է, որ Խաղաղության խորհուրդն օրինական կազմակերպություն է, որի կազմի մեջ են մտնում տասնյակ երկրներ:
«Եվ մենք կարծում ենք, որ այդ որոշումն ափսոսանք է առաջացնում», - ընդգծել է նա:
Լևիթը նաև ասել է, որ հարկ չկա քաղաքականացնելու այն հարցերը, որոնք վերաբերում են խաղաղության հաստատմանն ու պահպանմանը:
Սուրբ Աթոռի որոշման մասին ավելի վաղ հայտարարել էր Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինը: Նա նշել էր, որ կան հանգամանքներ, որոնք փոքր-ինչ «տարակուսանքի մեջ են գցում, որոշ կրիտիկական հարցեր, որոնք պարզաբանում են պահանջում»:
Հունվարի 22-ին շուրջ 20 երկրի ներկայացուցիչներ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում ստորագրել են Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը, որն ի սկզբանե ստեղծվել էր Գազայի հատվածի խնդրի խաղաղ կարգավորման համար։ Հետագայում Վաշինգտոնը հայտարարեց, որ խորհուրդը կզբաղվի նաև այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների կանխարգելմամբ և կարգավորմամբ։
Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը կկայանա փետրվարի 19-ին։ Նիստին մասնակցելու համար ԱՄՆ է մեկնել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Вашингтон сожалеет, что Ватикан отказался от участия в Совете мира
Администрация Вашингтона сожалеет о том, что Ватикан отказался от участия в Совете мира, созданного для урегулирования ситуации в секторе Газа. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт на пресс-конференции, видеозапись которой распространило агентство Associated Press.
“Я думаю, что это вызывает глубокое сожаление. Конечно, администрация хочет, чтобы все, кого пригласили в Совет мира, участвовали в нем. Это легитимная организация, в которую входят десятки стран. И мы считаем, что это решение достойно сожаления. У президента очень смелый и амбициозный план и видение восстановления сектора Газа”, — сказала она, комментируя решение Святого Престола.
Левитт также заявила, что нет необходимости политизировать вопросы, связанные с установлением и поддержанием мира.
Решение Святого Престола было объявлено государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином. Он отметил, что “есть моменты, которые несколько озадачивают, некоторые критические вопросы, требующие объяснения”.
22 января представители около 20 стран на полях Всемирного экономического форума в Давосе подписали устав Совета мира, который изначально был создан для мирного урегулирования вопроса сектора Газа. Позже Вашингтон объявил, что совет также будет заниматься предотвращением и урегулированием конфликтов и в других регионах.
Первое заседание Совета мира состоится 19 февраля. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также вылетел в США для участия в заседании.