Խաղաղության գործընթաց, շոշափելի արդյունքներ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում. ԱԳՆ-ն ամփոփել է 2025 թվականը
Հայաստանը 2025 թվականի ընթացքում շարունակել է խաղաղության օրակարգի սպասարկումը, ակտիվ աշխատանքները՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը, ամրապնդմանն ու ինստիտուցիոնալացմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին արձանագրվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Արտաքին գործերի նախարարությունում գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվության քննարկման ընթացքում։
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հիմնական ուղղություններով 2025թ. կատարված աշխատանքները, ձեռքբերումները, ընթացիկ տարում շարունակվող և նախանշվող ծրագրերն ու անելիքները՝ ըստ առաջնահերթությունների։
Անդրադարձ է կատարվել խաղաղության գործընթացում արձանագրված կարևորագույն զարգացումներին, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցմանը և նախաստորագրմանը, ընդհանուր առմամբ Վաշինգտոնյան համաձայնություններին, վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին և նախաձեռնություններին։ Անդրադարձ է կատարվել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ինտենսիվ գործընթացին, զարգացումներին, ակնկալիքներին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային զարգացումներին, մյուս երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հարցերին: Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային առանցքային հարցեր։
Նշվել է, որ հաշվետու տարում ԱԳՆ ջանքերն ուղղված են եղել ինչպես ավանդական գործընկերների հետ հարաբերությունների հետևողական խորացմանը, այնպես էլ նոր ուղղություններով ռազմավարական գործընկերությունների զարգացմանը։ Ընդգծվել է, որ տարին աչքի է ընկել բարձր մակարդակի փոխայցերի և շփումների ինտենսիվությամբ, որն էականորեն նպաստել է երկկողմ օրակարգերի հարստացմանը և փոխգործակցության նոր ձևաչափերում ներգրավվածության ավելացմանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարին խիստ արդյունավետ է եղել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման իմաստով, ինչն ապահովել է կոնկրետ շոշափելի արդյունքներ և իր շարունակությունը կունենա նաև ընթացիկ տարում: Գոհունակությամբ ամփոփվել են տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումները ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ, ինչն իր արտահայտումը գտավ նաև տարեվերջին Գործընկերության նոր՝ ռազմավարական օրակարգի ընդունմամբ: ԵՄ՝ որպես ինտեգրացիոն կառույցի հետ գործընկերությունից զատ, կարևորվել է Եվրոպական երկրների հետ համագործակցության զարգացման, արդեն իսկ մի քանի օրինակներով ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ իրականացված քայլերն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով արդեն իսկ 2026թ այդ ուղղությամբ շարունակվող դինամիկան:
Ընդգծվել է, որ ՀՀ բալանսավորված և բալանսավորման քաղաքականությանը համահունչ զարգացել են գործընկերային հարաբերությունները նաև ասիական և մերձավորարևելյան ուղղություններով, որտեղ ակտիվ է եղել աշխատանքը թե՛ քաղաքական օրակարգի ընդլայնման, թե՛ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ցանցի զարգացման, տնտեսական ու ներդրումային համագործակցության պոտենցիալի լավագույնս իրացման ուղղությամբ: Նշվել է, որ ՀՀ-ն ձգտում է ՌԴ հետ զարգացնել փոխադարձ հարգանքի, ինքնիշխանության նկատմամբ հարգման վրա հիմնված բարեկամական հարաբերություններ:
Վարչապետին ներկայացվել է բազմակողմ հարթակներում ՀՀ ԱԳՆ ակտիվ ներգրավվածությունը, այդ թվում՝ նոր՝ դրական օրակարգի առաջմղման նախաձեռնությունների միջոցով, ինչի արդյունքում գրանցվել են նշանակալի ձեռքբերումներ՝ թե՛ տարբեր կառույցներում ՀՀ ընտրվելու, թե՛ ՀՀ նախաձեռնած բանաձևերի ընդունման տեսքով:
Քննարկումներում ընդգծվել է, որ երկկողմ գործընկերությունների զարգացման համատեքստում ուշադրություն է դարձվել ինչպես քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկայի ապահովմանը, այնպես էլ տնտեսական և ոլորտային ուղղություններում հնարավորությունների կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ինչպես 2025թ. Երևանում անցկացված, այնպես էլ 2026թ. կայանալիք բարձր մակարդակի կարևոր միջոցառումներին, մասնավորապես Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթաժողովը, ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը, ՀՀ ԱԳՆ կողմից նախաձեռնված և արդեն երրորդ տարին անցկացվող «Երևանյան երկխոսությունը»:
Նշվել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Հայաստանը շարունակել է ՀՀ դիվանագիտական ներկայության ընդլայնմանն ուղղված կոնկրետ քայլերը. նոր ռեզիդենտ դեսպանություններ են հիմնվել Կիպրոսում, Հունգարիայում և Օմանում։ Նույն քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև դիվանագիտական ծառայության մարմինների պայմանների շարունակական բարելավման քաղաքականության շրջանակներում ձեռք է բերվել Բրյուսելում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության նոր շենքը, շարունակվել են Փարիզում դեսպանության 2024թ ձեռք բերված շենքի վերանորոգման աշխատանքները:
Անդրադարձ է կատարվել հյուպատոսական ծառայության և ՀՀ քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների շարունակական կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքներին։
ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել նաև ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի կողմից իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև արդյունավետ, այդ թվում՝ միջազգային մամուլում հանրային հաղորդակցության ապահովման նպատակով իրականացված աշխատանքները, ցուցանիշները։
Հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Նախանշվել են առանցքային ուղղություններով ԱԳՆ առաջիկա անելիքները, միջնաժամկետ կտրվածքով ծրագրերը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է արտաքին քաղաքական նախանշված գերակայությունների հետևողական կյանքի կոչման և դիվանագիտական ծառայության շարունակական կատարելագործման կարևորությունը վերը նշված բոլոր ուղղություններով։ Վարչապետը կարևորել է արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարունակական իրականացումը՝ հաշվի առնելով նաև տարածաշրջանում և աշխարհում ստեղծվող նոր իրողություններն ու հնարավորությունները։

Foreign Ministry reviews 2025: Peace process, tangible results in relations with the U.S. and the EU
Foreign Minister Ararat Mirzoyan briefed Prime Minister Nikol Pashinyan during the Ministry’s 2025 report presentation on the work carried out throughout the year in the main areas, the achievements, as well as ongoing programs and plans for the current year.
