ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որ ՌԴ-ի հետ սպառազինությունների վերահսկողության շուրջ նոր պայմանագիրը ներառի Չինաստանը
ԱՄՆ վարչակազմը ցանկանում է, որ Ռուսաստանի հետ սպառազինությունների վերահսկողության մասին նոր պայմանագիրը ներառի Չինաստանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է սպառազինությունների վերահսկողության և միջազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Դինանոն։
«Նախագահ (Դոնալդ Թրամփը) երեկ կրկին պարզաբանեց, որ ցանկանում է նոր hամաձայնագիր կնքել: Ընդհանուր առմամբ, (խմբ.՝ Ռազմավարական հաձակողական սպառազինությունների մասին)  պայմանագիրը կատարյալ չէր: Այն չէր տարածվում մարտավարական միջուկային սպառազինութուննրի վրա  և չէր ներառում Չինաստանը», - Ժնևում լրագրողներին ասել է նա։
«Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին» պայմանագրի ժամկետը լրացել է փետրվարի 5-ին։ Այս փաստաթուղթը կարգավորում էր աշխարհի երկու խոշորագույն միջուկային զինանոցների քանակը և միջազգային կայունություն ապահովող հիմնական համաձայնագրերից մեկն էր։ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը պայմանագիրը ստորագրել էին 2010 թվականին: 2021 թվականին այն երկարաձգվել էր ևս հինգ տարով՝ մինչև 2026 թվականը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ աջակցում է նոր, բարելավված և արդիականացված համաձայնագրի կնքման՝ Ռուսաստանի հետ ավելի վաղ գործող «Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին» պայմանագիրը երկարաձգելու փոխարեն։

Соединенные Штаты хотят, чтобы новое соглашение о контроле над вооружениями с Россией включало и Китай
Администрация США хочет включить Китай в новый договор о контроле над вооружениями с Россией. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявил замгоссекретаря США по контролю над вооружениями и международной безопасности Томас Динанно.
"Президент [США Дональд Трамп] вчера снова пояснил, что хочет заключить новое соглашение. В общем, договор [о стратегических наступательных вооружениях (ДСНВ)] был несовершенным. Он не распространялся на тактические ядерные вооружения и не включал Китай”, - сказал он журналистам в Женеве.
Срок Договора о сокращении стратегических мнаступательных вооружений между США и Россией истек 5 февраля 2026 года. Этот документ регулировал арсеналы двух крупнейших в мире ядерных стран и был одним из главных соглашений, обеспечивающих международную стабильность. Соединенные Штаты и Россия подписали договор в 2010 году. В 2021 году он был продлен еще на пять лет, до 2026 года.
Президент США Дональд Трамп заявил, что он за новое, улучшенное и модернизированное соглашение вместо продления существующего ДСНВ с Россией.