Խաղաղության գործընթաց, շոշափելի արդյունքներ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում. ԱԳՆ-ն ամփոփել է 2025 թվականը
Հայաստանը 2025 թվականի ընթացքում շարունակել է խաղաղության օրակարգի սպասարկումը, ակտիվ աշխատանքները՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը, ամրապնդմանն ու ինստիտուցիոնալացմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին արձանագրվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Արտաքին գործերի նախարարությունում գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվության քննարկման ընթացքում։
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հիմնական ուղղություններով 2025թ. կատարված աշխատանքները, ձեռքբերումները, ընթացիկ տարում շարունակվող և նախանշվող ծրագրերն ու անելիքները՝ ըստ առաջնահերթությունների։
Անդրադարձ է կատարվել խաղաղության գործընթացում արձանագրված կարևորագույն զարգացումներին, այդ թվում՝ խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցմանը և նախաստորագրմանը, ընդհանուր առմամբ Վաշինգտոնյան համաձայնություններին, վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին և նախաձեռնություններին։ Անդրադարձ է կատարվել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ինտենսիվ գործընթացին, զարգացումներին, ակնկալիքներին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային զարգացումներին, մյուս երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հարցերին: Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային առանցքային հարցեր։
Նշվել է, որ հաշվետու տարում ԱԳՆ ջանքերն ուղղված են եղել ինչպես ավանդական գործընկերների հետ հարաբերությունների հետևողական խորացմանը, այնպես էլ նոր ուղղություններով ռազմավարական գործընկերությունների զարգացմանը։ Ընդգծվել է, որ տարին աչքի է ընկել բարձր մակարդակի փոխայցերի և շփումների ինտենսիվությամբ, որն էականորեն նպաստել է երկկողմ օրակարգերի հարստացմանը և փոխգործակցության նոր ձևաչափերում ներգրավվածության ավելացմանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարին խիստ արդյունավետ է եղել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման իմաստով, ինչն ապահովել է կոնկրետ շոշափելի արդյունքներ և իր շարունակությունը կունենա նաև ընթացիկ տարում: Գոհունակությամբ ամփոփվել են տարվա ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումները ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ, ինչն իր արտահայտումը գտավ նաև տարեվերջին Գործընկերության նոր՝ ռազմավարական օրակարգի ընդունմամբ: ԵՄ՝ որպես ինտեգրացիոն կառույցի հետ գործընկերությունից զատ, կարևորվել է Եվրոպական երկրների հետ համագործակցության զարգացման, արդեն իսկ մի քանի օրինակներով ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ իրականացված քայլերն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով արդեն իսկ 2026թ այդ ուղղությամբ շարունակվող դինամիկան:
Ընդգծվել է, որ ՀՀ բալանսավորված և բալանսավորման քաղաքականությանը համահունչ զարգացել են գործընկերային հարաբերությունները նաև ասիական և մերձավորարևելյան ուղղություններով, որտեղ ակտիվ է եղել աշխատանքը թե՛ քաղաքական օրակարգի ընդլայնման, թե՛ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ցանցի զարգացման, տնտեսական ու ներդրումային համագործակցության պոտենցիալի լավագույնս իրացման ուղղությամբ: Նշվել է, որ ՀՀ-ն ձգտում է ՌԴ հետ զարգացնել փոխադարձ հարգանքի, ինքնիշխանության նկատմամբ հարգման վրա հիմնված բարեկամական հարաբերություններ:
Վարչապետին ներկայացվել է բազմակողմ հարթակներում ՀՀ ԱԳՆ ակտիվ ներգրավվածությունը, այդ թվում՝ նոր՝ դրական օրակարգի առաջմղման նախաձեռնությունների միջոցով, ինչի արդյունքում գրանցվել են նշանակալի ձեռքբերումներ՝ թե՛ տարբեր կառույցներում ՀՀ ընտրվելու, թե՛ ՀՀ նախաձեռնած բանաձևերի ընդունման տեսքով:
Քննարկումներում ընդգծվել է, որ երկկողմ գործընկերությունների զարգացման համատեքստում ուշադրություն է դարձվել ինչպես քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկայի ապահովմանը, այնպես էլ տնտեսական և ոլորտային ուղղություններում հնարավորությունների կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ինչպես 2025թ. Երևանում անցկացված, այնպես էլ 2026թ. կայանալիք բարձր մակարդակի կարևոր միջոցառումներին, մասնավորապես Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթաժողովը, ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը, ՀՀ ԱԳՆ կողմից նախաձեռնված և արդեն երրորդ տարին անցկացվող «Երևանյան երկխոսությունը»:
Նշվել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Հայաստանը շարունակել է ՀՀ դիվանագիտական ներկայության ընդլայնմանն ուղղված կոնկրետ քայլերը. նոր ռեզիդենտ դեսպանություններ են հիմնվել Կիպրոսում, Հունգարիայում և Օմանում։ Նույն քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև դիվանագիտական ծառայության մարմինների պայմանների շարունակական բարելավման քաղաքականության շրջանակներում ձեռք է բերվել Բրյուսելում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության նոր շենքը, շարունակվել են Փարիզում դեսպանության 2024թ ձեռք բերված շենքի վերանորոգման աշխատանքները:
Անդրադարձ է կատարվել հյուպատոսական ծառայության և ՀՀ քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների շարունակական կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքներին։
ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել նաև ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի կողմից իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև արդյունավետ, այդ թվում՝ միջազգային մամուլում հանրային հաղորդակցության ապահովման նպատակով իրականացված աշխատանքները, ցուցանիշները։
Հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Նախանշվել են առանցքային ուղղություններով ԱԳՆ առաջիկա անելիքները, միջնաժամկետ կտրվածքով ծրագրերը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է արտաքին քաղաքական նախանշված գերակայությունների հետևողական կյանքի կոչման և դիվանագիտական ծառայության շարունակական կատարելագործման կարևորությունը վերը նշված բոլոր ուղղություններով։ Վարչապետը կարևորել է արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարունակական իրականացումը՝ հաշվի առնելով նաև տարածաշրջանում և աշխարհում ստեղծվող նոր իրողություններն ու հնարավորությունները։

Мирный процесс, достижения в отношениях с США и ЕС: МИД Армении подвел итоги 2025 года
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство иностранных дел для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2025 год.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, министр иностранных дел Арарат Мирзоян представил основные направления работы за 2025 год, достижения, текущие и запланированные программы и задачи на текущий год в соответствии с приоритетами.
