ԱՄՆ-ում գազի գինը հասել է 2022 թ. սեպտեմբերից ի վեր առավելագույն մակարդակի
ԱՄՆ-ում գազի գինը հունվարին կտրուկ բարձրացել է 1,8 անգամ՝ հասնելով 2022 թ. սեպտեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակի։ Այդ մասին վկայում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի կողմից Համաշխարհային բանկի տվյալների վերլուծությունը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
ԱՄՆ-ում գազի գինը բարձրանում է արդեն հինգ ամիս, սակայն սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր աճի տեմպերը մասշտաբներով պակաս են եղել՝ ամսական միջին հաշվով 10%-ով։
Սակայն հունվարին գինը մեկ միլիոն բրիտանական ջերմային միավորի համար (շուրջ 28 խորանարդ մետր) դեկտեմբերի 4,25 դոլարից կտրուկ բարձրացել է մինչև 7,58 դոլար։
Նաև տարեսկզբին գազի գինը զգալիորեն աճել է Եվրոպայում՝ մեկ միլիոն բրիտանական ջերմային միավորի համար նախորդ տարվա վերջի 9,48 դոլարից հասնելով 2025 թ. հունիսից ի վեր առավելագույն մակարդակի՝ 11,76 դոլարի։ Մինչ այդ գազի գինը տարածաշրջանում նվազում էր վեց ամիս անընդմեջ։
ԱՄՆ-ում գազի գնի զգալի աճը պայմանավորված է ուժեղ ցրտահարությամբ, որն ԱՄՆ ներքին շուկայում հանգեցրել է գազի պահանջարկի աճի։ Արդյունքում գազի մատակարարումները հեղուկացման տերմինալներին զգալիորեն կրճատվել են, և գազի գնանշումների աճը տարածվել է նաև եվրոպական շուկայի վրա։

Стоимость газа в США достигла самого высокого уровня с сентября 2022 года
В США цена на газ в январе выросла в 1,8 раза, достигнув самого высокого уровня с сентября 2022 года. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство “РИА Новости” со ссылкой на данные Всемирного банка.
Цена на газ в США растет уже пять месяцев, хотя с сентября по декабрь темпы роста были менее значительными, в среднем 10% в месяц.
Однако в январе цена за миллион британских тепловых единиц (около 28 кубометров) резко выросла с 4,25 в декабре до $7,58.
В начале года цены на газ значительно выросли и в Европе: до максимальных с июня прошлого года $11,76 за миллион британских тепловых единиц с $9,48 в конце прошлого года. До этого стоимость этого вида топлива в регионе уменьшалась шесть месяцев подряд.
Значительное повышение цен на газ в США обусловлено сильными заморозками, которые привели к увеличению спроса на газ на внутреннем рынке США. В результате поставки газа на терминалы сжижения значительно сократились, а повышение цен на газ распространилось и на европейский рынок.