Գրենլանդիայի ԱԳ նախարարը հույս ունի ընդհանուր հայտարարի գալ ԱՄՆ-ի հետ
Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Վիվիան Մոտցֆելդտը փետրվարի 3-ին հույս է հայտնել, որ արկտիկական կղզին ընդհանուր հայտարարի կգա Միացյալ Նահանգների հետ, որը կհարգի իր կարմիր գծերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
«Մենք ձգտում ենք դիվանագիտական ​​լուծման բանակցությունների միջոցով։ Ես հուսով և լավատես եմ, որ մենք կգտնենք ընդհանուր լուծում, որը կհարգի մեր կարմիր գծերը», - ասել է Մոտցֆելդտը Նորվեգիայի Տրոմսոե քաղաքում Արկտիկայի վերաբերյալ կոնֆերանսում։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Գրենլանդիան Միացյալ Նահանգներին միացնելու անհրաժեշտության մասին։ Նույնիսկ իր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ընթացքում նա առաջարկել էր գնել Գրենլանդիան, իսկ 2025 թվականի մարտին վստահություն էր հայտնել, որ այն կարող է անցնել ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում կայացել է Դանիայի և Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարարներ Լարս Լյոկե Ռասմուսենի և Վիվիան Մոցֆելդտի հանդիպումն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ Ինչպես ավելի ուշ հայտարարել էր Ռասմուսենը, Դանիային այս խորհրդակցությունների ընթացքում չէր հաջողվել Միացյալ Նահանգներին համոզել հրաժարվել Գրենլանդիան վերահսկողության տակ վերցնելու ձգտումից։ Հանդիպմանը կողմերը համաձայնության էին եկել ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը պարբերաբար կհանդիպի՝ ուսումնասիրելու կղզու ապագայի հարցի վերաբերյալ փոխըմբռնման հասնելու հնարավորությունը: Խումբն արդեն բանակցություններ է անցկացրել։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը հունվարի 22-ին Դավոսի համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ։ Կողմերը հայտնել են Դանիայի կազմի մեջ մտնող կղզու շուրջ համաձայնության հասնելու մասին։ Թրամփը միևնույն ժամանակ հրաժարվել է Դանիային աջակցող եվրոպական երկրների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու և Գրենլանդիան ուժով գրավելու սպառնալիքներից։

Министр иностранных дел Гренландии надеется на достижение взаимопонимания с США
Министр иностранных дел Гренландии Вивиан Моцфельдт 3 февраля выразила надежду на то, что арктический остров достигнет взаимопонимания с Соединенными Штатами, которые будут уважать «красные линии» их страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Мы стремимся к дипломатическому решению путем переговоров. Я надеюсь и оптимистично настроена, что мы найдем общее решение, которое будет соблюдать наши «красные линии», — заявила Моцфельдт на конференции по Арктике в Тромсё, Норвегия.
Трамп неоднократно заявлял о необходимости аннексии Гренландии Соединенными Штатами. Даже во время своего первого срока на посту президента он предлагал выкупить Гренландию, а в марте 2025 года выразил уверенность в том, что она может перейти под контроль США.
14 января министры иностранных дел Дании и Гренландии Ларс Лёкке Расмуссен и Вивиан Моцфельдт встретились в Вашингтоне с вице-президентом США Дж. Д. Вэнсом и государственным секретарем Марко Рубио. Как позже заявил Расмуссен, в ходе этих консультаций Дании не удалось убедить Соединенные Штаты отказаться от своего желания взять под контроль Гренландию. На встрече стороны договорились создать рабочую группу, которая будет регулярно собираться для изучения возможности достижения взаимопонимания относительно будущего острова. Группа уже провела переговоры. В то же время, 22 января, на полях Давосской конференции Трамп встретился с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте. Стороны объявили о достижении соглашения по острову, который является частью Дании. Трамп одновременно отказался от угроз ввести пошлины на европейские страны, поддерживающие Данию, и захватить Гренландию силой.