Վաշինգտոնն ակնկալում է Վենեսուելայում նավթի արդյունահանման ավելացում 30-40%-ով
Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է, որ Վենեսուելայում այս տարի նավթի արդյունահանումը 30-40%-ով կավելանա ամերիկյան ընկերությունների օգնությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Bloomberg TV-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը։
«Մենք կտեսնենք այս տարի Վենեսուելայում նավթի արդյունահանման բավականին զգալի՝ 30-40%-ով աճ», - ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի համագործակցել Վենեսուելայի իշխանությունների հետ՝ գնահատելու բոլոր ավելի վաղ կնքված և նոր գործարքները և որոշելու այն առաջնահերթությունները, որոնք կհամապատասխանեն «Վենեսուելայի և Արևմտյան կիսագնդի շահերին»։
Քրիս Ռայթը փետրվարի 12-ին այցելել է Վենեսուելա և երկրի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսի հետ այցելել նավթի արդյունաբերության օբյեկտներ։ Այցից մեկ օր առաջ Ռայթը պաշտոնապես հայտարարել էր ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայի նկատմամբ նավթի հետ կապված սահմանափակումների դադարեցման մասին։
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ն հատուկ գործողության ընթացքում Կարակասում ձերբակալել էր Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը՝ նրանց տեղափոխելով ԱՄՆ։ Նրանց մեղադրում են թմրավաճառությանը մասնակից լինելու համար։
Վենեսուելայում պետության ղեկավարի պարտականությունները կատարում է նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսը, որը Մադուրոյի օրոք զբաղեցնում էր գործադիր փոխնախագահի պաշտոնը։

Вашингтон ожидает увеличения добычи нефти в Венесуэле на 30-40%
Соединенные Штаты ожидают, что добыча нефти в Венесуэле в этом году увеличится на 30-40% благодаря американским компаниям. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр энергетики США Крис Райт в интервью Bloomberg TV.
“Мы увидим достаточно значительный, на 30-40%, рост добычи нефти в Венесуэле в этом году”, — сказал министр.
Он добавил, что США продолжат сотрудничество с венесуэльскими властями для оценки всех ранее заключенных и новых сделок и определения приоритетов, которые будут отвечать “интересам Венесуэлы и Западного полушария”.
Крис Райт посетил Венесуэлу 12 февраля и побывал на объектах нефтяной промышленности вместе с временным президентом страны Делси Родригес. За день до визита Райт официально объявил о снятии американских нефтяных санкций с Венесуэлы.
3 января США задержали президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его супругу в ходе спецоперации в Каракасе и перевезли их в США. Их обвиняют в участии в наркоторговле.
Исполняющей обязанности главы государства в Венесуэле является Делси Родригес, которая занимала пост вице-президента при Мадуро.