Ռուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը
Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի գործնական իրականացումը՝ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային փոխադրամիջանցքի շրջանակում, կսկսվի 2026 թվականի ապրիլի 1-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովը՝ Ռուսաստանի և Իրանի առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Էներգետիկայի նախարարի խոսքով՝ կողմերին հաջողվել է կարգավորել բոլոր վիճելի հարցերը, որոնք խանգարում էին նախագծի գործարկմանը:
«Հյուսիս-Հարավ միջանցքը ոչ միայն էներգետիկ, այլև տրանսպորտային միջանցք է: Դրա հետ է կապված Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային գծի կառուցումը: Մենք գործնականում մշակել ենք նախկինում առկա բոլոր հարցերը, ներառյալ հողերի գրանցումը և արտոնությունների ստացումը, -  ասել է Ցիվիլյովը: - Մենք այսօր ասացինք, որ ապրիլի 1-ին Ռուսաստանում տրանսպորտային շաբաթվա ընթացքում կլինի վերջնական համաձայնություն այս նախագծի իրականացումը սկսելու վերաբերյալ»:
Նախարարը բարձր է գնահատել պրոֆիլային մասնագետների աշխատանքը, որոնք մասնակցել են շինարարության նախապատրաստմանը:
2023 թվականին Ռուսաստանը և Իրանը «Հյուսիս-Հարավ» նախագծի շրջանակում կնքել են համաձայնագիր՝ Իրանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհի Ռեշտ-Աստարա 160-կիլոմետրանոց հատվածի համատեղ կառուցման մասին, որը կապահովի միջանցիկ երթևեկություն դեպի Պարսից ծոցի նավահանգիստներ։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1,6 միլիարդ եվրո։ Մոսկվան և Թեհրանը համատեղ կֆինանսավորեն նախագծումը, կառուցումն, ինչպես նաև ապրանքների և ծառայությունների մատակարարումը:

Россия и Иран с 1 апреля начнут реализацию проекта железнодорожной линии Решт-Астара
Практическая реализация проекта железнодорожной линии Рашт-Астара в рамках международного транспортного коридора “Север-Юг” начнётся 1 апреля 2026 года. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил журналистам министр энергетики России Сергей Цивилёв на заседании межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству России и Ирана.
Министр энергетики сообщил, что стороны смогли урегулировать все спорные вопросы, препятствовавшие запуску проекта.
“Коридор “Север – Юг” - это не только энергетический коридор, но и транспортный. С ним связано строительство ж/д линии Решт - Астара. Мы проработали практически все ранее стоявшие вопросы, включая оформление земель, получение льгот. Мы сегодня говорили, что 1 апреля на транспортной неделе в России будет окончательное соглашение о начале реализации этого проекта”, - сказал Цивилев.
Министр высоко оценил работу специалистов, участвовавших в подготовке к строительству.
В 2023 году Россия и Иран подписали соглашение в рамках проекта “Север-Юг” о совместном строительстве 160-километрового участка дороги Рашт-Астара между Ираном и Азербайджаном, который обеспечит сквозной проезд к портам Персидского залива. Общая стоимость проекта составляет 1,6 миллиарда евро. Москва и Тегеран совместно профинансируют проектирование, строительство, а также поставку товаров и услуг.