ԲՏԱ նախարարի տեղակալը Փարիզում մասնակցել է OECD Eurasia Week 2026 համաժողովին
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը Փարիզում մասնակցել է OECD Eurasia Week 2026 համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովը կազմակերպվել էր Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից՝ Unlocking Opportunities, Securing the Future խորագրի ներքո։
Միջոցառումը համախմբել էր ավելի քան 200 քաղաքական և մասնագիտական ներկայացուցիչների՝ քննարկելու տարածաշրջանային մրցունակության, ներդրումային քաղաքականությունների, թվային վերափոխման, կայուն զարգացման և տնտեսական դիմակայունության հարցեր։
Համաժողովի ընթացքում Ռուբեն Սիմոնյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանում ՓՄՁ-ների թվային վերափոխման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները և «ՓՄՁ-ների թվայնացման ճանապարհային քարտեզը», որը մշակվել է OECD-ի և GIZ-ի հետ համագործակցությամբ։ Անդրադարձ է կատարվել ՓՄՁ-ների մրցունակության բարձրացմանն ու միջազգային շուկաներ մուտքի հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Սիմոնյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև ինստիտուցիոնալ և կարգավորող դաշտի ամրապնդման, ինչպես նաև թվային և նորարարական կարողությունների զարգացման կարևորությունը՝ ներառյալ արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող նախաձեռնությունները։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ AWS-ի հետ համատեղ բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային ռեսուրսների տրամադրման ծրագրին և NVIDIA-ի հետ արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի ստեղծման համատեղ նախագծին։ Նշվել է նաև «Ինժեներական քաղաքի» և «Ազնավուր» սուպերհամակարգչային կենտրոնի դերը՝ ՓՄՁ-ների համար առաջադեմ տեխնոլոգիաների հասանելիության ապահովման գործում, ինչպես նաև 2026 թվականին նախատեսվող լայնածավալ թվային հմտությունների զարգացման ծրագիրը։
Համաժողովի շրջանակում Ռուբեն Սիմոնյանը հանդիպել է OECD ղեկավարության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև զարգացման և ֆինանսական կազմակերպությունների մի շարք գործընկերների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության խորացման, կայուն ներդրումային քաղաքականությունների կատարելագործման և ՓՄՁ-ների թվային աջակցության ընդլայնման հարցեր։
Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ OECD Eurasia Competitiveness Programme-ի շրջանակում համագործակցության հետագա խորացման վերաբերյալ։
Այցն իրականացվել է Գերմանիայի կառավարության կողմից պատվիրակված և GIZ-ի կողմից իրականացվող «Փոքր և միջին ձեռնարկությունների թվային փոխակերպումը Արևելյան գործընկերության երկրներում» (DT4SME) ծրագրի շրջանակում:

Замминистра BTП Армении принял участие в конференции OECD Eurasia Week 2026 - Неделя Евразии 2026, прошедшей в Париже
Замминистра высокотехнологичной промышленности Армении Рубен Симонян принял участие в конференции OECD Eurasia Week 2026, прошедшей в Париже.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение Министерства высокотехнологичной промышленности, конференция под названием “Раскрывая возможности, обеспечивая будущее” была организована Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ).
Она собрала более 200 политиков и профессионалов для обсуждения вопросов региональной конкурентоспособности, инвестиционной политики, цифровой трансформации, устойчивого развития и экономической устойчивости.
В ходе конференции Рубен Симонян выступил с речью, представив реформы, реализуемые в Армении в направлении цифровой трансформации МСП (малые и средние предприятия), и Дорожную карту цифровизации МСП, разработанную в сотрудничестве с ОЭСР и GIZ. Основное внимание было уделено повышению конкурентоспособности МСП и расширению их доступа к международным рынкам.
Рубен Симонян подчеркнул важность укрепления институциональной и нормативно-правовой базы, а также развития цифровых и инновационных возможностей, включая инициативы в области искусственного интеллекта и высокотехнологичной инфраструктуры. Особое внимание было уделено инициативам в области искусственного интеллекта, в том числе совместной программе с AWS по предоставлению высокопроизводительных вычислительных ресурсов и совместному проекту с NVIDIA по созданию Центра обработки данных в области искусственного интеллекта. Была также отмечена роль Инженерного городка и суперкомпьютерного центра “Азнавур” в обеспечении доступа к передовым технологиям для МСП, а также масштабная программа развития цифровых навыков, намеченная на 2026 год.
В рамках конференции Рубен Симонян встретился с членами руководства ОЭСР, а также с рядом партнеров из организаций развития и финансовых организаций. В ходе встреч обсуждались вопросы углубления регионального экономического сотрудничества, совершенствования политики устойчивых инвестиций и расширения цифровой поддержки МСП.
Были достигнуты договоренности о дальнейшем углублении сотрудничества в рамках Программы ОЭСР по повышению конкурентоспособности Евразии.
Визит состоялся в рамках проекта “Цифровая трансформация малых и средних предприятий в странах Восточного партнерства” (DT4SME), инициированного правительством Германии и реализуемого GIZ.