ՄԱԿ-ի շուրջ 80 անդամ երկիր դատապարտել է Իսրայելի ծրագիրն՝ ընդլայնելու վերահսկողությունն Արևմտյան ափում
ՄԱԿ-ի ավելի քան 80 անդամ պետություն դատապարտել է Արևմտյան ափի նկատմամբ վերահսկողությունն ընդլայնելու և պաղեստինյան տարածքի որոշ հատվածներ որպես «պետական սեփականություն» գրանցելու Իսրայելի ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք իսրայելական միակողմանի որոշումներն ու միջոցառումները, որոնք ուղղված են Արևմտյան ափում Իսրայելի անօրինական ներկայությունն ընդլայնելուն», - փետրվարի 17-ին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Պաղեստինի դեսպան Ռիյադ Մանսուրը՝ խոսելով 85 անդամ պետությունների կոալիցիայի և մի քանի միջազգային կազմակերպության անունից։
Նա շեշտել է, որ նման որոշումները հակասում են միջազգային իրավունքի շրջանակներում Իսրայելի ստանձնած պարտավորություններին և պետք է անհապաղ չեղյալ հայտարարվեն։
«Մենք վերահաստատում ենք, որ մերժում ենք բոլոր միջոցառումներն՝ ուղղված 1967 թվականից օկուպացված պաղեստինյան տարածքների, այդ թվում՝ Արևելյան Երուսաղեմի ժողովրդագրական կազմի, բնույթի և կարգավիճակի փոփոխմանը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ նման միջոցառումները խախտում են միջազգային իրավունքը, խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար շարունակական ջանքերը և վտանգում խաղաղության համաձայնագրի հասնելու հեռանկարը։
Համատեղ հայտարարությունը ստորագրող կողմերի թվում են Ավստրալիան, Կանադան, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Պակիստանը, Ռուսաստանը, Հարավային Կորեան, Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Եվրամիությունը, Արաբական պետությունների լիգան և Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը։
Ավելի վաղ Իսրայելը որոշում էր կայացրել Արևմտյան Ափի մոտ 60%-ը զբաղեցնող C տարածքում հողերի գրանցման գործընթաց սկսել։ Պաղեստինյան կողմն այս միջոցառումները դիտարկում է որպես Արևմտյան ափի պաշտոնական անեքսիա, որը կխաթարի ՄԱԿ-ի կողմից հավանության արժանացած երկու պետության բանաձևով կարգավորումը։

Около 80 стран-членов ООН осудили план Израиля по расширению контроля над Западным берегом реки Иордан
Более 80 государств-членов ООН осудили план Израиля по расширению контроля над Западным берегом реки Иордан и регистрации части палестинской территории в качестве “государственной собственности”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Al Jazeera.
“Мы решительно осуждаем односторонние решения и меры Израиля, направленные на расширение его незаконного присутствия Израиля на Западном берегу”, — заявил 17 февраля посол Палестины в ООН Рияд Мансур, выступая от имени коалиции из 85 государств-членов и ряда международных организаций.
Он подчеркнул, что такие решения противоречат обязательствам Израиля в соответствии с международным правом и должны быть немедленно отменены.
“Мы подтверждаем наше неприятие всех мер, направленных на изменение демографического состава, характера и статуса палестинских территорий, оккупированных с 1967 года, включая Восточный Иерусалим”, — сказал он, добавив, что такие меры нарушают международное право, подрывают продолжающиеся усилия по установлению мира и стабильности в регионе и ставят под угрозу перспективы достижения мирного соглашения.
В число стран, подписавших совместное заявление, входят Австралия, Канада, Китай, Франция, Пакистан, Россия, Южная Корея, Саудовская Аравия, Турция, Объединенные Арабские Эмираты, Европейский союз, страны Лиги арабских государств и Организации исламского сотрудничества.
Ранее Израиль принял решение начать процесс регистрации земель в зоне С, которая охватывает около 60% Западного берега. Палестинская сторона рассматривает эти меры как формальную аннексию Западного берега, что подорвет решение о двух государствах, одобренное ООН.