Կենսաբազմազանության կորուստը դարձել է ամենախոշոր գլոբալ ռիսկերից մեկը. Համբարձում Մաթևոսյան
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Մանչեսթերում մասնակցել է Կենսաբազմազանության և էկոհամակարգային ծառայությունների միջկառավարական գիտաքաղաքական հարթակի (IPBES) 12-րդ նստաշրջանի շրջանակում անցկացված «Բիզնեսի և ֆինանսների օր» միջոցառմանը և հանդես եկել ելույթով՝ ներկայացնելով կենսաբազմազանության պահպանման ու էկոհամակարգային ծառայությունների արժևորման ոլորտում նախարարության առաջնահերթությունները և համագործակցության հնարավորությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Համբարձում Մաթևոսյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիայի Շրջակա միջավայրի, պարենի և գյուղատնտեսական հարցերի նախարարությանը (DEFRA) և «Ավիվա» ընկերությանը՝ այս կարևոր քննարկումը նախաձեռնելու համար՝ շեշտելով, որ բնությունն ու կենսաբազմազանությունը մեր տնտեսության և կայունության հիմքն են:
«Կենսաբազմազանության կորուստը դարձել է ամենախոշոր գլոբալ ռիսկերից մեկը՝ ազդելով տնտեսական դիմակայունության, հանրային առողջության և ֆինանսական կայունության վրա։ Այս համատեքստում շեշտել եմ Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի կարևորությունը և 2030 թվականի նպատակներին հասնելու համար գործողությունների արագացման անհրաժեշտությունը։
Առանձնահատուկ շեշտադրել եմ մասնավոր հատվածի և ֆինանսների դերը՝ բնության ֆինանսավորման բացը փակելու, ֆինանսական հոսքերը կենսաբազմազանության նպատակներին համահունչ դարձնելու, ինչպես նաև նորարարական գործիքների կիրառման ուղղությամբ:
Ելույթում անդրադարձ եմ կատարել նաև IPBES 12-ում հաստատված «Բիզնես և կենսաբազմազանություն» գնահատմանը՝ որպես գիտական ճանապարհային քարտեզ, որն օգնում է բիզնեսին գնահատել  բնությունից կախվածությունը, նվազեցնել ազդեցությունները և անցում կատարել բնությանը նպաստող գործելակերպի։
2026 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ հանդիպումը՝ COP17-ը` «Գործել հանուն բնության» կարգախոսով, կարող է դառնալ վճռորոշ հանգրվան՝ մասնավոր հատվածը դարձնելով կենսաբազմազանության պահպանության հաջողության հզոր շարժիչ»,- գրել է Մաթևոսյանը։

Утрата биоразнообразия стала одним из крупнейших глобальных рисков – министр окружающей среды Армении
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян принял участие в мероприятии «День бизнеса и финансов», проходившем в рамках XII сессии Межправительственной научно-политической платформы по биоразнообразию и экосистемным услугам (IPBES) в Манчестере, и выступил с речью, представив приоритеты министерства и возможности сотрудничества в области сохранения биоразнообразия и оценки экосистемных услуг.
По сообщению «Арменпресс», Амбарцум Матевосян написал об этом на своей странице в Facebook.
Министр поблагодарил Министерство окружающей среды, продовольствия и сельского хозяйства Великобритании (DEFRA) и компанию Aviva за инициирование этой важной дискуссии, подчеркнув, что природа и биоразнообразие являются основой нашей экономики и устойчивого развития.
«Утрата биоразнообразия стала одним из самых серьезных глобальных рисков, влияющих на экономическую устойчивость, общественное здравоохранение и финансовую стабильность. В этом контексте я подчеркнул важность Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию и необходимость ускорения действий для достижения целей 2030 года.
Я особо подчеркнул роль частного сектора и финансов в сокращении дефицита финансирования природоохранных мероприятий, согласовании финансовых потоков с целями в области биоразнообразия и использовании инновационных инструментов.
В своем выступлении я также упомянул об оценке бизнеса и биоразнообразия, принятой на XII конференции IPBES, как о научной дорожной карте, которая помогает предприятиям оценить свою зависимость от природы, уменьшить свое воздействие и перейти к экологически чистым методам работы.
XVII встреча сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Ереване в октябре 2026 года под девизом «Действуя во благо природы», может стать решающей вехой, сделав частный сектор мощным двигателем успеха в сохранении биоразнообразия», — написал Матевосян.