Были затронуты зафиксированные в мирном процессе важнейшие развития. Министр Мирзоян подчеркнул, что первоочередной задачей было обслуживание повестки мира, активная работа, направленная на установление, укрепление и институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном, включая переговорный процесс, координацию и подготовку текста мирного соглашения, Вашингтонские соглашения, шаги и инициативы по укреплению доверия и содействию взаимосвязанности. Был затронут интенсивный процесс нормализации отношений с Турцией, его развитие и ожидания.
Были затронуты региональные развития, вопросы развития стратегического партнерства с двумя другими соседними странами — Грузией и Ираном. Были обсуждены ключевые пункты двусторонней повестки и региональные вопросы.
Было отмечено, что в отчетном году усилия МИД были направлены как на последовательное углубление отношений с традиционными партнерами, так и на развитие стратегического партнерства в новых направлениях. Было подчеркнуто, что год выделялся интенсивностью взаимных визитов и контактов на высоком уровне, что в значительной степени способствовало обогащению двусторонней повестки и расширению участия в новых форматах сотрудничества.
Министр Мирзоян подчеркнул, что год был очень продуктивным с точки зрения развития стратегического партнерства между Арменией и США, что принесло конкретные ощутимые результаты, и процесс будет продолжен в текущем году. С удовлетворением были подведены итоги зафиксированных в течение года достижений в направлении углубления партнерства между Арменией и ЕС, что также нашло свое выражение в конце года в виде принятия новой стратегической повестки партнерства. Помимо партнерства с ЕС как интеграционной структуры, были отмечены шаги и достижения, предпринятые в направлении развития сотрудничества с европейскими странами, была подчеркнута сохраняющаяся динамика в этом направлении в 2026 году.
Было подчеркнуто, что в соответствии с уравновешенной и уравновешивающей политикой Республики Армения партнерские отношения развивались также в азиатском и ближневосточном направлениях, где активно велась работа как по расширению политической повестки и развитию региональной коммуникационной сети, так и по наилучшей реализации потенциала экономического и инвестиционного сотрудничества. Было отмечено, что Армения стремится развивать дружественные отношения с Россией на основе взаимного уважения и уважения суверенитета.
Премьер-министру была представлена ​​информация об активном участии МИД Армении в многосторонних платформах, в том числе посредством инициатив по продвижению новой, положительной повестки, в результате чего были достигнуты значительные успехи как в виде избрания Армении в различные структуры, так и в виде принятия инициированных Арменией резолюций.
Было подчеркнуто, что в контексте развития двустороннего партнерства внимание уделялось как обеспечению активной динамики политического диалога, так и реализации возможностей в экономическом и отраслевых направлениях.
Были также затронуты проведенные в Ереване в 2025 году и запланированные на 2026 год важные мероприятия высокого уровня, в частности, 8-й саммит Европейского политического сообщества, 17-я Конференция сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, инициированный МИД Армении и проводимый уже третий год форум «Ереванский диалог».
Было отмечено, что в течение 2025 года Армения продолжила предпринимать конкретные шаги по расширению дипломатического присутствия: были созданы новые резидентные посольства на Кипре, в Венгрии и Омане. В рамках этой политики, а также политики непрерывного улучшения условий работы дипломатических служб было приобретено новое здание армянского дипломатического представительства в Брюсселе, а также продолжены ремонтные работы в приобретенном в 2024 году здании посольства в Париже.
Была затронута работа, направленная на постоянное совершенствование консульской службы и предоставляемых гражданам Республики Армения услуг.
Премьер-министру Республики Армения была представлена ​​работа Дипломатической школой МИД, а также работа и показатели обеспечения эффективной коммуникации с общественностью, в том числе в международной прессе.
После представления доклада состоялся обмен мнениями. Были обозначены предстоящие задачи МИД в ключевых областях и среднесрочные программы.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательной реализации обозначенных внешнеполитических приоритетов и непрерывного совершенствования дипломатической службы во всех вышеупомянутых областях. Глава государства подчеркнул важность продолжительной реализации внешнеполитических приоритетов с учетом возникающих в регионе и мире новых реалий и возможностей.