Armenia continued to advance the peace agenda throughout 2025, carrying out active efforts aimed at the establishment, strengthening, and institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.
Reference was made to the most significant developments recorded in the peace process, including the finalization and initialing of the text of the peace treaty, the Washington agreements overall, and confidence-building measures and initiatives. Attention was also given to the intensive process of normalization of relations with Türkiye, the developments achieved, and expectations.
During the discussion, regional developments were addressed, as well as issues related to the development of strategic partnerships with Armenia’s other two neighbors, Georgia and Iran. Bilateral agendas and key regional issues were discussed.
It was noted that during the reporting year, the efforts of the Ministry of Foreign Affairs were directed both at the consistent deepening of relations with traditional partners and at the development of strategic partnerships in new directions. It was emphasized that the year was marked by a high intensity of high-level mutual visits and contacts, which significantly contributed to enriching bilateral agendas and increasing engagement in new formats of cooperation.
Minister Mirzoyan emphasized that the year was highly productive in terms of the development of the Armenia–United States strategic partnership, which delivered concrete, tangible results and will continue in the current year as well. The achievements recorded during the year in deepening the Armenia–EU partnership were lauded, which was also reflected in the adoption at the end of the year of a new strategic partnership agenda. In addition to cooperation with the EU as an integration structure, importance was attached to the development of cooperation with European countries, including steps taken and achievements made toward establishing strategic partnerships with several of them, emphasizing the continued momentum in this direction already in 2026.
It was emphasized that, in line with Armenia’s balanced and balancing foreign policy, partner relations have also developed in the Asian and Middle Eastern directions. Active work was carried out to expand the political agenda, develop regional connectivity networks, and fully realize the potential of economic and investment cooperation. It was noted that Armenia seeks to develop friendly relations with the Russian Federation based on mutual respect and respect for sovereignty.
The Prime Minister was briefed on the active engagement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on multilateral platforms, including through initiatives aimed at advancing a new, positive agenda. As a result, significant achievements were recorded, including Armenia’s election to various bodies and the adoption of resolutions initiated by Armenia.
The discussions emphasized that, in the context of developing bilateral partnerships, attention was paid both to ensuring a dynamic political dialogue and to translating opportunities into concrete outcomes in economic and sectoral areas.
Reference was also made to major high-level events held in Yerevan in 2025 and those scheduled for 2026, in particular the 8th Summit of the European Political Community, the Seventeenth meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), and the “Yerevan Dialogue,” initiated by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia and held for the third consecutive year.
It was noted that throughout 2025 Armenia continued to take concrete steps to expand its diplomatic presence. New resident embassies were established in Cyprus, Hungary, and Oman. Within the framework of this policy, as well as the policy of continuous improvement of conditions for diplomatic service bodies, a new building for Armenia’s diplomatic mission in Brussels was acquired, and renovation works continued at the embassy building in Paris acquired in 2024.
Reference was made to efforts aimed at the continuous improvement of consular services and services provided to citizens of the Republic of Armenia.
The Prime Minister was also briefed on the work carried out by the Diplomatic School of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, as well as on effective public communication efforts, including in the international media, and related performance indicators.
Following the presentation of the report, an exchange of views took place. Key priorities and the Ministry’s upcoming tasks and medium-term plans were outlined.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the importance of the consistent implementation of the outlined foreign policy priorities and the continuous improvement of the diplomatic service in all the aforementioned areas. The Prime Minister underscored the importance of the continued implementation of foreign policy priorities, taking into account the new realities and opportunities emerging in the region and globally.