ԱՄՆ պետքարտուղարը մտահոգիչ է համարում Նավալնիին թունավորելու մասին տեղեկությունները
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մտահոգիչ է անվանել հինգ եվրոպական երկրների զեկույցն այն մասին, որ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին սպանվել է ռուսական իշխանությունների կողմից հատուկ թույնի կիրառմամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Մենք տեղյակ ենք զեկույցից։ Դա անհանգստացնող զեկույց է։ Մենք տեղյակ ենք պարոն Նավալնիի դեպքի մասին և, անշուշտ... որևէ պատճառ չունենք այն կասկածի տակ դնելու», - ասել է Ռուբիոն լրագրողներին Սլովակիա կատարած այցի շրջանակում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Հինգ երկրներ` Մեծ Բրիտանիան, Շվեդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Նիդեռլանդները հայտարարել են, որ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին սպանվել է բանտում հատուկ թույնի կիրառմամբ, ինչը Ռուսաստանի կողմից քիմիական զենքի մասին Կոնվենցիայի խախտում է։
Մի քանի անկախ լաբորատորիա Նավալնիի ընտանիքի կողմից դուրս բերված նմուշներում հայտնաբերել է էպիբատիդին՝ հարավամերիկյան Epipedobates tricolor գորտի մաշկից ստացվող խիստ թունավոր նյութ:
Էպիբատիդինը նեյրոտոքսին է, որն ազդում է նիկոտինային ու մուսկարինային ացետիլխոլինային ռեցեպտորների վրա: Այս ռեցեպտորները ներգրավված են ցավի փոխանցման, ինչպես նաև շարժման ու այլ ֆունկցիաների մեջ: Էպիբատիդինը առաջացնում է ամբողջ մարմի զգայունության կորուստ, որը կարող է արագորեն զարգանալ մինչև լիակատար կաթվածահարություն ու շնչառության դադարեցում։

Rubio says U.S. does not dispute Navalny poisoning assessment by Europeans
U.S. Secretary of State Marco Rubio on Sunday called "troubling" a report by five European allies blaming Russia for killing late Kremlin critic Alexei Navalny using toxin from poison dart frogs, adding that Washington had no reason to question it, Reuters reported.
"We obviously are aware of the report. It's a troubling report. We're aware of that case of Mr. Navalny and certainly... we don't have any reason to question it," Reuters quoted Rubio as saying at a news conference in Bratislava during a visit to Slovakia.
In a joint statement, Britain, France, Germany, Sweden and the Netherlands on Saturday said analyses of samples from Navalny's body "conclusively" confirmed the presence of epibatidine, a toxin found in poison dart frogs in South America and not found naturally in Russia.
The Russian government, which has repeatedly denied any responsibility for Navalny's death while he was held in an Arctic penal colony two years ago, dismissed the latest allegations as "a Western propaganda hoax," according to TASS.